Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (nr 74) w dniu 31-01-2023
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (74.)

w dniu 31 stycznia 2023 r.

Porządek obrad:

1. Opinia komisji w sprawie wniosku senator Alicji Chybickiej o zorganizowanie w Senacie wystawy „Onkologia dziecięca”.

2. Opinia komisji w sprawie wniosku senator Marii Koc o zorganizowanie w Senacie wystawy „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”.

3. Opinia komisji w sprawie wniosku senator Haliny Biedy o zorganizowanie w Senacie wystawy „Pamięć 1943”.

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 32)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Barbara Zdrojewska)

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Dzień dobry.

Serdecznie witam senatorki i senatorów. Witam wszystkich, którzy uczestniczą zdalnie w posiedzeniu naszej komisji.

Otwieram posiedzenie.

W dzisiejszym porządku posiedzenia mamy opinie dotyczące 3 wystaw organizowanych w Senacie.

Jeśli państwo pozwolą, najpierw głos oddam zdalnie pani senator Halinie Biedzie, która musi do nas dojechać pociągiem, więc prosiła, żeby przyspieszyć rozpatrywanie jej punktu.

Serdecznie witam gości przybyłych dzisiaj na posiedzenie naszej komisji, panią senator Alicję Chybicką oraz panią dyrektor Karwowską-Sokołowską z Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji. Serdecznie witamy.

Punkt 3. porządku obrad: opinia komisji w sprawie wniosku senator Haliny Biedy o zorganizowanie w Senacie wystawy „Pamięć 1943”

Oddaję głos zdalnie pani senator Halinie Biedzie.

Senator Halina Bieda:

Dzień dobry.

Witam panią przewodniczącą, państwa senatorów i gości.

Bardzo dziękuję za zmianę kolejności rozpatrywania punktów porządku obrad.

Wystawa, którą chcę zorganizować, dotyczy osiemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypomnę, że ustanowiliśmy, że rok 2023 jest właśnie Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. Będzie ona przygotowana wspólnie przez 2 muzea: Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum POLIN. To będzie instalacja oraz część związana z akcją edukacyjną „Żonkile”. Chcemy to zorganizować 29 marca, ponieważ to jest ostatnie posiedzenie planowane przed rocznicą wybuchu powstania w getcie. Ustaliliśmy z dwoma panami dyrektorami, że tak będzie najlepiej, ponieważ wtedy tak jakby przez cały czas trwania powstania ta wystawa będzie u nas do końca kwietnia. Dziękuję.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

Czy są jakieś pytania? Nie widzę.

Ja mam pytanie, Pani Senator, i taką sugestię. Bo tytuł wystawy brzmi: „Pamięć 1943”. Czy nie można by było postawić kropki i dodać „Powstanie w getcie warszawskim”?

Senator Halina Bieda:

Musiałabym to ustalić z autorami, dlatego że to jest tytuł wskazany przez Muzeum Getta Warszawskiego. Ale rozumiem, że co do samej treści wystawy nie mamy uwag, jedynie co do tytułu. Ja to jeszcze doprecyzuję, zwłaszcza że w zaproszeniu będzie nie tylko zaproszenie na otwarcie wystawy, ale też na akcję edukacyjną związaną z żonkilami.

(Przewodnicząca Barbara Zdrojewska: Tak.)

Zatem ten tytuł, Pani Przewodnicząca, i tak będzie troszkę inny. To ja to doprecyzuję.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Dobrze. Bardzo dziękuję.

(Senator Halina Bieda: Dziękuję.)

Bo uważam, że będzie po prostu wiadomo, o co chodzi. Bardzo dziękuję.

Poproszę teraz o opinię panią dyrektor Karwowską-Sokołowską.

Dyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Dziękuję bardzo, Pani Przewodnicząca.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, opinię techniczną do wniosku przedstawionego przez panią senator Biedę, to propozycja jest taka, aby ta wystawa była prezentowana w holu na pierwszym piętrze. Będzie nieco wcześniej montowana, mianowicie będzie dostępna już od 24 marca. My zaproponowaliśmy wstępnie w opinii technicznej termin prezentacji do 7 kwietnia, ale faktycznie, zgodnie z tym, o czym mówi pani senator, żeby w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim ta wystawa wciąż była prezentowana, myślę, że jeśli komisja się przychyli do tego dłuższego terminu prezentacji, to to by było jak najbardziej właściwe. Jeśli chodzi o wszystkie narzędzia, które będą potrzebne do zaprezentowania pokazu slajdów, do przeprowadzenia akcji edukacyjnej „Żonkile”, oczywiście dajemy tutaj pełne wsparcie, bierzemy na siebie wysyłkę, montaż, demontaż. Tak że jak najbardziej jesteśmy tutaj gotowi wesprzeć organizację tej wystawy.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Bardzo dziękuję.

Czy są jakieś pytania do pani dyrektor? Nie widzę.

W takim razie przystępujemy do głosowania.

Kto z pań i panów senatorów jest za pozytywną opinią, jeśli chodzi o zorganizowanie wystawy?

I kto jest przeciwko?

Kto się wstrzymał? Oczywiście, gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości.

6 głosów za, jednogłośnie.

Wniosek o zorganizowanie wystawy został zaakceptowany.

Punkt 1. porządku obrad: opinia komisji w sprawie wniosku senator Alicji Chybickiej o zorganizowanie w Senacie wystawy „Onkologia dziecięca”

Przechodzimy teraz do opinii komisji w sprawie wniosku pani senator Alicji Chybickiej o zorganizowanie w Senacie wystawy „Onkologia dziecięca”.

Bardzo proszę, Pani Senator.

Senator Alicja Chybicka:

Dziękuję, Pani Przewodnicząca.

Wystawa pt. „Hematologia dziecięca” czy „Onkologia dziecięca” będzie dotyczyła właśnie onkologii dziecięcej w Polsce i jej rozwoju. Będzie składała się z 3 części: jedna część będzie dotyczyła historii, wyleczalności, ośrodków, jakie są w Polsce. Będzie mapa Polski z rozkładem tych ośrodków, a jest ich w tej chwili 18. Druga część, dla mnie najważniejsza, będzie to część przygotowana przez dzieci. Mianowicie będą prace dzieci przedstawiające, jak one sobie wyobrażają swoje leczenie, co one przeszły. My mamy wiele takich prac, gdzie np. kroplówki dzieci podprowadzają sobie do brzucha, różne takie ciekawe… Myślę, że to będzie interesujące. I trzecia cześć będzie dotyczyła udziału, wsparcia organizacji pozarządowych w leczeniu. Będzie jeszcze fragment dotyczący wczesnego rozpoznawania nowotworów u dzieci, to, jak – ja jako belfer akademicki od lat wykładam, jakie są objawy – rozpoznajemy głównie trzecie i czwarte stadia zaawansowania guzów litych u dzieci. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Bardzo dziękuję, Pani Senator.

Proszę o opinię panią dyrektor.

Dyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

W przypadku tej wystawy, tak jak mówi pani senator, poświęconej onkologii dziecięcej, i to widzianej oczami dzieci chorych, planujemy, żeby była ona prezentowana na pierwszym piętrze, czyli w miejscu, o którym zawsze mówimy, że jest takim najbardziej właściwym, topowym miejscem. I taka jest propozycja zawarta w opinii technicznej. Otwarcie wystawy miałoby miejsce 8 marca, tj. w pierwszy dzień pierwszego posiedzenia Senatu w marcu. Oczywiście dajemy tutaj pełne wsparcie, jeżeli chodzi o zapewnienie właściwego systemu wystawienniczego, takiego, na którym w najwłaściwszy sposób te 11 plansz zaplanowanych do zaprezentowania będzie można wyeksponować. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Dziękuję.

Czy są pytania do pani senator lub pani dyrektor? Nie widzę.

W takim razie przystępujemy do głosowania.

Kto z pań i panów senatorów jest za pozytywną opinią w sprawie wniosku o zorganizowanie w Senacie wystawy „Onkologia dziecięca”?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

(Głos z sali: Ty się wstrzymałeś?)

Jurek jest za.

(Senator Jerzy Fedorowicz: Nie. Ja podniosłem rękę wcześniej, ale wyście później zaczęli liczyć. Taka jest prawda. Bo jestem Speedy Gonzales. Nie wiedziałeś tego?)

Jednogłośnie, 7 głosów za.

Tak że organizacja wystawy została pozytywnie zaopiniowana przez komisję kultury.

(Senator Alicja Chybicka: Dziękuję pięknie.)

Dziękujemy, Pani Senator.

Punkt 2. porządku obrad: opinia komisji w sprawie wniosku senator Marii Koc o zorganizowanie w Senacie wystawy „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”

Przechodzimy do punktu trzeciego: opinia komisji w sprawie wniosku pani senator Marii Koc o zorganizowanie w Senacie wystawy „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”.

Nie ma z nami pani senator Koc.

Pani Dyrektor, czy mogłaby pani przedstawić wniosek?

(Dyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska: Tak.)

Dziękuję bardzo.

Dyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Dziękuję bardzo.

Wystawa, której prezentację proponuje pani senator Koc, jest zatytułowana „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”. To jest wystawa, która została przygotowana przez Stowarzyszenie „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur”. We wniosku, który przygotowała pani senator, jest również mowa o historyku, który jest znanym regionalistą. Mianowicie autorem tej wystawy jest pan Roman Postek. We wniosku pani senator Koc zwraca również uwagę na to, że ta wystawa będzie miała znaczny walor edukacyjny.

Jeżeli chodzi o zawartość tej ekspozycji, to planowanych jest 10 plansz. One mają być prezentowane na systemie wystawienniczym, który jest w dyspozycji Kancelarii Senatu. Proponowany termin otwarcia tej wystawy to jest 9 marca, czyli drugi dzień posiedzenia. 8 marca będzie wystawa o onkologii dziecięcej, co do której przed chwilą komisja wyraziła zgodę na prezentację. Proponowany termin prezentacji wystawy pani senator Koc to jest do 24 marca, czyli również nieco dłużej niż wynikający z zarządzenia dwutygodniowy termin. Ale w piśmie skierowanym przez panią senator Koc, które trafiło również do komisji, jest wyraźna prośba, żeby tę wystawę można było zwiedzać w Senacie przez kolejne tygodnie. Tak że tutaj oczywiście do decyzji komisji pozostaje, na jak długo chcecie państwo ten termin dwutygodniowy nieco wydłużyć. Dziękuję.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Dziękuję bardzo.

Czy są jakieś pytania?

Senator Jan Hamerski:

Przepraszam. Gdzie ona ma się odbyć?

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Gdzie ma się odbyć ta wystawa? Pan senator nie powiedział do mikrofonu, więc pewnie to się nie nagra.

Dyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Przepraszam, faktycznie nie powiedziałam o tym. Wystawa ma się odbyć w holu na parterze. W tym samym czasie na pierwszym piętrze będzie wystawa o onkologii dziecięcej.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Ja rozumiem…

(Senator Jan Hamerski: Jeżeli nie koliduje to z innymi wystawami, to można to zostawić.)

Tak. Mnie się też wydaje, że jeśli nie koliduje…

Ja mam taką uwagę. Ona nie dotyczy tej wystawy, tylko jest uwagą ogólną. Mówię to à propos naszej fantastycznej, naprawdę wspaniałej wystawy, która została przygotowana przez Senat, poświęconej rocznicy, wystawy, która wisiała, według mnie, naprawdę za krótko. Uważam, że taka wystawa w Senacie mogłaby wisieć spokojnie nawet cały rok. I wtedy moglibyśmy pozostałe wystawy poprzenosić na inne piętra. Ja powiem, że nie rozumiem takiej decyzji. Jeśli państwo mnie upoważnicie, to zapytam… Nie wiem, czy panią dyrektor też możemy zapytać o powody, dlaczego tak się dzieje. Bo te wszystkie wystawy oczywiście są wspaniałe, akceptujemy je, są poświęcone różnorodnym bardzo ważnym sprawom, ale ta wystawa była naprawdę rewelacyjna i być może mogła pół roku powisieć w Senacie, a później zacząć wędrować po Polsce.

Czy pani dyrektor mogłaby się do tego odnieść? Bo myślę, że państwo też macie jakiś wpływ na decyzję, jak długo te wystawy trwają.

Dyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Jeśli chodzi o zakres, w jakim ja się mogę odnieść akurat do tej wystawy, tej, która dotyczyła różnorodności społecznej senatorów II RP, to było kilka względów, które zadecydowały o takim a nie innym terminie prezentacji tej wystawy. To było poza mną, poza biurem. Mogę zapowiedzieć wydawnictwo. My w tej chwili pracujemy w BADiK nad wydawnictwem, które będzie takim wydawnictwem nie tyle powystawowym, ile towarzyszącym tej wystawie. Otóż w trakcie przygotowywania tej wystawy, w trakcie kwerendy udało się zebrać bardzo dużo materiałów i nie wszystkie z tych materiałów, co oczywiste, udało się na tej wystawie zamieścić. Tak więc mogę już teraz zapowiedzieć, że będzie wydawnictwo – ono ma być gotowe z końcem sierpnia albo z końcem września tego roku – które będzie taką poszerzoną wersją tej wystawy. Ale oczywiście ja będę orędowała przy kolejnych tego rodzaju wystawach za tym, tym bardziej że to są wystawy przygotowywane przez kancelarię, żeby faktycznie uwzględniać dłuższe terminy ich prezentowania. Tak że dziękuję, naprawdę dziękuję za te słowa uznania, bo to jest bardzo miłe i to jest docenienie pracy tych osób, które były zaangażowane w przygotowanie, w powstanie tej wystawy. Dziękuję.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Ja myślę, że to jest opinia nie tylko moja, ale także wielu senatorów, bo widziałam naprawdę zachwyt i uważam, że możemy być dumni z tej wystawy. I bardzo się cieszę też, że będzie wydawnictwo, bo to zostanie na pewno na dłużej w pamięci.

Pan marszałek jeszcze chciał zabrać głos.

Proszę bardzo.

Senator Bogdan Borusewicz:

W dwóch kwestiach. Pierwsza kwestia. Ta wystawa była świetna, generalna, ale nie może być tak, że ona ma stać w nieskończoność. To są olbrzymie plansze, które zasłaniają światło, powodują problemy. Tak że to była bardzo dobra wystawa, mogła stać dłużej, ale jak słyszę, że mogłaby stać pół roku czy rok… No, nie. Także trzeba wyważyć to, że my nie jesteśmy biurem wystaw, tylko jesteśmy funkcjonującym Senatem. A zawsze wystawa… Jeżeli jest mała wystawa, wtedy oczywiście jest mniejszy problem, ale jeżeli jest duża wystawa, to powoduje pewną dezorganizację, np. dla mnie jest za mało światła. Ja mogłem akceptować to, że światła na korytarzach Senatu będzie mniej przez jakiś czas, ale nie na okrągło. To jest jedna uwaga.

Druga uwaga. Chcę powiedzieć tak: fajne, dobre wystawy, które powinniśmy zatwierdzać i zatwierdzamy… Dobrze, że one są. Ale powinien być jakiś plan w tym wszystkim. Ja rozumiem, że to jest trudne. Wicemarszałek występuje, pani senator występuje… No, trudno powiedzieć „nie”, ale potrzebny jest jakiś plan. Akurat mamy kolejną, sto sześćdziesiątą, rocznicę powstania styczniowego. Dobrze. Oczywiście nie jest to do końca okrągła rocznica, ale zero na końcu zaokrągla… Ale powstanie styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu – jednak ta wystawa ma charakter regionalny. Bez przesady. Uważam, że jeżeli będziemy dyskutować o pewnym planie wystawowym, to my powinniśmy tutaj promować wystawy dotyczące całej Polski, problemów, historii itd.

Myślę, że tydzień dłużej…

(Sygnał telefonu komórkowego)

Przepraszam.

…Tak, ale też bez przesady, bo ta wystawa ma charakter lokalny. To tyle.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Bardzo dziękuję, Panie Marszałku, za pańskie uwagi.

Z pierwszą, jeśli chodzi o to światło, bym troszkę polemizowała, ale nie śmiem polemizować z panem marszałkiem. Ale całkowicie się zgadzam i dziękuję za te słowa w drugim punkcie.

Ja mam taką propozycję. Jeśli szanowna komisja pozwoli, to my z panem marszałkiem i z panią dyrektor spotkamy się z szefem kancelarii albo z panem marszałkiem, z panem wiceprzewodniczącym…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, ale nie o to chodzi…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przepraszam, ale nie chodzi tutaj akurat o dziadka pana wiceprzewodniczącego, tylko chodzi o kwestię pewnego planu i liczby tych wystaw, które się odbywają na terenie Senatu. Tak że zorganizujemy taką rozmowę i powiadomimy szanowną komisję o tym, do jakich wniosków doszliśmy.

Teraz poddaję pod głosowanie wniosek o organizację wystawy „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”.

Kto z pań i panów senatorów jest za pozytywną opinią w sprawie wniosku o organizację tej wystawy?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

5 senatorów za, jednogłośnie.

Organizacja wystawy została zaakceptowana.

Bardzo dziękuję za uczestnictwo w posiedzeniu komisji.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 51)