Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (nr 69) w dniu 15-05-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (69.)

w dniu 15 maja 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (druk senacki nr 822, druki sejmowe nr 2460, 2476 i 2476-A).

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Krzysztof Słoń)

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Słoń:

Dzień dobry państwu.

Otwieram sześćdziesiąte dziewiąte posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Witam panów senatorów, witam pana legislatora, witam przedstawicieli mediów.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (druk senacki nr 822, druki sejmowe nr 2460, 2476 i 2476-A)

Informuję Szanowną Komisję, że w porządku dzisiejszego posiedzenia znalazł się jeden punkt, tj. rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora; druk senacki nr 822. Przypominam jednocześnie, że ten projekt był zawarty w drukach sejmowych nr 2460, 2476 i 2476-A. Informuję ponadto, że ustawa została podjęta na sześćdziesiątym drugim posiedzeniu Sejmu w dniu 10 maja 2018 r.

Czy do tego porządku obrad są jakieś uwagi? Nie ma.

Zatem proszę pana legislatora o przedstawienie ustawy oraz przedstawienie opinii Biura Legislacyjnego.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Dziękuję bardzo.

Szymon Giderewicz.

Wysoka Komisjo! Szanowni Państwo!

Ustawa poprzez zmianę art. 25 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora obniża wysokość uposażenia poselskiego i senatorskiego z kwoty odpowiadającej wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu do kwoty stanowiącej 80% tak określonego wynagrodzenia.

Pozostałe zmiany, czyli zmiany dokonane w art. 42 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, mają już charakter technicznolegislacyjny, nie są zmianami merytorycznymi. Przede wszystkim nowe brzmienie art. 42 ust. 1 uwzględnia obniżenie uposażenia senatorskiego przy jednoczesnym pozostawieniu dotychczasowej wysokości diety parlamentarnej, odnosi się już teraz bezpośrednio do wynagrodzenia podsekretarza stanu. Tak więc to jest zmiana technicznolegislacyjna, której celem jest utrzymanie dotychczasowej wysokości diety przy obniżeniu wysokości uposażenia.

I kolejna zmiana, czyli uchylenie ust. 3 w art. 42, to również zmiana o charakterze technicznolegislacyjnym. Ona uwzględnia obowiązujący stan prawny, w którym już dzisiaj nie można łączyć mandatu parlamentarnego z mandatem radnego. Dlatego też przepis ust. 3 mówiący o pobieraniu tylko jednej diety z obu tych tytułów jest bezprzedmiotowy. To tyle, jeśli chodzi o zmiany technicznolegislacyjne.

Tak jak mówiłem, najważniejsza zmiana to zmiana, w ramach której obniża się wysokość uposażenia posłów i senatorów. Ustawa w tym brzmieniu jest tożsama z projektem przedstawionym przez posłów projektodawców. W Sejmie ustawą zajmowała się Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Najważniejsza merytoryczna zmiana wprowadzona przez komisję to zmiana polegająca na wydłużeniu okres vacatio legis z pierwszego dnia pierwszego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia na pierwszy dzień drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Zatem komisja wydłużyła ten okres o co najmniej 1 miesiąc. To tyle. Sama ustawa w naszej opinii nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Słoń:

Bardzo dziękuję, Panie Legislatorze.

Otwieram dyskusję.

Czy są chętni do zabrania głosu w dyskusji? Nie widzę chętnych.

Zatem przystępujemy do głosowania.

Kto z panów senatorów jest za pozytywną opinią do tej ustawy? Proszę o podniesienie ręki. (4)

Kto jest przeciwny? (0)

Kto wstrzymał się od głosu? (1)

Stwierdzam, że Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich wydaje pozytywną opinię do ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora zawartą w druku senackim nr 822.

Kto będzie sprawozdawcą?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Jeśli pozwolicie Panowie, to ja tego zadania się podejmę. Bardzo dziękuję.

Zamykam sześćdziesiąte dziewiąte posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w dniu 15 maja 2018 r.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 06)