Narzędzia:

Wizyta studyjna Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w NCBJ w Świerku

11.07.2023
fot. NCBJ/Andrzej Bigos

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności wizytowała 11 lipca br. Narodowe Centrum Badan Jądrowych w Świerku pod Warszawą.

W wizycie studyjnej udział wzięli: przewodnicząca komisji senator Maria Koc, zastępca przewodniczącej senator Wojciech Piecha oraz senatorowie członkowie komisji Mariusz Gromko, Ewa Gawęda oraz Dorota Tobiszowska.

Senatorowie zobaczyli jedyny w Polsce badawczy reaktor jądrowy Maria. Zapoznali się z jego funkcjonowaniem, obejrzeli  tzw. kosz rdzenia zawierający elementy rdzenia reaktora, umieszczony w basenie reaktora pod siedmiometrową warstwą wody. Senatorowie pytali o wykorzystane paliwo jądrowe. Zostali poinformowani, że jest ono, do czasu wywiezienia, przechowywane w sposób zapewniający najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wypalone pręty paliwowe są trzymane w oddzielonym śluzą basenie przechowawczy. Komisja miała także okazję zobaczyć sterownię reaktora po modernizacji. Delegacja Senatu widziała także zmodernizowane laboratoria badawcze i park technologiczny.

Senatorowie byli szczególnie zainteresowani wytwarzaniem w reaktorze radioizotopów wykorzystywanych w medycynie nuklearnej. Zostali poinformowani, że wytwarzany tu jod-131, wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu tarczycy, pokrywa około jedną trzecią światowego zapotrzebowania. NCBJ też należy do światowych producentów innych izotopów m.in. molibdenu-99 (do 20% światowej produkcji) czy holmu-166 stosowanego w terapii raka wątroby.   

Podczas spotkania z dyrekcją NCBJ członkowie komisji rozmawiali o sposobach zastosowania reaktora do badań i produkcji materiałów do celów medycznych, o projektach badawczych, nowych inwestycjach a także o finansowaniu centrum i problemach z tym związanych. Dyrektor centrm prof. Krzysztof Kurek, mówił, że reaktor jest obecnie modernizowany, aby zapewnić jego dłuższą eksploatację. Ponowne uruchomienie instalacji zaplanowane jest na wrzesień tego roku. Mówił, że trwają także prace nad uruchomieniem cyklotronu do produkcji kolejnych radioizotopów. Centrum przygotowuje także dokumentację techniczną wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego helem. W przyszłości takie reaktory, o małej mocy, będa miały zastosowanie w przemyśle chemicznym. Senatorowie byli pod ogromnym wrażeniem poziomu całego zespołu pracującego w Centrum. Wyrazili nadzieję na dalszy rozwój NCBJ i udział ekspertów w projektach, które pozwolą Polsce na rozwój energetyki jądrowej.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.