Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 7 marca 2023 r.

legislacja polityka społeczna 07.03.2023
Komisja Ustawodawcza (fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu)

W związku z nieobecnością prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej Komisja Ustawodawcza nie rozpatrzyła informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2021 r. Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski zarządził przerwę w obradach i zapowiedział skierowanie do marszałka Senatu prośby o podjęcie stosownych działań w tej sprawie. Jak podkreślił, nieobecność prezes TK uniemożliwia pracę komisji i realizację obowiązków senatorów. W związku z ogłoszoną przerwą senatorowie nie przystąpili do 2. pktu porządku posiedzenia – rozpatrzenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 czerwca 2022 r. (sygn. akt SK 3/20) dotyczącego ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zarekomenduje Izbie przyjęcie bez poprawek ustaw: o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o współpracy prawnej w sprawach karnych, podpisanej w Abu Dhabi dnia 22 września 2022 r. oraz o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Ustawa ratyfikacyjna, jak wyjaśniał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, dotyczy umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, która reguluje kwestie współpracy prawnej prokuratur i sądów w sprawach karnych, w tym pomocy prawnej, ekstradycji i przekazywania osób skazanych. W relacjach Polski ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi do tej pory brakowało umowy regulującej problematykę współpracy prawnej w sprawach karnych. Komisja poparła ustawę bez poprawek na wniosek jej przewodniczącego senatora Aleksandra Pocieja.

Ustawa o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, którą omówił sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych, przewiduje miesięczne świadczenie przysługujące małżonkom, dzieciom i rodzicom funkcjonariuszy i żołnierzy, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą lub ratowaniem czyjegoś życia, zdrowia lub mienia poza służbą. Wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach świadczenie będzie wypłacane co miesiąc do końca życia w kwocie równej przeciętnemu uposażeniu w danej formacji. Dzieci poległego funkcjonariusza będą otrzymywać 50% uposażenia do 18., a jeśli będą się dalej uczyć – do 24. lub 25. roku życia. Sieroty zupełne będą otrzymywać 100% średniego uposażenia. Rodzice poległych od przejścia na emeryturę dożywotnio będą dostawać 50% średniego uposażenia w formacji, w której służyło ich dziecko. Jak wyjaśnił wiceminster Maciej Wąsik, koszty dla budżetu państwa w 2023 r. to 73,5 mln zł. Senator Bogdan Zdrojewski zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, co senatorowie poparli w wyniku głosowania.

Ochrona słuchu dla wszystkich była tematem posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, zorganizowanego z okazji obchodzonego 3 marca Światowego Dnia Słuchu. Specjaliści, przedstawiciele organizacji pozarządowych i senatorowie byli zgodni, że ochrona słuchu to jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego. Zarówno przewodniczący komisji,  senator Jan Filip Libicki, jak też przewodnicząca komisji zdrowia, senator Beata Małecka-Libera  podkreślili, że komisje są otwarte na propozycje zmian legislacyjnych w zakresie ochrony słuchu.

Halina Paliwoda, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu, protetyk słuchu, z której inicjatywy podjęto ten temat na posiedzeniu komisji, przestrzegała przed zakupem aparatów słuchowych i korygowaniu wady słuchu bez nadzoru specjalistów. Zakup wzmacniaczy słuchów, wyrobów medycznych z „gazetek” promocyjnych i nieprofesjonalnego sprzętu może powodować nieodwracalne uszkodzenia. Tego typu urządzenia elektroniczne nie podlegają żadnym regulacjom prawnym, nie mają żadnej kontroli bezpieczeństwa i nie są przeznaczone dla osób z niedosłuchem. Wiceprezes apelowała, aby pilnie wprowadzić regulacje, które wymuszą umieszczanie na tych urządzeniach ostrzeżeń. Iwona Król, prezes Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu, protetyk słuchu podkreśliła, że to brak świadomości i edukacji na temat niedosłuchu powoduje zaniedbania, których konsekwencje  prowadzą do chorób uszu i zaburzeń słuchu. Problemem jest także brak lekarzy specjalistów i logopedów. Obecnie 1 osoba na 5 żyje z ubytkiem słuchu, ale w 2050 r. będzie to już 1 na 4. 42% osób powyżej 65. roku życia ma niedosłuch. Prof. Dorota Hojan-Jezierska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, przewodnicząca Rady Konsultacyjnej Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu podkreśliła, że do 2030 r. wzrośnie zapotrzebowanie na zawód protetyka słuchu o 15. Dodała, że jest duże zainteresowanie zawodem, dlatego na uniwersytetach medycznych jest możliwość pełnego kształcenia protetyków słuchu, są też szkoły policealne o kierunku protetyka słuchu. O działania edukacyjno-informacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu i kampanii społecznej „Usłyszeć Świat” mówiła Kinga Dotka, członek Zarządu tego stowarzyszenia, protetyk słuchu. Stowarzyszenie m.in. czynnie zaangażowało się w reklamę swojej branży, przetłumaczyło europejskie normy, ujednoliciło programy kształcenia i zorganizowało wile szkoleń. Prof. Krzysztof Kochanek z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach zapewnił, że Polska jest w światowej czołówce krajów, które efektywnie realizują  programy wczesnej interwencji słuchowej. W Polsce każde dziecko, u którego bardzo wcześnie wykryta jest wada słuchu, jeżeli spełnia kryteria to może otrzymać implant.  Polska pod względem wczesnego wykrywania, i wczesnej diagnozy, i terapii się wyróżnia się w świecie. Dr Anna Furmann z Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachęcała do treningu słuchowego mózgu, który poprawia przetwarzanie odbieranych bodźców słuchowych, aktywizuje uwagę i koncentrację słuchową i polepsza funkcjonowanie układu nerwowego.

Tego samego dnia komisja rodziny rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa i wniesie o wprowadzenie do niej poprawek doprecyzowujących. Propozycje zmian uściślających, jaki podmiot może wystąpić z wnioskiem o utworzenie gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej rady seniorów, a także przesądzających o fakultatywnym zwrocie kosztów członkowi rady seniorów, przedstawiło senackie biuro legislacyjne, a formalnie zgłosił senator Artur Dunin.

Nowelizacja umożliwia powoływanie rad seniorów na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, a także modyfikuje obowiązujące przepisy dotyczące rad seniorów w samorządzie gminnym. Rada seniorów to ciało kolegialne o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym.

Senatorowie z Komisji Zdrowia zapoznali się z informacją na temat bezpieczeństwa lekowego w Polsce, a także dostępu do terapii w ramach programów lekowych. Program lekowy to świadczenie gwarantowane, w ramach którego leczenie odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń. Leczenie jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów. Treść każdego programu lekowego jest publikowana jako załącznik do obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

Jak poinformowała przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera, posiedzenie zwołano w związku z sygnałami pochodzącymi od strony społecznej  o wydłużaniu się procesu dostępu do terapii w ramach programów lekowych. Jedna kwestia dotyczy wydłużenia czasu od decyzji o refundacji leku do otrzymania go przez chorego, druga zaś odnosi się do nierówności w dostępie do niego. Dlatego należy rozmawiać, by zdefiniować bariery, które wydłużają i utrudniają realizację tego procesu, a chodzi przecież o bezpieczeństwo pacjentów i szybkie zapewnienie im właściwego leczenia.

Podczas posiedzenia informację przedstawił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Jak mówił, wydatki na leki systematycznie rosną, przede wszystkim dotyczy to leków przeznaczonych do programów lekowych. Zwiększa się też liczba pacjentów korzystających z tych programów – ze 150 tys. w 2012 do 211 tys. w 2022 r. Wiceminister zapewnił też, że resort przywiązuje  dużą wagę do programów dotyczących leczenia onkologicznego, gdzie obserwuje się tendencję do obniżania cen leków. Pozytywnie ocenił realizację programów leków dotyczących leczenia raka siatkówki, raka piersi, raka gruczołu krokowego, raku płuca czy stwardnienia rozsianego. Jako wyraźny wskazał też trend do przenoszenia leków onkologicznych  z programów lekowych do chemioterapii. Stwierdził również, że NFZ systematycznie płaci 100% refundacji, jeżeli pacjent ma bezwzględne wskazania do przyjęcia danego leku.

W trakcie dyskusji pytano przede wszystkim o możliwości skrócenia procesu wprowadzania nowego leku do programów lekowych i zwiększenia jego dostępności dla pacjentów, kolejne kwestie dotyczyły zapewnienia pacjentom leczenia w ramach programów lekowych jak najbliżej domu. W tym kontekście wyrażano obawy w związku z wejściem w życie procedowanej obecnie ustawy o krajowej sieci onkologicznej, która według zabierających głos przedstawicieli strony społecznej spowoduje przesunięcie wykonywania tych świadczeń do dużych miast i specjalistycznych ośrodków onkologicznych.

Komisja Obrony Narodowej zapoznała się z informacją na temat rozwoju formacji Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że formacja została powołana w 2017 r. głównie do wspierania obszaru pozamilitarnego, i od tej pory sprawdziła się, mierząc z zadaniami wykonywanymi w czasie klęsk żywiołowych, a także – w ogromnym zakresie – w czasie pandemii koronawirusa. Żołnierze WOT od 2021 r. wspierają również (ok. 750 żołnierzy dziennie) Straż Graniczną na granicy Polski z Białorusią, a od 24 lutego 2022 r., od dnia wybuchu wojny w Ukrainie – utworzyły grupy wsparcia relokacji uchodźców z napadniętego kraju.

Wiceminister podkreślił, że WOT wpisują się w „Strategię bezpieczeństwa narodowego”. Etapy rozwoju formacji zapisano w „Planie rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej na lata 2021–35”, należy do nich m.in. zdobywanie zdolności operacyjnych poszczególnych brygad. Przedstawiając dotychczasowe etapy rozwoju formacji, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciej Klisz podkreślił, że niezwykle ważny jest kapitał ludzki, konkretnie – stały napływ ochotników do WOT. Po wybuchu wojny w Ukrainie ich odsetek wzrósł znacznie, podobnie jak w krajach bałtyckich i nordyckich. Jak poinformował, obecnie w strukturach WOT jest 18 brygad z ponad 35,5 tys. żołnierzy, na szczeblu dowódczym dominują żołnierze zawodowi, ale trwają szkolenia podoficerów (szkoła Sonda) i oficerów (szkoła Agrykola) obrony terytorialnej. Jako nową kategorię żołnierzy, którą istotnie angażuje jako dowódca WOT w działania, gen. bryg. Maciej Klisz wymienił żołnierzy aktywnej rezerwy.

Senatorowie z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wysłuchali informacji przedstawicieli organizacji polskich z Ukrainy na temat sytuacji i potrzeb polskich środowisk funkcjonujących w warunkach wojennych. Wielu z nich apelowało o zwiększenie możliwości przyjazdu dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia na kolonie do Polski. W kilku wystąpieniach jako duże utrudnienie – zwłaszcza w warunkach wojennych i szczególnie w działalności organizacji działających na terytoriach okupowanych przez Rosję – wskazywano zbiurokratyzowany system przekazywania i rozliczania środków z budżetu państwa polskiego.

Prezes zarządu Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Elżbieta Korowiecka podkreśliła, że pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę zmusiła polskie organizacje działające w tym kraju do przedefiniowanie zgodnie z aktualnymi potrzebami działalności tych organizacji. Priorytetem jest obecnie nie tylko utrzymanie struktur tych organizacji, ale i szeroko zakrojone działania pomocowe przez nie prowadzone zarówno w odniesieniu do mieszkających w Ukrainie Polaków, jak i innych potrzebujących, bez względu na pochodzenie etniczne. Wiele polskich organizacji boryka się obecnie z trudnościami lokalowymi, a mimo to większość ośrodków nie zaprzestała działalności, nadal prowadzone jest nauczanie w polskich szkołach sobotnich, pomimo braku prądu i ogrzewania. Polskie organizacje prowadzą także kuchnie przygotowujące posiłki dla rannych w szpitalach, pozyskują niezbędną pomoc rzeczową i medyczną, w tym np. dla mieszkańców Chersonia i innych szczególnie potrzebujących. W każdym ośrodku potrzeby są inne, ale wspólnym problemem jest zdobycie środków na zapomogi dla osób starszych i na utrzymanie bieżącej działalności. Potrzebne są też podręczniki do nauki historii i języka polskiego. W miejscowościach, w których są duże zniszczenia wojenne, potrzebne są przede wszystkim środki przeciwbólowe, koce, termosy, latarki i duże powerbanki.

Dyrektor Domu Polskiego w Kijowie Maria Siwko podkreśliła, że realizowanie działalności statutowej nie byłoby możliwe, gdyby nie inwestycja Senatu RP w siedzibę biura Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, zwaną Domem Polskim w Kijowie. Pomimo trudnych warunków przez cały ten okres odbywają się lekcje języka polskiego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, są organizowane konferencje, spotkania, festiwale, olimpiady języka i literatury polskiej, historii i inne konkursy. W Domu Polskim w Kijowie prężnie działa też grupa charytatywna, która kompletuje i przekazuje paczki i potrzebne sprzęty żołnierzom na froncie. Wydawane jest czasopismo „Nasze Drogi”.

Prezes Związku Polaków na Ukrainie Antoni Stefanowicz opowiadał o problemach, jakie zrodziła przymusowa i pośpieszna emigracji części Polaków z Ukrainy, w wyniku której kadra kierownicza organizacji uległa uszczupleniu, a kontakt z organizacjami na terytoriach okupowanych jest bardzo ograniczony. Uchodźcy z terenów wschodniej Ukrainy znaleźli schronienie m.in. w Polsce. Prezes Stefanowicz podziękował Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za udzielenie pomocy i zakwaterowanie części Polaków uchodźców w Domach Polonii w Pułtusku i w Ostródzie. W imieniu pozostających w Ukrainie Polaków przekazał także podziękowania dla senatora Stanisława Gogacza, z inicjatywy którego Polacy na Ukrainie otrzymują paczki świąteczne.

Prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” w Berdiańsku, prof. Lech Suchomłynow, opowiadał o sytuacji w Berdiańsku, który znajduje się między Mariupolem, Melitopolem i Krymem i od ponad roku jest okupowany przez Rosję. Mało komu udało się z Berdiańska wyjechać, ponieważ okupanci wkroczyli tam już 27 lutego ub.r. Obecnie członkowie zarządu „Odrodzenia” koncentrują swoje wysiłki na dokumentowaniu zdarzeń na podstawie relacji mieszkających w Berdiańsku Polaków, co jest o tyle istotne, że na te terytoria praktycznie nie docierają przedstawiciele niezależnych mediów. Po nielegalnym referendum, przeprowadzonym przez okupanta we wrześniu ub.r., te tereny zostały włączone do Federacji Rosyjskiej, a udzielanie pomocy mieszkającym tam Polakom jest możliwe jedynie dzięki temu, że funkcjonuje tam szara strefa. Za środki ze zbiórek społecznych udało się zakupić agregaty prądotwórcze i leki. Dużym problemem jest pomoc osobom starszym, które praktycznie są pozostawione samym sobie. Sytuacji nie ułatwia fakt, że na taką pomoc nie mogą zostać przeznaczone polskie środki publiczne.

Prezes Związku Polaków w  Zaporożu „Polonia” Lidia Jegorowa powiedziała, że ponad 80% obwodu zaporoskiego znajduje się obecnie pod okupacją, a wiele mieszkających tam Polaków wyjechało. Pięciu członków związku obecnie bierze udział w walkach. Zwróciła uwagę na potrzebę znalezienia lokalu w Warszawie, w którym mogliby się spotykać Polacy, którym udało się wyjechać i w którym polscy lekarze wolontariusze z Zaporoża  mogliby udzielać bezpłatnej pomocy medycznej. Pozostającym w Zaporożu Polakom potrzebne są obecnie przede wszystkim leki, których tam brakuje.

Maria Ziembrowicz z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze opowiadała o działalności tej organizacji, która nie tylko realizuje misję statutową, ale i koordynuje pomoc humanitarną dla Mikołajowa, Żytomierza i Zaporoża. Podziękowała Polonii z Wielkiej Brytanii za przekazywanie pomocy TKPZL.

W dalszej części posiedzenia o działaniach podjętych w ubiegłym roku na rzecz Polaków  z Ukrainy opowiadał prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które jako pośrednik pomogło w realizacji pomocy przekazanej przez Kongres Polonii Amerykańskiej i Kongres Polonii Kanadyjskiej dzieciom polskiego pochodzenia z Ukrainy.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła 8 petycji. W przypadku 4 petycji senatorowie dostrzegli potrzebę zasięgnięcia opinii lub pozyskania szerszych informacji od resortów i instytucji w sprawie przedstawionych propozycji zmian prawa.

Komisja zwróci się o opinię i informację do Ministerstwa Finansów w sprawie petycji P10-71/22 przedmiotem, której jest propozycja zmiany przepisów podatkowych, w celu zwolnienia osób wykonujących wolne zawody z podatku VAT od sprzedaży dokonywanej w ramach działalności gospodarczej, w przypadku gdy wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym łącznie kwoty 200 000 zł. Po omówieniu postulatu petycji senatorowie przyjęli wnioski zgłoszone przez senatorów Michała Seweryńskiego i Bogdana Zdrojewskiego zmierzające do pozyskania opinii o przedmiocie petycji oraz przedstawienia symulacji skutków finansowych dla budżetu Państwa.

Senatorowie postanowili również podjąć prace nad petycją P10-72/22 zmierzającą do wprowadzenia możliwości pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna sprawującego opiekę nad krewnym, niezdolnym do samodzielnej egzystencji, do trzeciego stopnia pokrewieństwa. Podczas dyskusji senatorowie analizowali czy realizacja petycji powinna opierać się tylko na jej pierwotnym postulacie, czy też zmiana przepisów powinna również dotyczyć innych osób, które podejmując się opieki nad osobą niepełnosprawną nabędą uprawnie do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na równi z opiekunami spokrewnionymi.

Komisja zwróci się do Ministerstwa Sprawiedliwości o zaopiniowanie i przedstawienie danych statystycznych obrazujących postulat petycji P10-78/22 proponującej zmianę ustawy - Kodeks postępowania karnego w celu zapewnienia dzieciom do 18. roku życia, pokrzywdzonym przestępstwem, przesłuchania w przyjaznym trybie.

W przypadku petycji P10-79/22 także proponującej zmianę Kodeksu postępowania karnego Komisja również postanowiła zwrócić się opinię do Ministerstwa Sprawiedliwości a także do organizacji zrzeszających grupy zawodowe, których działania wiążą się z zachowaniem tajemnicy zawodowej i służbowej. Petycja zmierza do zmiany przepisów w zakresie zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej i służbowej i wprowadzenia możliwość wstrzymania realizacji postanowienia o zwolnieniu ze stosownej tajemnicy do czasu rozpatrzenia zażalenia. Obecne przepisy nie powodują wstrzymania wykonania postanowienia o pomimo jego zaskarżenia.

Komisja Kultury i Środków Przekazu nie zakończyła dyskusji nad wynikami kontroli Najwyższej Izby Kontroli w Krajowym Instytucie Mediów, utworzonym w 2020 r. przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w celu prowadzenia pomiarów konsumpcji radia, telewizji i internetu oraz obserwowania zwyczajów i trendów w obszarze korzystania z mediów. Kontrola dotyczyła m.in. gospodarki majątkowo-finansowej KIM i planowania działalności w okresie od 4 grudnia 2020 r. do 30 czerwca 2022 r. NIK negatywnie oceniła działalność Krajowego Instytutu Mediów we wszystkich zbadanych obszarach. Złożyła też do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego udzielenia przez KIM zamówienia publicznego spółce Alternatywa Polska. Działania naprawcze, realizujące zalecenia NIK, omówił przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. Zapewnił, że restrukturyzacja KIM zostanie przeprowadzona bez uszczerbku dla jego działalności badawczej.

Podczas tego posiedzenia komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek ambasadora Portugalii w Polsce Luís’a Cabaço o zorganizowanie w Senacie wystawy z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych między Portugalią i Polską.

Komisja Infrastruktury zakończyła prace nad ustawą o zmianie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 21 lutego 2023 r. W wyniku głosowania komisja przyjęła 2 poprawki zgłoszone przez senatora Artura Dunina, realizujące postulaty Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, uzgodnione ze stroną rządową i senackim biurem legislacyjnym. Zmierzają one do tego, by prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie wszczynał postępowania w sprawie wydania decyzji o nałożeniu kary pieniężnej, jeżeli podmiot zobowiązany do wykonania obowiązku dotyczącego wprowadzenia danych, wynikającego z art. 29 ust. 2 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych  za rok 2022 do 28 lutego i 31 marca 2023 r., nie później jednak niż do 31 maja 2023 r. Druga poprawka dotyczy vacatio legis ustawy i stanowi, że wchodzi ona w życie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 2 i art. 3, które wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia oraz art. 3a, który wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 28 lutego 2023 r.

Nowelizacja ma poprawić skuteczność wdrażania dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jak napisano w uzasadnieniu projektu rządowego, coraz więcej informacji i usług ma formę elektroniczną, a część z nich dostępna jest tylko w tej formie. Dlatego powinny być one przyjazne dla każdego, także dla osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z nowymi przepisami podmioty publiczne będą miały teraz obowiązek „przyjaznego” udostępniania także tych informacji, które umieszczają na nienależących do niego e-stronach i w aplikacjach mobilnych. Doprecyzowano także wymagania dotyczące dostępności cyfrowej aplikacji mobilnych.

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej rozpatrzyła 6 wniosków dotyczących aktów ustawodawczych Unii Europejskiej i wyraziła dla nich poparcie.

Tego samego dnia komisja spraw zagranicznych zapoznała się z rezultatami Konferencji w sprawie przyszłości Europy i zdecydowała, że opinię na ten temat przyjmie na następnym posiedzeniu.

Od 19 kwietnia 2021 r., dzięki nowej wielojęzycznej platformie cyfrowej, obywatele z całej Europy mogli śledzić i komentować pomysły innych, organizować wydarzenia poświęcone danej tematyce lub brać udział w spotkaniach i debatach. Wszystkie wydarzenia były zamieszczane na interaktywnej mapie, która ułatwiała wyszukiwanie i umożliwiała szybką rejestrację udziału on-line. Zagadnienia podzielono na platformie na 10 grup tematycznych: zmiana klimatu i środowisko; zdrowie; silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie; transformacja cyfrowa; demokracja europejska; UE na świecie; wartości i prawa, praworządność, bezpieczeństwo; migracja; edukacja, kultura, młodzież i sport oraz inne pomysły. 9 maja 2022 r. odbyło się zamknięcie konferencji. W rezultacie przygotowano 49 zaleceń zawierających ponad 300 środków, a instytucje UE zobowiązały się do podjęcia działań. Wśród nich znalazły się m.in.: przyznanie Parlamentowi Europejskiemu prawa inicjatywy ustawodawczej, zniesienie jednomyślności w Radzie w wypadku polityki zagranicznej, ustanowienie prawa do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli UE, przestawienie produkcji energii na źródła odnawialne, poprawa edukacji w zakresie ochrony środowiska, technologii cyfrowych, umiejętności miękkich i wartości UE. Wdrożenie propozycji konferencji wymagałoby zmiany traktatów.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.