Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 20 marca 2024 r.

20.03.2024
Komisja Spraw Unii Europejskiej (fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu)

Komisja Spraw Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowała wraz z uwagami rządu następujące akty prawne: wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzmocnienia współpracy policyjnej w odniesieniu do zapobiegania przemytowi migrantów i handlowi ludźmi, wykrywania tych przestępstw oraz prowadzenia stosownych postępowań przygotowawczych w tym zakresie i w sprawie zwiększenia wsparcia Europolu na rzecz zapobiegania tego rodzaju przestępstwom oraz zmiany rozporządzenia (UE) 2016/794 – COM(2023) 754; Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia norm minimalnych dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania ułatwianiu niedozwolonego wjazdu do Unii, tranzytu przez jej terytorium i pobytu na nim oraz zastępujący dyrektywę Rady 2002/90/WE i decyzję ramową Rady 2002/946/WSiSW – COM(2023) 755; Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę (UE) 2015/637 w sprawie środków koordynacji i współpracy mających ułatwić ochronę konsularną niereprezentowanych obywateli Unii w państwach trzecich oraz dyrektywę (UE) 2019/997 ustanawiającą unijny tymczasowy dokument podróży – COM(2023) 930; Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 92/106/EWG w odniesieniu do ram wsparcia na rzecz transportu intermodalnego towarów oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1056 w odniesieniu do obliczania oszczędności kosztów zewnętrznych i generowania danych zagregowanych – COM(2023) 702; Zmieniony wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawiemechanizmu eliminowania barier prawnych i administracyjnych w kontekście transgranicznym – COM(2023) 790.

Komisja przyjęła bez uwag następujące akty ustawodawcze: COM(2023) 636, COM(2023) 637, COM(2023) 781, COM(2024) 014, COM(2024) 029, COM(2024) 042.

Ponadto komisja zdecydowała, że nie wystąpi o stanowisko rządu w sprawie aktów nie ustawodawczych o numerach: COM(2023) 799 oraz COM(2024) 19, COM(2024) 71, COM(2024) 74, COM(2024) 83, COM(2024) 85, COM(2024) 86.

Po rozpatrzeniu 7 petycji Komisja Petycji postanowiła o kontynuowaniu prac nad 3. Pierwsza z nich, petycja P11-22/23, zawiera postulat zlikwidowania Rady Mediów Narodowych i przekazania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji uprawnień w zakresie powoływania oraz odwoływania zarządów i rad nadzorczych spółek Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W związku z informacją o trwających pracach nad nową ustawą medialną komisja zdecydowała, że zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o opinię w sprawie tej petycji.

Petycja P11-03/24 dotyczy zmiany przepisu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w celu m.in. określenia zasady podwyższania wynagrodzenia osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy w danym podmiocie leczniczym oraz powiązania minimalnych płac pracowników innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne z posiadanymi przez nich kwalifikacjami, a nie kwalifikacjami określonymi dla danego stanowiska. W przypadku tej petycji komisja wystąpi o opinię do Ministerstwa Zdrowia.

Petycja P11-07/24 ma na celu wprowadzenie zakazu wykonywania zawodu adwokata przez nauczycieli akademickich. Komisja postanowiła, że o opinie o tym postulacie zwróci się do ministerstw: Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Sprawiedliwości.

Senatorowie zdecydowali, że nie będą kontynuować prac nad petycjami: P11-23/23 (uzupełnienie treści przepisu ustawy o Trybunale Stanu), P11-05/24 (wyłączenie obowiązku zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych w przypadku wykonywania manewru wyprzedzania, jeżeli wymaga on wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu), P11-06/24 i P11-06/24 2 (podwyższenie wysokości emerytur funkcjonariuszy, którzy odeszli ze służby w okresie od stycznia do lutego 2023 r.), P11-02/24 (objęcie pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej dodatkiem do uposażenia związanym z posiadanym stopniem lub tytułem naukowym).

Komisje: Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych jednogłośnie poparły ustawę o zmianie zakresu obowiązywania Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, podpisanego w Paryżu dnia 19 listopada 1990 r. Ustawę przedstawili sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski i poseł sprawozdawca Andrzej Szewiński. Jak przypomniał wiceminister w 1990 r. podpisano traktat, który miał być jednym z filarów bezpieczeństwa w Europie, ograniczający do Uralu obecność broni konwencjonalnej. Został on wypowiedziany przez Rosję w 2023 r. Państwa NATO po długotrwałych konsultacjach  zdecydowały o jego zawieszeniu. Wiceminister Bartoszewski przypomniał też, że traktatu nie wypowiedziała Białoruś, co oznaczało konieczność dalszego przekazywanie jej informacji przez Sojusz, co należało uznać za sytuację niedopuszczalną ze względu na relacje tego kraju z Rosją.

Podczas posiedzenia senator Bogdan Borusewicz pytał, dlaczego Sojusz zdecydował się na zawieszenie, a nie wypowiedzenie Traktatu. W odpowiedzi wiceminister Bartoszewski podkreślił, że chodziło przede wszystkim o zachowanie jedności i spójności Sojuszu. W Polsce decyzję w tej sprawie podjęli ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych Mariusz Błaszczak i Zbigniew Rau 24 października 2023 r., a kolejny rząd ją podtrzymał. Oba ministerstwa wydały wówczas oświadczenie, że Polska nie wyklucza dalszych kroków w sprawie Traktatu, włącznie z jego wypowiedzeniem.

W ocenie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych senatora Grzegorza Schetyny przyjęcie takiego rozwiązania wskazuje, że wolą Sojuszu jest nieeskalowanie konfliktu i mamy do czynienia z rozwiązaniem dobrze wypracowanym i przygotowanym. Zdaniem senatora Bogdana Klicha Traktat został załamany na długo przed druga inwazją na Ukrainę, dlatego następnym krokiem powinno być jego wypowiedzenie. Według przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej senatora Mirosława Różańskiego skoro oba resorty obrony i spraw zagranicznych stwierdziły, że popierają zawieszenie Traktatu, wychodzi to naprzeciw rozbudowie zdolności obronnych Sojuszu i rozwojowi potencjału sił zbrojnych państw Sojuszu, jest więc dla nas korzystne.

Ustawa o zmianie zakresu obowiązywania Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, podpisanego w Paryżu dnia 19 listopada 1990 r.dotyczy wyrażenia zgody na zawieszenie przez Polskę stosowania traktatu CFEw związku z jego wypowiedzeniem przez Rosję. Traktat został podpisany między państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego a Układu Warszawskiego, w tym Polską. Był jednym z objawów końca Zimnej Wojny, oba bloki zobowiązywały się w nim do przestrzegania limitów, jeśli chodzi o liczbę sztuk sprzętu wojskowego i amunicji przechowywanej w Europie. Miało to zmniejszyć ryzyko niespodziewanej napaści zbrojnej i rozpoczęcia działań na dużą skalę. Strony traktatu zobowiązały się m.in. do wzajemnego udostępniania informacji na temat zbrojeń. W 2007 r. Władimir Putin podpisał dekret zawieszający uczestnictwo Rosji w traktacie; 7 listopada 2023 r. zaś ogłosił, że Rosja całkowicie przestała uznawać traktat. W reakcji państwa członkowskie NATO również podjęły decyzję o zawieszeniu traktatu.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.