Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 28 lutego 2024 r.

28.02.2024
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Komisja Petycji rozpatrzyła 10 petycji. W odniesieniu do 4 z nich senatorowie postanowili zasięgnąć opinii zainteresowanych resortów i instytucji, bez dalszego biegu pozostawiono natomiast 5 petycji. W stosunku do petycji P11-16/23, postulującej zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, polegające na przyznaniu radom gminy prawa do ograniczenia czasowej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz zmiany czasu – z godziny 20.00 na 22.00 – zakazu prowadzenia reklamy i promocji piwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze, kontynuowane będą prace dotyczące jedynie drugiego postulatu petycyjnego. W związku z nim komisji wystąpi m.in. do Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom o opinię w tej sprawie.

Senatorowie zdecydowali się zwrócić się Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o opinię w sprawie petycji (P11-10/23), postulującej ograniczenie katalogu wyłączeń ustawowych dotyczących możliwości nabywania nieruchomości rolnych przez podmioty inne niż rolnicy indywidualni. Petytorzy postulują wykreślenie osób prawnych, których status określają ustawy o stosunku państwa do poszczególnych kościołów. Jak wskazano, można wskazać przykłady nadużywania przywileju zwolnienia Kościoła z nadzoru państwa nad zasadnością i kontrolą korzystania oraz obracania nieruchomościami rolnymi. W ocenie autorów petycji, „utrzymanie w Polsce wykorzystywanego nadmiernie umocowania do swobodnego obrotu ziemią rolną nie ma uzasadnienia w przepisach wyższych, takich jak konstytucja czy konkordat”.

Do Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Komisja Petycji wystąpi o opinie w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej dopuszczenia egzekucji sądowej oraz administracyjnej należności, innych niż alimentacyjne, z minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości nie mniejszej niż dopuszczalna egzekucja ze świadczeń emerytalno-rentowych, tj. 25% (P11-12/23).

Komisja będzie dalej pracować nad petycją dotyczącą uchylenia art. 523 § 1a kodeksu postępowania karnego, regulującego możliwość wniesienia kasacji przez Prokuratora Generalnego opartej wyłącznie na zarzucie niewspółmierności kary w sprawach o zbrodnie (P11-15/23). Postanowiono też o zwróceniu o opinię do Ministerstwa Sprawiedliwości. W ocenie autorów petycji, wprowadzony w 2016 r. przepis spowodował wyłom w stabilności i niewzruszalności orzeczeń sądowych. Jak przypomniano podczas obrad, w poprzedniej X kadencji Senat przygotował projekt ustawy odnoszący się do tej regulacji, realizujący petycję P10-07/22.

Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii senatorowie wystąpią o opinię na temat petycji P11-18/23 w sprawie uchylenia pkt 2 w art. 109 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w celu usunięcia z katalogu wyłączeń prawa pierwokupu sprzedaży nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, która następuje między osobami prawnymi tego samego kościoła lub związku wyznaniowego. W opinii autorów petycji obecny przepis powoduje rażącą nierównowagę i niepewność między kościelnymi osobami prawnymi a pozostałymi uczestnikami rynku.

Komisja Petycji nie podejmie dalszych prac nad petycją (P11-11/23) w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, doprecyzowującej przyznanie przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego bonifikaty kościołom i związkom wyznaniowym przy zakupie nieruchomości, tylko na cele działalności sakralnej.  Senatorowie nie będą też kontynuować prac nad petycją P11-13/23 dotyczącą nowelizacji prawa geologicznego i górniczego z 16 czerwca 2023 r. w zakresie, w jakim umożliwia ona uznanie złóż za strategiczne bez udziału gminy, na obszarze której one występują, a także dopuszczającym możliwość wykorzystywania górotworów pod powierzchnią gminy dla magazynowania sprężonego CO2 wraz z domieszkami. Nie podejmą również prac nad petycją  P11-17/23 dotyczącą kodeksu karnego i wydłużenia okresu przedawnienia karalności przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym oraz zaostrzenia tych przestępstw sankcją karną pozbawienia wolności wynoszącą 5 lat. Postanowiono ponadto o zakończeniu prac nad petycją P11-20/23 dotyczącej zmiany prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, poprzez wyłączenie rektora uczelni spod ustawowej zasady limitu kadencji w senacie uczelni publicznej. Dalszego biegu nie będzie miała również petycja P11-21/23 dotycząca zmiany ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w celu umożliwienia zawierania na czas nieokreślony umów o wsparcie lub powierzenie zadania publicznego polegającego na prowadzeniu placówki wsparcia dziennego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.