Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (nr 9), Komisji Infrastruktury (nr 5) w dniu 18-12-2015
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (9.)

oraz Komisji Infrastruktury (5.)

w dniu 18 grudnia 2015 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 5. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Infrastruktury Stanisław Kogut)

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Chciałbym serdecznie państwa powitać na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Jak państwo wiecie, całe posiedzenie jest nagrywane, transmitowane przez internet.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 5. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

Dzisiaj zebraliśmy się przez to, że na plenarnym posiedzeniu został złożony przez pana senatora Florka wniosek odnoszący się wydłużenia okresu z 2 do 5 lat.

Zanim przystąpimy do głosowania, chciałbym zapytać panią dyrektor, która reprezentuje ministerstwo infrastruktury, jakie jest stanowisko ministerstwa wobec wniosku pana senatora Florka.

Proszę bardzo.

Zastępca Dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Eliza Chojnicka:

Dzień dobry.

Panie i Panowie Senatorowie! Wysoka Komisjo! Panie Przewodniczący!

Eliza Chojnicka, Departament Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Projekt w przedłożeniu, że tak powiem, oryginalnym, czyli z wydłużeniem okresu, w którym obowiązuje nałożony na gminy obowiązek dostarczenia lokalu zamiennego, w tych lokalach, w których czynsz był w przeszłości regulowany… Wystarczające jest, żeby to był termin dwuletni. Taki okres jest w zupełności wystarczający na to, żeby dokonać analizy skutków wprowadzonej zmiany i ewentualnie modyfikacji tego przepisu na przyszłość, z uwzględnieniem interesu wszystkich stron relacji, czyli zarówno lokatorów, którzy w tych mieszkaniach zamieszkują, właścicieli tych budynków, jak i jednostek samorządu terytorialnego, na które obowiązek dostarczenia lokalu zamiennego jest nałożony. Czyli jeżeli chodzi o ministerstwo, to popieramy okres wydłużenia o 2 lata. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję serdecznie, Pani Dyrektor.

Drodzy Państwo, najdalej idącym wnioskiem jest wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Jeżeli wniosek ten zostanie odrzucony, to wtedy będziemy głosować nad drugim wnioskiem, o przyjęcie ustawy z poprawką.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem ustawy bez poprawek? (10)

Kto jest przeciw? (5)

Kto się wstrzymał? (0)

W związku z tym wynikiem stwierdzam, że wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przeszedł stosunkiem głosów: 10 za, 5 przeciw, 0 wstrzymań.

Teraz wyznaczamy senatora sprawozdawcę. Wcześniej był nim kolega senator… Pęk?

(Głos z sali: Peczkis i Pęk.)

To senator Peczkis. Przepraszam.

Kto jest z senatorów za tym, aby senatorem sprawozdawcą był senator Peczkis?

Kto jest przeciw?…

(Głos z sali: Nad tym nie trzeba głosować.)

Nie trzeba. W związku z tym jednogłośnie, przez aklamację, został wyznaczony senator. Panie Senatorze, jest pan senatorem sprawozdawcą.

Zamykam posiedzenie połączonych Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej i Komisji Infrastruktury.

Dziękuję państwu serdecznie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 34)