Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 22), Komisji Zdrowia (nr 13) w dniu 20-04-2016
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (22.),

oraz Komisji Zdrowia (13.)

w dniu 20 kwietnia 2016 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 15. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 02)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Zdrowia Waldemar Kraska)

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Witam państwa serdecznie na posiedzeniu połączonych komisji, Komisji Zdrowia oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 15. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw

Mamy zestawienie wniosków do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Wnioskodawcami są Komisja Zdrowia, mniejszość Komisji Zdrowia, są też poprawki senatora Rulewskiego.

Czy wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos w związku z tymi poprawkami?

Proszę bardzo, Panie Senatorze.

Senator Jan Rulewski:

Jedno zdanie tylko, ponieważ mylnie podano informację o treści moich poprawek. Mianowicie poprawka zakłada, mając na uwadze względy budżetowe, że dopiero w przyszłym roku by zwiększono budżety na choroby przewlekłe dzieci, czyli nie byłoby to kosztem emerytów, a tak naprawdę najlepiej by było, gdyby dopiero w 2018 r. to nastąpiło, i to według koszyka ustalonego przez ministra, czyli nie miałoby to charakteru powszechnego. Dziękuję.

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Proszę bardzo.

Senator Tomasz Grodzki:

W nawiązaniu do głosu pana senatora Rulewskiego powiem, że ponieważ poprawki mniejszości w tej materii są podobne, tylko idą dalej niż poprawki senatora Rulewskiego, ja składam deklarację, że jeżeliby była przyjęta poprawka senatora Rulewskiego, nawet w tej łagodniejszej wersji, to my jesteśmy skłonni wycofać te nasze poprawki.

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Dziękuję bardzo.

Teraz proszę panią legislator o zajęcie stanowiska w sprawie tych poprawek.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Poprawki rozszerzają zakres podmiotowy ustawy. Ustawa zakłada uprawnienia dla osób, które mają ukończone 75 lat. Poprawki mniejszości rozszerzają zakres podmiotowy o dzieci do lat 18 i przewidują wejście tego rozszerzenia w życie w terminie, w którym ustawa wchodzi w życie, czyli w tym roku. Poprawki, które są złożone przez pana senatora Rulewskiego, wykluczają te poprawki mniejszości. Za najdalej idące zostały uznane poprawki mniejszości. Potem są poprawki, które miałyby dotyczyć dzieci chorych na choroby przewlekłe, tak więc byłoby wyróżnienie pewnego kręgu wśród tych podmiotów, o których mowa w poprawce, czyli dzieci do lat 18, ale tylko chorujących na choroby przewlekłe. Wejście w życie to 2017 r., 2018 r. No i tyle. Dziękuję.

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Dziękuję bardzo.

Myślę, że możemy przystąpić do głosowania.

Na początek przegłosujemy wniosek najdalej idący, czyli wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej ustawy bez poprawek? (11)

Kto jest przeciw? (4)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Ogłaszam, że połączone komisje większością głosów przyjęły ustawę bez poprawek.

Dziękuję.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 06)