Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 130), Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (nr 175) w dniu 25-01-2023
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (130.)

oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (175.)

w dniu 25 stycznia 2023 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Protokołu zmieniającego Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, podpisaną w Londynie dnia 8 października 2013 r., podpisanego w Londynie dnia 19 maja 2022 r. (druk senacki nr 896, druki sejmowe nr 2841 i 2854).

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 50)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Unii Europejskiej i Spraw Zagranicznych.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Protokołu zmieniającego Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, podpisaną w Londynie dnia 8 października 2013 r., podpisanego w Londynie dnia 19 maja 2022 r. (druk senacki nr 896, druki sejmowe nr 2841 i 2854)

Przedmiotem naszego posiedzenia jest rozpatrzenie uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 13 stycznia 2023 r. ustawy o ratyfikacji Protokołu zmieniającego Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, podpisanej w Londynie dnia 8 października 2013 r., podpisanego w Londynie dnia 19 maja 2022 r.

Nasze posiedzenie ma charakter hybrydowy, to znaczy pracują na nim senatorowie obecni na sali oraz obradujący zdalnie. Informuję, że nasze posiedzenie jest transmitowane przez internet. Senatorowie pracujący zdalnie mają prawo zabierania głosu i uczestniczenia w pracy na takich zasadach jak senatorowie obecni.

Czy w posiedzeniu uczestniczą osoby prowadzące działalność lobbingową w rozumieniu prawa? Nie widzę zgłoszeń.

Czy są uwagi do porządku naszego posiedzenia? To pytanie do członków obu komisji. Nie widzę zgłoszeń.

W takim razie przystępujemy do omawiania przewidzianego porządkiem punktu.

Bardzo proszę. Witam bardzo serdecznie wszystkich obecnych, pana ministra, naszych ekspertów, doradców, wszystkich, którzy są obecni na sali i którzy przysłuchują się nam przez internet.

Panie Ministrze, bardzo proszę o krótką rekomendację ustawy.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk:

Panowie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Zajmujemy się dzisiaj ustawą o ratyfikacji protokołu do umowy między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Umowa weszła w życie 1 października 2004 r., ale w obecnym czasie nie spełnia najnowszych standardów w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także nie odpowiada w pełni priorytetom polityki podatkowej Rzeczypospolitej nakierowanym na uszczelnienie systemu podatkowego. Ponadto umowa ta nie odpowiada aktualnym standardom wynikającym z modelowej konwencji OECD w sprawie podatku od towarów i majątku.

Aktualizacja, o której wspomniałem, obejmuje przede wszystkim zmiany polegające na wprowadzeniu standardów ochrony w zakresie zapobiegania nadużyciom przepisów umów podatkowych, które są ukierunkowane na zmniejszenie, a niekiedy nawet wyeliminowanie opodatkowania. Konieczność stosowania pewnych minimalnych standardów i tym samym dokonania zmian w systemach podatkowych wynika przede wszystkim z prac prowadzonych przez OECD, mających na celu zwalczanie erozji bazy podatkowej, m.in. poprzez wykorzystywanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym. W ramach projektu BEPS dążono do wypracowania mechanizmów utrudniających dokonywanie międzynarodowych transferów zysków do krajów stosujących preferencyjne opodatkowanie, a w konsekwencji zaproponowano nowe rozwiązanie mające na celu dokonanie zmian w systemach podatkowych państw zaangażowanych w realizację projektu, w tym Polski.

Strony protokołu są stronami konwencji modelowej, ale obowiązująca między nimi umowa z 2013 r. nie została zgłoszona do objęcia konwencją modelową ani przez Polskę, ani przez Baliwat, ponieważ dotyczy ona tylko niektórych kategorii dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z uwagi na fakt, iż konwencja modelowa nie będzie mieć zastosowania między Rzecząpospolitą a Baliwatem, zawarcie protokołu stało się niezbędne w celu dostosowania umowy do standardów wymienionego projektu.

Mając na względzie fakt, że umowa obejmuje swoim zakresem kwestie związane z podatkami dochodowymi, a więc spełnia przesłanki wymienione w art. 89 ust. 1 pkt 5 konstytucji, konieczne jest zastosowanie trybu związania Rzeczypospolitej umową w drodze ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo panu ministrowi.

Panie Mecenasie, proszę o opinię do ustawy.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Piotr Magda:

Panowie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Biuro Legislacyjne nie zgłasza zastrzeżeń do przedmiotowej ustawy. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Otwieram dyskusję.

Bardzo proszę. Czy są pytania? Komentarze? Głosy w dyskusji?

Ja mam jedno pytanie, jeżeli można. Panie Ministrze, chciałbym zapytać, ile jest na świecie państw, z którymi Polska ma podpisane umowy, które wymagają tego typu ratyfikacji. Ile jest państw, z którymi Polska nie ma podpisanych odpowiednich umów, takich, które są szczególnymi instytucjami, działającymi na szczególnych prawach?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk:

W sumie Rzeczypospolita ma 85 takich umów – z 81 państwami, z Tajwanem i z 3 terytoriami zamorskimi Wielkiej Brytanii. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Czy są inne pytania, uwagi? Nie ma.

Składam wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Czy są inne wnioski? Nie ma.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie łącznych wyników.

8 głosów za, czyli wszyscy senatorowie głosowali za.

Proponuję na senatora sprawozdawcę senatora Szweda. Czy wyraża pan na to zgodę?

(Senator Aleksander Szwed: Wyrażam zgodę.)

Dziękuję bardzo.

Dziękuję bardzo wszystkim obecnym.

Zamykam posiedzenie połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 56)