Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 28), Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (nr 12) w dniu 17-03-2016
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (28.)

oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (12.)

w dniu 17 marca 2016 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (druk senacki nr 112, druki sejmowe nr 291 i 316).

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 35)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Janina Sagatowska)

Przewodnicząca Janina Sagatowska:

Witam państwa bardzo serdecznie. Witam pana profesora Seweryńskiego, przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Witam senatorów członków obu Wysokich Komisji. Witam serdecznie przybyłych gości: pana Krzysztofa Michałkiewicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z towarzyszącymi mu osobami, pana Piotra Kontkiewicza, zastępcę dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego w tymże resorcie, pana Junoszę-Kisielewskiego, dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Nie ma pana posła sprawozdawcy, ale myślę, że…

(Wypowiedź w tle nagrania)

O, jest pan. Witamy pana Waldemara Andzela, posła sprawozdawcę z Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (druk senacki nr 112, druki sejmowe nr 291 i 316)

I od razu, bez zbędnej zwłoki, przystępujemy do procedowania małej, ale pożytecznej noweli, będącej naszą, senacką inicjatywą, którą wprowadzamy zmiany do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przepraszam za to przyspieszenie, ale ono wynika z faktu, że za chwilę odbędą się posiedzenia innych komisji, a w naszych obradach biorą udział senatorowie, którzy będą musieli uczestniczyć we wspomnianych posiedzeniach, m.in. pan profesor.

Tak że, Panie Pośle, od razu poprosimy o krótkie sprawozdanie i przedstawienie powodów wprowadzenia tych ważnych zmian.

Na wstępie już powiem, że my nie mieliśmy tutaj zastrzeżeń, ale oczywiście musimy rozpatrzeć tę ustawę.

Proszę, Panie Pośle.

Poseł Waldemar Andzel:

Dziękuję bardzo, Pani Przewodnicząca.

Wysoka Komisjo! Szanowni Państwo! Panie Ministrze!

Wczoraj została przegłosowana ustawa o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Sejm podczas pierwszego czytania wniósł 2 poprawki, które zostały zaakceptowane. Zmiana pierwsza. W art. 1 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie: „prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych, współpracy organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi oraz współpracy, o której mowa w art. 4d”. Ja nie będę rozwijał uzasadnienia, bo państwo je znacie. I druga: w art. 1 pkt 3, w dodawanym art. 4d, skreśla się ust. 4. Także jeśli chodzi o tę zmianę, to państwo wiecie, dlaczego została ona wprowadzona. Z tego, co wiem, na posiedzeniu komisji opinia ze strony ministerstwa na temat tych poprawek była pozytywna.

Prosiłbym o przyjęcie ustawy w zaproponowanym przez Sejm brzmieniu. To tyle. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Janina Sagatowska:

Dziękuję bardzo.

Panie Ministrze, czy chciałby pan jeszcze uzupełnić to sprawozdanie czy wypowiedzieć się na temat ustawy?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz:

Dziękuję bardzo.

Tak jak pan sprawozdawca powiedział, zostały wprowadzone 2 poprawki. Ministerstwo nie zgłaszało zastrzeżeń do tych poprawek. Z tego, co wiem, były one uzgadniane z legislatorami z Senatu, tak że te poprawki idą w kierunku tego, co chciał uchwalić Senat.

Przewodnicząca Janina Sagatowska:

Dziękujemy bardzo.

Ja bym może poprosiła jeszcze pana legislatora, żeby krótko przypomniał obu komisom, na czym polegają wspomniane dwie zmiany, zwłaszcza ta ostatnia, dotycząca trybu, ale także pierwsza, która w zasadzie dla nas jest nawet korzystniejsza, bo dzięki niej expressis verbis Senat jest wymieniony.

Proszę.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Dziękuję bardzo.

Pani Przewodnicząca! Szanowni Państwo!

Pierwsza poprawka dotyczyła zmienianego pktu 1 w art. 1 w ust. 1 ustawy. Art. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego określa zakres przedmiotowy ustawy i Senat proponował – ponieważ ustawa ma dotyczyć także działalności Senatu w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą – aby użyte w tym punkcie sformułowanie „organy administracji publicznej” zastąpić sformułowaniem „organy władzy publicznej”. Uznano, że to by była jednak troszkę za daleko idąca zmiana, ponieważ to określenie obejmuje tak naprawdę wszystkie organy władzy publicznej, nie tylko Senat. W związku z tym doprecyzowano brzmienie tego punktu w taki sposób, że mówi on zasadniczo o współpracy z organizacjami pozarządowymi organów administracji publicznej, a jednocześnie odsyła do ust. 4d, w którym wskazuje się Senat jako właściwy w zakresie zadań, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 28, czyli pomocy i opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Więc to jest tak naprawdę zmiana doprecyzowująca.

Jeśli chodzi o drugą poprawkę, to polegała ona na skreśleniu ust. 4 w dodawanym art. 4d, a przepis ten stanowił, że tryb postępowania przy zlecaniu zadań publicznych, o których mowa w ust. 2, określa Prezydium Senatu. Uznano, że tak naprawdę to jest materia Regulaminu Senatu i tam to powinno zostać uregulowane. Tak że to też jest zmiana o charakterze porządkującym. To tyle.

A my, jako biuro, nie mamy zastrzeżeń legislacyjnych do tej ustawy. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Janina Sagatowska:

Dziękuję bardzo.

Otwieram dyskusję.

Czy ktoś z państwa senatorów ma jakieś pytania? Nie.

Dziękuję bardzo.

Chciałabym podziękować Izbie Niższej, posłom za uchwalenie tej ustawy w tak szybkim tempie, co dla nas jest ważne, a także za te poprawki ulepszające tę naszą inicjatywę. Składam podziękowania również na ręce pana ministra.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem procedowanej ustawy? (15)

(Głos z sali: Z poprawkami.)

Tak, z poprawkami, które wprowadził Sejm.

(Brak nagrania)

Przewodnicząca Janina Sagatowska:

Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim przybyłym gościom, panu ministrowi, panu posłowi, który do nas dotarł pomimo tak wczesnej pory…

(Głos z sali: Przepraszam, jeszcze wybór sprawozdawcy.)

Przepraszam. Mam nadzieję, że Wysokie Komisje nie mają nic przeciwko temu, żebym to ja… Ja byłam przedstawicielem wnioskodawców i sprawozdawcą, reprezentowałam Senat w pracach komisji sejmowej. Tak że jeżeli nie ma innych chętnych, to przyjmę tę rolę. Dobrze?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Dziękuję serdecznie.

Rozumiem, że państwo już muszą iść na kolejne posiedzenia komisji.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 44)