Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 108) w dniu 18-01-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (108.)

w dniu 18 stycznia 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 54. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

(Początek posiedzenia o godzinie 11 minut 05)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Antoni Szymański)

Zastępca Przewodniczącego Antoni Szymański:

Dzień dobry państwu. Otwieram posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 54. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją

Jest zgłoszona jedna…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dzień dobry, Panie Senatorze.

Jest zgłoszona jedna poprawka, przez pana senatora Cichonia. Pan Zbigniew Cichoń nie jest obecny, więc będę prosił pana ministra o omówienie tej poprawki, a potem o ustosunkowanie się do niej. Potem przeprowadzimy dyskusję i przejdziemy do głosowania.

Treść poprawki znamy, bo druki zostały rozdane.

Bardzo proszę, Panie Ministrze.

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Mariusz Haładyj: Jeśli pan przewodniczący pozwoli, to pani dyrektor departamentu…)

Bardzo proszę.

Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Joanna Sauter-Kunach:

Dzień dobry. Witam państwa. Joanna Sauter, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Pan senator Cichoń złożył poprawkę dotyczącą art. 86 §3 kodeksu pracy. Zmiana przyjęta w tej ustawie wprowadza zasadę bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia jako formy preferowanej, jednakże z jednoczesnym zachowaniem możliwości wypłaty wynagrodzenia do rąk pracownika, czyli w formie tradycyjnej. Domniemywamy, że wynagrodzenie ma być wypłacane na konto, ale na wniosek pracownika może być przekazywane tradycyjnie, do rąk własnych pracownika.

Pan senator zwrócił uwagę na to, że ten przepis nie zawiera regulacji, która by mówiła o tym, co dzieje się wtedy, kiedy pracownik nie poda numeru rachunku bankowego ani nie złoży wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Chciałabym zwrócić uwagę panów senatorów na art. 10 ustawy, który dokładnie reguluje takie sytuacje. Tak że naszym zdaniem art. 86 §3 nie wymaga ani uzupełnienia, ani przeformułowania, ponieważ w art. 10 ustawy dokładnie podane są wszystkie sytuacje, jakie mogą wystąpić. Pracodawca, by móc wypłacić wynagrodzenie na rachunek bankowy, musi posiadać numer rachunku płatniczego pracownika. W terminie 21 dni od dnia wejścia w życie naszej ustawy pracodawca musi poinformować pracownika o obowiązku podania numeru rachunku, na który ma zostać wypłacone wynagrodzenie. Jeśli pracownik z jakichkolwiek powodów nie poda tego numeru rachunku bankowego, wypłatę nadal będzie dostawał w sposób tradycyjny. Tak że są tu uregulowane wszystkie sytuacje, co gwarantuje, że ten pracownik wypłatę uzyska na czas.

Zastępca Przewodniczącego Antoni Szymański:

Dziękuję bardzo.

Rozumiem, że stanowisko ministerstwa w tej sprawie jest negatywne.

Czy panią mecenas mogę zapytać, jakie jest pani zdanie odnośnie do poprawki złożonej przez pana senatora Cichonia?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Ta poprawka chyba niewiele się różni od przedstawionego w druku nr 703… Dodatkowo ten druk uwzględnia formę złożenia wniosku, wskazując…

Zastępca Przewodniczącego Antoni Szymański:

O tym mówiła pani dyrektor przed chwileczką.

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos, zadać pytanie?

Niezmordowany pan senator Rulewski.

Senator Jan Rulewski:

Co do idei niezmordowany, ale… Będzie to oczywiście związane z tematem. Mówi się tu o obowiązku podania numeru konta, tylko że się nie mówi o tym, o czyj numer konta chodzi. Ma to o tyle znaczenie, że może to pozwolić na unikanie…

(Głos z sali: Pracownika.)

…różnych egzekucji, w tym, co mnie bardzo interesuje, alimentacji. Czasami pieniądze są przekazywane na członka rodziny, wobec czego nie można potem…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Nie, nie zgłosiłem poprawki. Ale warto o tym pamiętać, tak żeby kiedyś w pracach rząd to uwzględnił.

Zastępca Przewodniczącego Antoni Szymański:

Panie Senatorze, interweniuję, gdyż taka wypowiedź nie jest związana z poprawką – to jest dyskusja, a dyskusję już zamknęliśmy. W tej chwili rozpatrujemy poprawkę.

Proszę państwa, jeśli nie ma żadnych zgłoszeń, przejdziemy do głosowania.

Pierwszy wniosek to wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za? Proszę o podniesienie ręki. (6)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (1)

Dziękuję bardzo.

Wobec tego bezprzedmiotowe jest głosowanie nad wnioskiem drugim, o wprowadzenie poprawki. Prawda? Nad drugim wnioskiem w tej sytuacji nie głosujemy.

Proponuję, żeby sprawozdawcą był, konsekwentnie, pan senator Słoń, i żeby z taką dokładnością i precyzją to czynił, jak dotąd. Dziękuję bardzo.

Dziękuję za udział w posiedzeniu panu ministrowi z zespołem, paniom i panom senatorom. Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 11 minut 10)