Narzędzia:

Wizyta Komisji Obrony Narodowej w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

28.06.2023
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

W dniu 28 czerwca 2023 r. senatorowie z Komisji Obrony Narodowej odbyli wizytę studyjną w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie, gdzie spotkali się z dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karolem Molendą oraz jego zastępcami – płk Mariuszem Chmielewskim, płk płk Dariuszem Kwiatkowskim i płk Łukaszem Jędrzejczakiem, a także z płk Jackiem Rychlicą i innymi pracującymi w DK WOK ekspertami w zakresie cyberbezpieczeństwa i kryptologii. Senatorowie zapoznali się z bieżącymi działaniami DKWOC, wyzwaniami, z którymi mierzą się pracownicy, a także z planowanymi działaniami.

Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, senator Jarosław Rusiecki podziękował za spotkanie i podkreślił, że gwałtownie zmieniający się świat rzuca coraz poważniejsze wyzwania w zakresie obrony cyberprzestrzeni, a Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest obecnie na pierwszej linii działań wojennych.

Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda, opowiadając o powstaniu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, podkreślił, że gdyby nie powstały one w 2019 r., Polska byłaby dziś w nieporównywalnie trudniejszej sytuacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że zostały one pomyślane jako komponent podlegający bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Takie rozwiązanie gwarantuje bowiem największą elastyczność w podejmowaniu decyzji i działań i pozwala znacząco skrócić czas reakcji na niebezpieczne zdarzenia. Generał wyjaśnił, że inne domeny – powietrze, woda i ląd – są niezmienne, tymczasem cyberprzestrzeń zmienia się każdego dnia, dlatego Wojska Obrony Cyberprzestrzeni muszą elastycznie dostosowywać swoje możliwości do zmieniających się potrzeb. „Każdego dnia polskie systemy informatyczne są poddawane atakom, a odkąd wybuchła pełnoskalowa wojna w Ukrainie, tych ataków jest pięciokrotnie więcej. Przy czym tego nie robią zwykli hakerzy czy cyberprzestępcy, tylko to są dobrze zorganizowane i przygotowane grupy hakerskie” – podkreślił gen. Molenda.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni powstały z połączenia Centrum Operacji Cybernetycznych, Narodowego Instytutu Kryptologii, Inspektoratu Informatyki Wojskowej, Dowództwa Łączności Sił Zbrojnych oraz 6 regionalnych centrów informatyki. Obecnie w jednostce działają trzy piony: cyber, krypto i IT, w których zatrudnionych jest przeszło tysiąc wysokiej klasy programistów, posiadających poświadczenia bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji od kalauzuli „tajne” do „ściśle tajne”.

Najważniejsze obszary odpowiedzialności DKWOC w resorcie obrony to kluczowe zadania związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów IT. Do najistotniejszych należy zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego całego resortu obrony i podległych mu służb, a także władz centralnych i samorządowych oraz usług krytycznej. Jednostka zajmuje się także prowadzeniem badań, projektowaniem, budową, wdrażaniem i ochroną narodowych technologii kryptologicznych, jak również wytwarzaniem nowych produktów w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych. DKWOC jest dostawcą kompletnego pakietu usług teleinformatycznych dla Ministerstwa Obrony Narodowej, a także jest jednostką wsparcia działań w tym zakresie. Odpowiada za łączność wojskową polową, a także za widmo elektromagnetyczne, dzięki któremu funkcjonują wszystkie systemy łączności. Zadaniem DKWOC jest też zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zespołu CSIRT MON. Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego monitoruje sieci w trybie 24/7 i realizuje obronę pasywną polskiej cyberprzestrzeni. 

Ponadto specjaliści i eksperci DKWOC opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne. Z niektórymi projektami i ich twórcami senatorowie mieli okazję zapoznać się w trakcie wizyty w pionie krypto i prezentacji sprzętu.

W ostatnich kilkunastu miesiącach działalność DKWOC koncentruje się także na realizacji operacji „Niezłomny żółw”, wspólnie z amerykańskimi partnerami, mającej na celu przeciwdziałanie atakom na systemy przekazywania sprzętu na Ukrainę i zapewnieniu solidnego cyberzabezpieczenia wszystkim podmiotom realizującym dostawy.

DKWOC prowadzi także współpracę międzynarodową m.in. w ramach PESCO (Permanent Structured Deepen Defence Cooperation between UE Member States) z sześcioma krajami członkowskimi, z którymi tworzy Cyber Rapid Responce Team. Zespół ma za zadanie reakcję na atak w ciągu 72 godzin od zdarzenia.

Jednostka ściśle współpracuje z United States Cyber Command oraz US Eurpean Command, z którymi wspólnie prowadzi tzw. hunt forward operations, co pozwala skutecznie przewidzieć niebezpieczeństwo i zapobiec atakom przeciwnika. Inżynierowie i kryptolodzy DKWOC odnoszą duże sukcesy, dotychczas m.in. złamali rosyjski system generowania złośliwych domen do ataku. Zagraniczni partnerzy doceniają pracę ekspertów DKWOC i podkreślają, że to co jednostce udało się osiągnąć w ciągu ostatnich trzech lat w zakresie cyberbezpieczeństwa, Amerykanom nie udało się zrobić przez lat dziesięć.

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni prowadzi ponadto działalność naukowo-edukacyjną, wdrożeniową, badawczo-rozwojową i opiniodawczą. DKWOC jest krajowym eksperckim centrum szkolenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Prowadzi także pilotażowy program „CYBER.MIL z klasą”, polegający na utworzeniu i prowadzeniu w 16 szkołach ponadpodstawowych – w formie eksperymentu pedagogicznego – klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. W ramach trzyletniego kształcenia odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. DKWOC jest także zaangażowane w prowadzenie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego przy Wojskowej Akademii Technicznej. Na te uczelni uruchomiono również studia MBA w zakresie zarządzania cyberbezpieczeństwem. DKWOC współorganizuje ponadto letnie szkoły i konkursy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Mówiąc o wyzwaniach, jakie stoją przed Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni, gen. Molenda wskazał na potrzebę prawnego uregulowania działań WOC w zakresie operacji rozpoznawczych, rozpoznania aktywnego i pasywnego, operacji informacyjnych, a także operacji psychologicznych. Wiele z działań w wymienionych zakresach jest objętych sankcjami karnymi w przepisach K.k., co po prostu wiąże ręce np. w sytuacji, gdy ważne dane wyciekły na zagraniczne serwery, ale WOC nie może ich usunąć, bo tego zabrania polskie prawo. Zdaniem dowódcy gen. Molendy w Polsce istnieje potrzeba wprowadzenia rozwiązań podobnych do amerykańskiego A Proactive Model for Cyber Deterrence. Dlatego zaapelował do senatorów o działania legislacyjne mające na celu umożliwienie Dowódcy Komponentu WOC podejmowanie decyzji o odpowiedzi na atak, za wiedzą zwierzchnika. Generał podkreślił, że obecnie jesteśmy w stanie cyberwojny i możliwość udaremnienia ataku ze strony przeciwnika jest kluczowa dla bezpieczeństwa kraju. Dlatego anachroniczne regulacje prawne powinny zostać jak najszybciej poprawione.

Członkowie Komisji Obrony Narodowej udali się do Security Operation Center i Network Operation Center – sal operacyjnych jawnych i niejawnych, w których wysokiej klasy specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa walczą każdego dnia w trybie 24/7, utrzymując funkcjonalność sieci w Polsce poprzez monitorowanie bezpieczeństwa setek tysięcy urządzeń i odpieranie różnego rodzaju cyberataków adwersarzy. Senatorowie odwiedzili również Laboratorium Cyberbezpieczeństwa, serwerownie oraz linie produkcyjnej DKWOC, a także uczestniczyli w prezentacji sprzętu krypto.

Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, senator Jarosław Rusiecki złożył podziękowanie za możliwość zapoznania się z „Koronkową robotą” jednostki i w imieniu komisji wyraził najwyższe uznanie dla działalności całego zespołu Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.