Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 268), Komisji Ustawodawczej (nr 333), Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 142) w dniu 06-07-2023
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (268.),

Komisji Ustawodawczej (333.)

oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (142.)

w dniu 6 lipca 2023 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych emigrantów (druk senacki nr 1008).

2. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu zarządzania polityką migracyjną i azylową (druk senacki nr 1027).

(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 08)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Aleksander Pociej)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Na wstępie poprosił o głos jeden z wnioskodawców, pan senator Borowski.

Bardzo proszę.

Punkt 1 i 2. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych emigrantów (druk senacki nr 1008); pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu zarządzania polityką migracyjną i azylową (druk senacki nr 1027)

Senator Marek Borowski:

Panowie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Mamy przed sobą w tej chwili 2 uchwały, a właściwie jest więcej tych uchwał, ale są 2 tematy, jeden temat dotyczący spraw europejskich i drugi dotyczycący rocznicy tragedii wołyńskiej.

Chciałbym zgłosić wniosek formalny. W pierwszej kwestii mamy 2 propozycje, a co do drugiej kwestii od razu chcę powiedzieć, że była przygotowana, chociaż już nie było na to czasu, druga propozycja w stosunku do tej, która została zgłoszona. W związku z tym mój wniosek formalny jest taki, aby odroczyć posiedzenie komisji na temat obu tych projektów do czasu uzgodnienia tekstu jednego i drugiego. Dziękuję.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję.

(Senator Marek Pęk: Czy ja mogę w tej sprawie?)

Pan senator, pan marszałek Pęk.

Proszę.

Senator Marek Pęk:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Więc ja popieram ten wniosek senatora Borowskiego, z trochę innego powodu, tzn. właściwie to nie wiem, z jakiego powodu pan marszałek zgłosił ten wniosek, bo jakoś go nie uzasadnił.

Dzisiaj odbyło się w pierwszej sprawie, czyli w sprawie mechanizmu relokacji, spotkanie wszystkich sił politycznych z premierem Mateuszem Morawieckim. Tam zostały te sprawy gruntownie omówione, wyjaśnione. Pan premier przedstawił całej klasie politycznej w Polsce propozycję pewnego wspólnego paktu w tej sprawie, pewnego stanowiska, tak żeby cała klasa polityczna w tej ważnej kwestii mówiła jednym głosem. Myślę, że jest teraz czas na to, ażeby liderzy wszystkich ugrupowań politycznych do tych propozycji premiera się odnieśli. W związku z tym dajmy sobie czas na odniesienie się do tych kwestii. Dlatego też przychylam się do tego, ażeby posiedzenie odroczyć.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Zgadzając się i z koncyliacyjnym tonem pana marszałka, i z wnioskiem, chciałbym zauważyć, że, jak mi się wydaje, akurat było spotkanie, ale nie wszystkich sił politycznych.

(Senator Marek Pęk: To zaproszenie, Panie Przewodniczący, było wystosowane…)

Dziękuję…

(Senator Marek Pęk: …do wszystkich.)

Dziękuję bardzo…

(Senator Marek Pęk: A przyszli ci, którzy z niego skorzystali.)

Ale nie wszyscy…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Na spotkaniu nie wszystkie siły były reprezentowane.

Pan senator Ujazdowski.

Pan senator Ujazdowski prosił o głos.

(Głosy z sali: Nie, nie…)

Nie?

(Senator Kazimierz Michał Ujazdowski: Prosiłem. Tak.)

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Najlepiej on sam wie, czy prosił.)

(Wesołość na sali)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski:

Ja chcę tylko powiedzieć, że nie są nam znane propozycje pana premiera Morawieckiego, ale jeśli je poznamy… otrzymamy, to ten czas, te kilka dni, będzie akurat potrzebny, żeby je gruntownie poznać.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Szanowni Państwo, ponieważ…

A, pan senator Czerwiński.

Bardzo proszę.

Senator Jerzy Czerwiński:

Państwo Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Ja rozumiem, że my w tej chwili dyskutujemy tylko i wyłącznie nad tematem prac komisji. Chodzi o posiedzenie z godziny 15.00 i dotyczące kwestii związanych z migracją. O ile zrozumiałem wniosek senatora Borowskiego, pana marszałka Borowskiego, to on odniósł się jak gdyby wyprzedzająco także do prac komisji z godziny 16.00.

Czy dobrze zrozumiałem, Panie Marszałku?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Panie Senatorze, dobrze pan zrozumiał.

W kontekście wniosku pana senatora Borowskiego chodzi również o posiedzenie z godziny 16.00.

Jednak oczywiście możemy najpierw przegłosować… Jeżeli pan senator się nie zgodzi, to możemy najpierw przegłosować… zgodzić się… Ponieważ wszyscy zgadzają się co do spraw dotyczących godziny 15.00, to możemy zamknąć to posiedzenie i o 15.05, skoro wszyscy tutaj jesteśmy, możemy otworzyć następne, wspólne posiedzenie komisji, to z 16.00. Chyba że pan senator będzie chciał poczekać do godziny 16.00. Nie wiem, czy to się spotka z poparciem wszystkich sił politycznych, ale bardzo proszę.

(Senator Marek Komorowski: Halo, o 15.05 się nie da, bo już jest 15.11.)

(Wesołość na sali)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Szanowni Państwo, przejdźmy…

(Senator Jerzy Czerwiński: Jeśli można…)

Przejdźmy do procedowania.

Panie Senatorze, słucham.

Senator Jerzy Czerwiński:

O ile zgadzam się co do odroczenia w czasie czy przerwania prac do czasu wypracowania wspólnego stanowiska nad projektem uchwał związanych z mechanizmem – mówmy wprost, relokacji – to jest jak najbardziej sensowne, o tyle nie wiem, co mógłby powiedzieć na temat Wołynia. Uchwała wołyńska, mówmy wprost, ma charakter czasowy, jest związana z rocznicą. I jeśli odroczymy prace nad nią, no to efekt będzie taki, że, po pierwsze, oddalimy w czasie możliwość podjęcia tej uchwały w terminie, który jest związany z Wołyniem, czyli 11 lipca. A po drugie, nie mamy projektu alternatywnego w formie druku, w formie tekstu. Jest tylko stwierdzenie pana marszałka Borowskiego, że takie coś istnieje.

Więc o ile w pierwszym przypadku jestem jak najbardziej za, i myślę, że nawet na zasadzie konsensusu, o tyle w drugim przypadku jestem przeciwny temu, żeby oddalać coś, co powinno według mnie być uchwalone na najbliższym posiedzeniu, czyli 12 lipca.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Panie Senatorze, żeby nie przedłużać.

Czy jest jakikolwiek wniosek, abyśmy głosowali nad wnioskiem pana senatora Borowskiego dotyczącym relokacji, popartym przez pana marszałka Pęka? Czy ktoś żąda takiego głosowania?

Nie, czyli uznaję, że jest zgoda wszystkich na przeniesienie obrad.

W związku z tym zamykam posiedzenie połączonych komisji i oddaję głos panu przewodniczącemu Komisji Ustawodawczej, senatorowi Kwiatkowskiemu.

(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 14)