Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 2 marca 2023 r.

02.03.2023
Komisje: rodziny oraz ustawodawcza (fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu)

Komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Ustawodawcza rozpatrzyły ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw i wniosą o wprowadzenie do niej poprawek, głównie doprecyzowujących, legislacyjnych i techniczno-redakcyjnych. Poparcie komisji uzyskały propozycje zmian przedstawione przez senatorów Jana Filipa Libickiego i Ewę Gawędę oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Zgłoszenie poprawek na posiedzeniu Senatu zapowiedzieli senatorowie Magdalena Kochan i Adam Szejnfeld.

Omawiając ustawę, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zaznaczył, że wdraża ona 2 unijne dyrektywy w sprawie: przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, których celem jest osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy przez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunom godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Najważniejsze zmiany to m.in.: indywidualne prawo obojga rodziców do urlopu rodzicielskiego (do 41 tyg. przy urodzeniu jednego dziecka, do 65 tyg. dla dzieci objętych ustawą ,,Za życiem”); nieprzenoszalna część urlopu rodzicielskiego, w wymiarze do 9 tyg., dla każdego z rodziców; uniezależnienie prawa ojca do urlopu rodzicielskiego od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu w dniu porodu; 70-procentowy zasiłek macierzyński za cały okres dla obojga rodziców; bezpłatny urlop opiekuńczy (5 dni w roku kalendarzowym); płatne w 50% zwolnienie od pracy „z powodu działania siły wyższej” do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych (2 dni lub 16 godz. w roku kalendarzowym).  

Uwagi do ustawy przedstawili senackie biuro legislacyjne, prof. Arkadiusz Sobczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele organizacji pracodawców i służb mundurowych. Podczas dyskusji pracodawcy apelowali o wydłużenie vacatio legis noweli o co najmniej 4 miesiące, argumentując to koniecznością dostosowania się do nowych przepisów. Uwzględniająca ten postulat poprawka senatora Adama Szejnfelda, zgodnie z którą przepisy dotyczące dodatkowych przerw w pracy i zwolnienia od pracy „z powodu działania siły wyższej” weszłyby w życie 1 stycznia 2024 r., została odrzucona przez komisje.

Komisja Ustawodawcza podjęła decyzję o podjęciu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Z inicjatywą tą wyszła senator Lidia Staroń w celu zwiększenia ochrony osób trzecich w postępowaniu egzekucyjnym. Na szczególną ochronę zasługują zwłaszcza interesy małżonków lub byłych małżonków dłużników w sytuacji, gdy przeciwko dłużnikowi skierowano egzekucję do udziału we współwłasności objętej wspólnością majątkową i gdy nie doszło jeszcze do podziału majątku wspólnego między małżonkami lub byłymi małżonkami.

Ponadto w niektórych wypadkach współwłaścicielowi przysługuje prawo przejęcia udziału w nieruchomości, do którego skierowano egzekucję, może on być więc szczególnie zainteresowany wynikiem czynności opisu i oszacowania, skoro od określenia wartości nieruchomości zależy wysokość kwoty, za jaką mógłby przejąć tę nieruchomość na wyłączną własność. Zwłaszcza dotyczy to współwłaściciela nieruchomości, niebędącego dłużnikiem, który zamieszkuje w nieruchomości, w której udział jest przedmiotem egzekucji. Możliwość nabycia udziału za sumę oszacowania lub cenę wywołania (w zależności od etapu egzekucji) służyłaby ochronie jego uzasadnionego interesu polegającego na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych jego, a także jego rodziny. Mogłoby to również służyć zapobieżeniu nabycia udziału w nieruchomości przez osobę, która nie byłaby zainteresowana bezkonfliktowym korzystaniem ze swojego prawa (a więc bez wchodzenia w konflikt z innymi współwłaścicielami). Nie są rzadkie bowiem przypadki nabywania nieruchomości na licytacjach komorniczych przez osoby, które następnie w rozmaity sposób dręczą osoby pozostające w lokalu nabytym na licytacji.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.