Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Zdrowia (nr 2) w dniu 19-11-2015
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Zdrowia (2.)

w dniu 19 listopada 2015 r.

Porządek obrad:

1. Wybór zastępców przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 07)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Waldemar Kraska)

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Dzień dobry państwu.

Otwieram drugie posiedzenia Komisji Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

Dzisiejszy porządek obrad obejmuje jeden punkt: wybór zastępców przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad drugiego posiedzenia komisji? Nie.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że komisja zatwierdza taki właśnie porządek obrad.

Punkt 1. porządku obrad: wybór zastępców przewodniczącego komisji

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór zastępców przewodniczącego Komisji Zdrowia.

Pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 58 ust. 3 Regulaminu Senatu komisja na drugim posiedzeniu wybiera ze swojego składu zastępców przewodniczącego. Wybór zastępcy zgodnie z Regulaminem Senatu odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Pragnę poinformować, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco. Za chwilę poproszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na zastępcę przewodniczącego komisji. Następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego. Po przerwie w obradach przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru zastępców przewodniczącego komisji.

Proszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na zastępców przewodniczącego komisji.

Proszę bardzo.

Senator Margareta Budner:

Mam przyjemność zgłosić kandydaturę pani senator Doroty Czudowskiej. Pani Dorota Czudowska była senatorem w IV, VIII kadencji, a także jest senatorem w obecnej kadencji. Jest lekarzem onkologiem, jest znana z licznych akcji prozdrowotnych w swoim regionie. Myślę, że jej wieloletnie doświadczenie zarówno jako polityka, jak i jako lekarza onkologa jest wskazaniem… Myślę, że pani senator będzie bardzo dobrym wiceprzewodniczącym naszej komisji. Dziękuję.

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Dziękuję bardzo.

(Głos z sali: Ja chciałbym zapowiedzieć kolegę senatora Jarka Dudę, który chciał coś powiedzieć.)

Z utęsknieniem czekamy na pana ministra.

(Głos z sali: Już biegnie.)

Senator Jarosław Duda:

Dzień dobry. Przepraszam najmocniej za spóźnienie.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo! Szanowni Państwo!

Rozumiem, że teraz jest czas zgłaszania kandydatów na wiceprzewodniczących komisji. Zatem mam zaszczyt i przyjemność zgłosić pana senatora Leszka Czarnobaja, człowieka bardzo doświadczonego w obszarze przede wszystkim samorządności – od 20 lat w samorządzie – zajmującego się problematyką służby zdrowia, człowieka, który za chwilę będzie miał dwukadencyjne doświadczenie w Senacie, uczestnika różnych ważnych przedsięwzięć, także w obszarze służby zdrowia. Żeby nie przedłużać, chciałbym bardzo serdecznie zaproponować kandydaturę pana Leszka Czarnobaja na wiceprzewodniczącego Komisji Zdrowia. Dziękuję i jeszcze raz przepraszam.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Panie Przewodniczący, wywiad lekarski trzeba zrobić, bo pan minister…)

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Właśnie, Panie Ministrze, jesteśmy w Komisji Zdrowia, chyba będzie potrzebna jakaś konsultacja…

Dziękuję bardzo.

Czy państwo senatorowie wyrażają zgodę na kandydowanie na zastępców komisji?

(Senator Dorota Czudowska: Wyrażam zgodę.)

(Senator Leszek Czarnobaj: Ja również.)

Dziękuję bardzo.

Wobec wyrażenia zgody stwierdzam, że senatorowie pani Dorota Czudowska i pan Leszek Czarnobaj zostali zgłoszeni jako kandydaci na zastępców przewodniczącego Komisji Zdrowia.

Pragnę poinformować, że za chwilę zarządzę przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania. Wcześniej chciałbym jednak wyznaczyć senatorów do przeprowadzenia tego tajnego głosowania.

Proszę o zgłoszenie się 3 senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem zastępców przewodniczącego komisji.

(Senator Jarosław Duda: To ja będę nadrabiał… Zgłaszam się.)

Jest dwoje senatorów, jeszcze jedna osoba…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękuję bardzo. Do przeprowadzenia tajnego głosowania w sprawie wyboru zastępców przewodniczącego komisji wyznaczam: panią Margaretę Budner, panią…

(Senator Bogusława Orzechowska: …Bogusławę Orzechowską.)

Przepraszam, ale nie znam nazwisk. I pana Rafała…

(Senator Jarosław Duda: …Jarosława Dudę.)

Przepraszam. Myślałem, że ma pan na imię Rafał. Dziękuję.

Przygotujemy karty i przeprowadzimy głosowanie.

Ogłaszam 5 minut przerwy. Dziękuję.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Wznawiam obrady.

Proszę państwa, przystępujemy do wyboru zastępców przewodniczącego komisji.

Panie i Panowie Senatorowie, pragnę przypomnieć i poinformować, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków. Komisja została powołana w składzie 13 senatorów, zatem komisja może podejmować uchwały, jeżeli będzie obecnych przynajmniej 5 senatorów.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów, w związku z tym możemy przystąpić do wyboru zastępców przewodniczącego komisji.

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru zastępców przewodniczącego Komisji Zdrowia.

Proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.

Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak „x”. Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak „x” lub nie postawiono żadnego znaku, zostanie uznana za głos nieważny.

(Rozmowy na sali)

Czy wszyscy państwo senatorowie wypełnili karty? Tak.

Proszę o wrzucanie kart do głosowania do urny.

(Rozmowy na sali)

Wszyscy wrzucili? Tak.

Bardzo proszę państwa senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Ogłaszam 3 minuty przerwy.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Wznawiam obrady.

Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli głosy i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Protokół głosowania tajnego z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie wyboru zastępców przewodniczącego Komisji Zdrowia. Powołani przez przewodniczącego komisji do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie – pan senator Jarosław Duda, pani senator Margareta Budner i pani senator Bogusława Orzechowska – stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Leszka Czarnobaja na zastępcę przewodniczącego komisji oddano głosów 8, w tym głosów ważnych 8. Za głosowało 7 senatorów.

W sprawie wyboru senator Doroty Czudowskiej na zastępcę przewodniczącego komisji oddano głosów 8, w tym głosów ważnych 8. Za głosowało 8 senatorów.

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Komisja Zdrowia wybrała senatorów: panią Dorotę Czudowską oraz pana senatora Leszka Czarnobaja na zastępców przewodniczącego Komisji Zdrowia.

Czy senatorowie wybrani na zastępców przewodniczącego chcieliby zabrać głos?

Proszę bardzo.

Senator Dorota Czudowska:

Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo Senatorowie, bardzo dziękuję za wyraz zaufania i zagłosowanie za moją kandydaturą. Jednocześnie gratuluję panu wiceprzewodniczącemu Czarnobajowi. Dziękuję.

Senator Leszek Czarnobaj:

Panie Przewodniczący, ja również chciałbym bardzo serdecznie podziękować za poparcie. Tak jak powiedziałem, ważne jest to, aby w prezydium było dwóch lekarzy i jeden pacjent. I ja jako ten pacjent będę chciał również z punktu widzenia pacjenta reagować, jeśli chodzi o to wszystko, co będzie przedmiotem obrad naszej komisji. Jeszcze raz dziękuję za poparcie.

Przewodniczący Waldemar Kraska:

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, ja już jestem czwartą kadencję w Komisji Zdrowia i myślę, że zawsze komisja pracowała merytorycznie i tak zostanie. Dlatego liczę na państwa pomoc. Mówię to do państwa zastępców, ale i do całej komisji. Chodzi o to, żebyśmy spotykali się nie tylko na posiedzeniach komisji, ale także poza nimi, żebyśmy mogli pewne rzeczy przedyskutować i o nich porozmawiać.

Wyczerpaliśmy porządek obrad drugiego posiedzenia komisji.

Zamykam drugie posiedzenie Komisji Zdrowia. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 23)