Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 54), Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 108) w dniu 19-12-2016
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (54.)

oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (108.)

w dniu 19 grudnia 2016 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (druk senacki nr 394, druki sejmowe nr 1061, 1146, 1159 i 1159-A).

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 05)

(Posiedzeniu przewodniczą przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Jarosław Duda oraz zastępca przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow)

Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Jarosław Duda:

Szanowni Państwo, jeśli pozwolicie, rozpoczniemy.

Chciałbym poinformować…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Przepraszam. W kwestii formalnej.)

Ale, Panie Przewodniczący…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Ale chciałem w kwestii…)

Panie Przewodniczący, ja jeszcze…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Przepraszam. Ja to muszę powiedzieć na początku. Nie mogę powiedzieć…)

Ale, Panie Przewodniczący, ja zabrałem głos, a pan mi przerywa. Pan pozwoli…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: W kwestii formalnej – powiedziałem to wyraźnie.)

Ale jeśli pan pozwoli, to teraz ja mam głos, a potem ewentualnie pan. Dobrze?

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Proszę bardzo.)

Dziękuję bardzo.

Chciałbym państwa poinformować, że odwołuję dzisiejsze posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. W związku z nielegalnym posiedzeniem Sejmu RP w dniu 16 grudnia, kierując się troską o zasady państwa prawa, postanowiłem jako przewodniczący tej komisji, jak…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Nie jest pan przewodniczącym tej komisji, proszę pana.)

Opinie ekspertów…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Na jakiej podstawie…)

Panie Przewodniczący!

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Na jakiej podstawie…)

Panie Przewodniczący!

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Przepraszam bardzo…)

(Senator Jan Rulewski: Daj… Będziesz miał prawo głosu.)

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Na jakiej podstawie pan uzurpuje sobie prawo bycia przewodniczącym…)

Jako przewodniczący połączonych… prowadzący posiedzenie połączonych komisji.

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Ja jestem też przewodniczącym komisji praw człowieka i…)

Chciałbym powiedzieć, że… Proszę pozwolić…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Dzisiaj jestem przewodniczącym.)

Nie, jest pan wiceprzewodniczącym.

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Dzisiaj jestem przewodniczącym.)

Ale proszę mi pozwolić skończyć. Potem ewentualnie pan zabierze głos.

(Senator Jan Rulewski: Ja nie jestem przewodniczącym…)

Szanowni Państwo! Opinie…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Na jakiej podstawie pan…)

Opinie ekspertów…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Na jakiej podstawie pan to robi, Panie Przewodniczący?)

W oparciu o nasze uzgodnienie, że prowadzę to posiedzenie połączonych komisji.

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Jakie uzgodnienie? Z kim?)

Tu, z panem.

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: W życiu!)

Proszę nie kłamać. Pan to powiedział przecież.

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: W życiu! Nie powiedziałem.)

To dlaczego pozwolił mi pan rozpocząć? Ja jestem przewodniczącym komisji.

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Nie, nie, nie. Niczego nie pozwoliłem. Bardzo chciałem…)

Szanowni Państwo…

(Senator Jan Rulewski: Pan się mianował, Senatorze Mamątow, przewodniczącym?)

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Ale niczym się nie mianowałem.)

Przepraszam bardzo…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Niczym się nie mianowałem, ja chciałem po prostu w kwestii formalnej…)

Ja mam teraz głos.

Opinie ekspertów – prof. Piotrowskiego, Patyry, Chmaja – jednoznacznie stwierdzają, że…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Pan przewodniczący wprowadza…)

…nad ustawami był niezgodny z prawem.

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: …to, co się dzieje w Sejmie. Po co? Do tej pory takich sytuacji nie było.)

Senat RP nie może legitymizować łamania prawa. Dlatego też…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Zawsze przewodniczących się ustało między sobą – to, kto prowadzi. Zawsze dochodziliśmy do porozumienia…)

Szanowni Państwo…

Pan mi przeszkadza. Pan mi…

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: A dzisiaj pan przychodzi i nic nie mówiąc, zaczyna mówić, że jest pan prowadzącym. Na jakiej podstawie?)

Po pierwsze…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

…naszego uzgodnienia. Po drugie, dlatego że ja jestem przewodniczącym komisji, pan jest zastępcą przewodniczącego. A to są…

(Senator Jan Rulewski: Podobnie jak ja. Podobnie jak ja.)

…połączone komisje. Są to połączone komisje. Zatem z tego uzgodnienia… Odwołuję dzisiejsze posiedzenie połączonych komisji, z racji tych warunków, o których właśnie przed chwilą powiedziałem: że tylko prawidłowo uchwalona przez Sejm RP ustawa może być przedmiotem prac Senatu RP. Zatem do czasu uchwalenia tych ustaw przez Sejm RP nie jest możliwe prowadzenie nad nimi prac legislacyjnych w senackich komisjach. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow:

I to jest właśnie działanie destrukcyjne, jakie prowadzi Platforma. Przeniosła to z Sejmu do Senatu. Naprawdę można różnie myśleć o tym…

(Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Jarosław Duda: Ale ja już odwołałem posiedzenie.)

…ale to, co pan wyprawia, Panie Senatorze, jest to po prostu nie fair. Jest pan po prostu najzwyklejszym…

(Senator Marek Martynowski: Przepraszam, ja…)

…najzwyklejszym kłamcą, bo powiedział pan, że ze mną pan coś uzgodnił.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Senator Marek Martynowski: Pan sobie może odwoływać swoich ludzi, a nie z PiS.)

(Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Jarosław Duda: Ale ja odwołałem posiedzenie, w związku z tym…)

(Senatorowie klubu Platformy Obywatelskiej wychodzą z sali)

(Głos z sali: A, odwołał posiedzenie.)

Senator Marek Martynowski:

Przepraszam bardzo, ja mam wniosek formalny – do pana mecenasa: kto w takim razie według regulaminu powinien być przewodniczącym posiedzenia obu komisji? Czy w takim razie to nie powinno być przegłosowane?

(Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow: Tu jest pani legislator. Tu.)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Chciałbym, żeby pani wyraźnie powiedziała kolegom, jak powinna być przeprowadzona sprawa prowadzenia posiedzenia komisji.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Przepraszam bardzo.

Należałoby przegłosować taki wniosek.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Posiedzenie komisji… Regulamin nie określa tego dokładnie, ale jeśli jest wspólne posiedzenie i dwóch przewodniczących, a jest jakaś kwestia sporna, to należałoby przegłosować wniosek w takiej sprawie. Najpierw należy go poddać pod głosowanie oczywiście.

Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow:

No właśnie, ja chciałem to zaproponować, ale… Zachowanie pana senatora Dudy, przewodniczącego komisji rodziny, jest niezgodne z regulaminem. Po prostu uzurpuje sobie prawo do decydowania, kto ma prowadzić posiedzenie komisji. Zawsze było tak, żeśmy to uzgadniali. Nigdy, ja tego nie pamiętam – kto jest senatorem starszym stażem, to potwierdzi to – nigdy nie było takiej sytuacji, żeby przewodniczący się nie dogadywali co do tego, kto prowadzi. Zawsze było to uzgodnione przed posiedzeniem. A dzisiaj pan senator Duda sam się spóźnił, z nikim nie rozmawiał, usiadł i skłamał, najnormalniej w świecie skłamał, bo nic ze mną nie ustalał. Ja chciałem to z nim ustalić, proponowałem rozwiązanie – ale nie, nie, on ma swoje… I koniec, i nie… Ja mówię, że nie może prowadzić. Niestety, sam podjął decyzję. No, tak to wygląda. To jest przenoszenie tej złej krwi z Sejmu do Senatu.

Proszę bardzo.

Senator Marek Martynowski:

Panie Przewodniczący, ja proponuję przegłosować ten wniosek formalny dotyczący tego, kto dzisiaj może przewodniczyć obu komisjom. Sprawdźmy, czy jest kworum. Jeżeli jest kworum, to – myślę – możemy głosować.

Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow:

Bardzo proszę o sprawdzenie kworum. W komisji praw człowieka?

(Głos z sali: Jest.)

W jednej i w drugiej komisji?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę państwa, proponuję przegłosowanie mojej osoby jako prowadzącego posiedzenie obydwu komisji.

Kto jest za tym? (6)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Będziemy procedować.

Senator Marek Martynowski:

Szanowni Państwo, żeby dać jeszcze szansę opozycji, by mogła wrócić, ja proponuję jeszcze 5 minut przerwy na to, żeby ich poinformować, że przewodniczącym posiedzenia obu komisji jest pan senator Robert Mamątow.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow:

Jeszcze raz musimy wyjaśnić kwestię kworum, bo… Żeby była tutaj jasność.

Komisja rodziny ma kworum?

(Głos z sali: Tak.)

(Głos z sali: Są 3 osoby.)

Komisja praw człowieka?

(Głos z sali: 4 osoby.)

Też. Tak że jest kworum.

(Sekretarz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Sławomir Legat: Ale ktoś z państwa nie głosował.)

No, ja nie głosowałem. W swojej sprawie nie głosowałem.

(Sekretarz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Sławomir Legat: Ale dlaczego?)

Tak uznałem: że tak będzie najlepiej.

(Głos z sali: Czyli wstrzymał się…)

(Sekretarz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Sławomir Legat: Czy pan się wstrzymał, Panie Senatorze?)

Tak, wstrzymałem się.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Proszę państwa, ogłaszam 10 minut przerwy…

(Senator Marek Martynowski: Dajmy im szansę.)

…żeby koledzy senatorowie z Platformy mogli wrócić na salę, jeśli chcą pracować nad punktami, jakie są dzisiaj do przepracowania. Dziękuję.

(Przerwa w obradach)

Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow:

Bardzo przepraszam państwa zaproszonych gości. Przedłużamy przerwę o 15 minut. Odbędzie się… Po uzgodnieniu z Biurem Legislacyjnym posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji odbędzie się jako samodzielne. Bo skoro przewodniczący komisji rodziny uznaje, że jego komisja nie obraduje, to ma takie prawo. Ja nie mogę mu zabronić. Wobec tego Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji będzie obradowała samodzielnie. I zbierze się w tym miejscu za 15 minut. Dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 21)