Narzędzia:

Wizyta studyjna senackich komisji na Dolnym Śląsku

13.06.2023
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze. Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu.

W trzecim dniu wizyty studyjnej na Dolnym Śląsku, 15 czerwca 2023 r., senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Środowiska odwiedzili Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, które mieści się w Pałacu Sobieszów w Jeleniej Górze. Oficjalne otwarcie centrum nastąpi 19 czerwca. Członkowie komisji zapoznali się z wystawami prezentującymi zasoby przyrodnicze Dolnego Śląska. W centrum znajdują się instalacje multimedialne i interaktywne, np.: dystrybutory do wytwarzania wiatru i rozpalające zapachy drzew, kwiatów i żywicy; piasek kinetyczny, który zwiedzający mogą przesypywać i tworzyć w ten sposób za pomocą rzutnika linie do nauki hipsometrii; gra polegająca na budowaniu kopalni; podniebne kino, w którym można poznać zjawiska przyrodnicze obserwowane w Karkonoszach. Po ekspozycjach senatorów oprowadzali dyrektor KPN Andrzej Raj i dyrektor Działu Edukacji Ekologicznej Karolina Dobrowolska-Martini.

„Stworzenie pewnej kultury ekologicznej, która ma na celu rozumne traktowanie środowiska, pozwoli nam w sposób właściwy istnieć w środowisku, w ekosystemie, a równocześnie dbać o ten ekosystem. Taka jest nasza rola, aby środowisko zostało przekazane następnym pokoleniom roztropnie, jednocześnie bez szkody dla człowieka. Człowiek powinien w sposób rozumny panować nad przyrodą. W naszym kraju są prowadzone działania mające na celu podnoszenie kultury edukacyjnej, która przyczynia się do tego, że zrozumienie środowiskowe jest najpełniejsze” – mówił przewodniczący Komisji Środowiska senator Zdzisław Pupa.

W Elektrowni wodnej Pilchowice I senatorowie rozmawiali z wiceprezesem Tauron Polska Energia SA Patrykiem Demskim i prezesem Tauron Ekoenergia Przemysławem Mandeltem. Przedstawiciele trzech komisji zwiedzili halę maszyn na zaporze pilchowickiej na rzece Bóbr, która jest drugą co do wielkości zaporą wodną w Polsce. Tama chroni mieszkańców Doliny Bobru przed powodziami i zaopatruje region w energię.

„Myślę, że wizyta na zaporze wodnej przyczyni się do popularyzacji ustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych, która niedawno została przyjęta. Ustawa spowoduje, że takich elektrowni będzie powstawało więcej. Energia produkowana w ten sposób jest jedną z form energii odnawialnej, która będzie służyła naszemu krajowi i przyczyniała się do tego, że środowisko będzie chronione” – stwierdził Zdzisław Pupa.

Senatorowie odwiedzili także filię Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze oraz tamtejszy Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela.

Trzeci dzień wizyty studyjnej został zorganizowany z inicjatywy senatora Krzysztofa Mroza.

W drugim dniu wizyty studyjnej na Dolnym Śląsku, 14 czerwca, senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Środowiska spotkali się z dowództwami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego oraz 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka na poligonie w Świętoszowie. Ośrodek szkoli załogi czołgów Leopard. Na poligonie mieszczą się symulatory czołgu, takie jak symulator strzelań, trenażer wieży, symulator do nauki jazdy dla kierowcy. Zastępca dowódcy 10. brygady płk Dariusz Bielecki i dowódca ośrodka mjr Maciej Banaszyński opowiedzieli senatorom o szkoleniach, które wojskowi ze Świętoszowa wraz z Kanadyjczykami i Norwegami przeprowadzili dla pancerniaków spod Chersonia w Ukrainie. Senatorowie oglądali sprzęt do wirtualnych ćwiczeń i obejrzeli pokaz działania czołgów.

Następnym punktem wizyty w województwie dolnośląskim było spotkanie z dyrektorem Elektrowni Turów w Bogatyni – oddziału PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oktawianem Leśniewskim. „Składamy dziś wizytę w miejscu, które jest miejscem «gorącym» energetycznie, politycznie i międzynarodowo” – ocenił wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Rafał Ślusarz, na którego zaproszenie senatorowie przyjechali do turoszowskiego kompleksu energetycznego. Elektrownia produkuje energię dla 7-8% mieszkańców Polski. Z odczytu przekazanego senatorom wynika, że 14 czerwca do godz. 13.20 elektrownia w Turowie wyprodukowała 12% krajowej energii. Członkowie komisji zapoznali się z informacją o zmianach, jakie przeszła elektrownia, dotyczących m.in. wyłączania bloków dymiących i budowania nowych bloków czy odazotowania spalin. Rozmawiali także o bezpieczeństwie obiektu. Należy on do infrastruktury krytycznej naszego kraju. Senatorowie KON, KGNiI i KŚ zwiedzili teren elektrowni. Dowiedzieli się m.in., jak funkcjonuje blok bezemisyjny i chłodnia kominowa.

Elektrownia Turów w Bogatyni jest zasilana surowcem z Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Senatorowie wizytowali także tę kopalnię, gdzie zobaczyli, jak wydobywa się węgiel. W tym celu zjechali na strop pierwszego pokładu, gdzie znajduje się najlepszy jakościowo węgiel sprzed 26 milionów lat. Członkowie trzech komisji mogli obserwować pracę operatorów koparek, przenośników węglowych i zwałowarek.

O Turowie zrobiło się głośno, gdy w 2021 r. Czesi zgłosili zarzuty wobec kopalni, bo według nich Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej przy wydawaniu koncesji dla kopalni do 2026 r. Narzekali na wysychające studnie przy granicy z Polską, hałas i zapylenie. W ubiegłym roku Polska podpisała z Czechami ugodę i wypłaciła w sumie 45 mln euro, aby zneutralizować skutki wydobycia. Dyrektor oddziału KWB Turów PGE GiEK Sławomir Wochna wyjaśnił senatorom, że decyzja środowiskowa w 80% została zrealizowana. Zostały zainstalowane np. cichobieżne krążniki do taśmy w przenośnikach, postawione ekrany akustyczne, woda do chłodzenia jest oczyszczana, w planach są działania chroniące środowisko. W czerwcu 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej ze względu na „niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku”, co oznacza zamknięcie kopalni. Premier, Minister Klimatu i Środowiska oraz Minister Aktywów Państwowych zapowiedzieli, że nie wstrzymają wydobycia w Turowie. Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Środowiska deklarowali wsparcie dla kopalni.

Senatorowie 13 czerwca rozpoczęli wizytę studyjną na Dolnym Śląsku od spotkania z prezesem zarządu KGHM Polska Miedź SA w Lubinie Tomaszem Zdzikotem. KGHM jest drugim największym producentem srebra na świecie i siódmym – miedzi. Surowce wydobywane przez KGHM stosuje się np. do produkcji kabli i drutów. W skład holdingu KGHM wchodzą m.in. kopalnie w Polsce i zagranicą: Lubin, Rudna, Polkowice-Sieroszowice, Sierra Gorda na pustyni Atacama w Chile, Robinson w stanie Nevada i Carlota w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych, zagłębie Sudbury w Ontario w Kanadzie. Przedstawiciele zarządu opowiedzieli senatorom o planach rozwojowych spółki. W Ontario koncern buduje dwa szyby, dzięki którym będzie możliwe wydobycie miedzi, niklu, platyny, palladu, złota srebra i kobaltu. Spółka stara się o zdobycie ostatnich pozwoleń. Natomiast w Sierra Gorda powstaje czwarta linia produkcyjna, która pozwoli na szybsze przetwarzanie urobku.

„Tego rodzaju wizyty dostarczają senatorom wiedzy o charakterze praktycznym, nie tylko tej związanej z tworzeniem prawa, legislacyjnej, której poświęcamy najwięcej czasu, będąc w Senacie. Takie wizytacje mają walory edukacyjne, informacyjne, tak aby rzetelnie podejmować pracę parlamentarzysty” – ocenił przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Jarosław Rusiecki.

Przedstawiciele komisji rozmawiali także z dyrekcją Huty Miedzi w Głogowie, należącej do koncernu KGHM. Huta produkuje miedź katodową, ołów, metale szlachetne (srebro w postaci gąsek i granulatu, złoto w sztabkach), a także selen. Produkcja w hucie Głogów I opiera się na jednostadialnej technologii przetopu w piecu zawiesinowym, w którym z koncentratów własnych wytwarzana jest miedź blister. Taki sposób produkcji wykorzystuje sześć kopalni na świecie, w tym Głogów I. Senatorowie z trzech komisji obserwowali prace huty: załadunek koncentratu na górze pieca, jego przetop w piecu zawiesinowym, rafinację miedzi, odlew ciekłej miedzi w płyty. Przez wzierniki na palniku pieca rozgrzanego do temperatury ponad 1700 st. C senatorowie zobaczyli, jak odzyskuje się miedź z żużlu, którego później używa się np. do budowy dróg. „Tworzymy zespół, który daje świadectwo rozwoju inżynierii na świecie. Udzielamy informacji technologicznych np. Australijczykom. Jest to zasługa pokoleń na Dolnym Śląsku” – zauważył dyrektor naczelny huty Piotr Kwapisiński.

Współpraca z przemysłem i szkołami w Ukrainie była jednym z tematów rozmowy senatorów z prezesem zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysławem Bożkiem. Charakter tej współpracy zmienił się po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję. LSSE spotykała się z przedstawicielami samorządów i parków przemysłowych z Ukrainy oraz wysyłała tam pomoc. Legnicka strefa jest najmniejszą strefą w Polsce. Składa się z klastrów edukacyjnego, motoryzacyjnego, lotniczego i technologii kosmicznych. Swoje oddziały mają tu firmy z branży motoryzacyjnej takie jak: Brose Sitech, Sanden, Faurecia oraz Volkswagen Motor Polska. W ubiegłym tygodniu otworzyła się tu PepsiCo, która ma już podpisane umowy z polskimi rolnikami na dostawy ziemniaków. Prezes strefy zapowiedział, że w najbliższej przyszłości LSSE planuje wybudowanie hali dla młodych konstruktorów, w której będą powstawać satelity. W spotkaniu uczestniczył m.in. wojewoda dolnośląski, senator VIII i IX kadencji Jarosław Obremski.

„Na Dolnym Śląsku ulokowane są duże firmy, które sprawiają, że Polska jest silna pod względem gospodarczym. Jest tu niskie bezrobocie” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Wojciech Piecha.

W Wojskowej Szkole Średniej im. Zawiszy Czarnego w Legnicy senatorowie rozmawiali z młodzieżą. Uczy się tu przyszłych żołnierzy, ale także pracowników cywilnych – informatyków i logistyków. „Cieszylibyśmy się, gdybyście po skończeniu szkoły wstąpili do wojska, złożyli przysięgę i zostali żołnierzami zawodowymi” – zwrócił się do młodzieży senator Jarosław Rusiecki. Według niego to duża wartość, że doświadczeni oficerowie zamiast przejść na emeryturę, dzielą się swoją wiedzą z uczniami.

Ponadto członkowie komisji złożyli kwiaty w Katedrze Legnickiej św. św. Apostołów Piotra i Pawła pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku w 2010 r.

Przewodnikiem po regionie, który odwiedzili senatorowie w pierwszym dniu wizyty studyjnej, była senator Dorota Czudowska.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.