Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (nr 14) w dniu 29-04-2016
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (14.)

w dniu 29 kwietnia 2016 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 16. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium.

(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 16)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Rafał Ślusarz)

Zastępca Przewodniczącego Rafał Ślusarz:

Otwieram posiedzenie Komisji Obrony Narodowej.

Stwierdzam, że mamy kworum, w związku z tym możemy prawomocnie podejmować decyzje.

Witam pana ministra ze współpracownikami. Witam panią legislator. Witam szanownych państwa senatorów.

Punkt 1. porządku obrad: Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 16. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium

Proszę państwa, spotkanie nasze zostało zwołane przez marszałka w związku z poprawką złożoną w trakcie debaty nad nowelizacją ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych przez pana przewodniczącego Grubskiego, popartą w debacie, jak rozumiem, również głosem pana senatora Klicha.

Czy pan senator Grubski chciałby się w tej kwestii wypowiedzieć? Nie? Rozumiem.

Pani Legislator, czy chce pani zabrać głos w kwestii tej poprawki? Pytam, ponieważ jest to poprawka, która w jakiejś mierze wypłynęła, że tak powiem, z Biura Legislacyjnego.

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Beata Mandylis: To zależy od państwa senatorów; dyskusja na temat tej poprawki, wydaje mi się, była już dosyć rozległa. Dziękuję.)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Tak jest.

Panie Ministrze, czy pan chce zabrać głos w sprawie tej poprawki?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski:

Ja mogę tylko podtrzymać sprzeciw wobec tej poprawki. Mogę oczywiście powtórzyć argumenty, które już padały, mianowicie że chodzi o zupełnie inny reżim stosowania broni niż ten, który jest zasadniczym reżimem w tej ustawie. Reżim tu jest analogiczny do tego w przepisach pochodzących z różnych ustaw, które umożliwiają siłom zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej stosowanie broni w czasie pokoju.

Na koniec mogę jeszcze dodać, że nawet gdyby uznać logikę, która stoi u podstaw tej poprawki, to i tak zawiera ona pewne błędy techniczne, jak choćby pozostawienie w pkcie 3 stwierdzenia „z zastrzeżeniem ust. 3”, który byłby eliminowany, więc… Ale to już tak jakby poza całą merytoryką, tylko w kwestii techniki… Tak więc podtrzymujemy nasz sprzeciw.

Zastępca Przewodniczącego Rafał Ślusarz:

Dziękuję, Panie Ministrze.

Przypominam, że wniosek komisji obrony to był wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Jako nad najdalej idącym będziemy nad nim głosować w pierwszej kolejności.

Rozpoczynam głosowanie.

Kto z państwa jest za przyjęciem ustawy bez poprawek, proszę o podniesienie ręki do góry. (4)

Kto jest przeciw? (3)

Kto z państwa się wstrzymał? (0)

Wobec uzyskania przez wniosek wymaganej większości stwierdzam, że przyjęty został wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę państwa, jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, to nadal będę sprawozdawcą odnośnie do tego punktu. Sprzeciwu nie słyszę.

Dziękuję bardzo. Zamykam obrady komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 19)