Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 21 lutego 2023 r.

21.02.2023
Komisja Infrastruktury (fot. Łukasz Kamiński)

Komisja Infrastruktury przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Nowelę przedstawił podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Lewandowski. Senackie Biuro Legislacyjne zgłosiło zastrzeżenia dotyczące sejmowego trybu wprowadzenia zmian w ordynacji podatkowej. Propozycje zmian zgłosili senator Stanisław Lamczyk i prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) Stefan Kamiński. Ze względu na potrzebę doprecyzowania poprawki postulowanej przez (KIGEiT), na wniosek senatora Artura Dunina, ogłoszono przerwę w obradach Komisji Infrastruktury.

Nowelizacja ma poprawić skuteczność wdrażania dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jak napisano w uzasadnieniu projektu rządowego, coraz więcej informacji i usług ma formę elektroniczną, a część z nich dostępna jest tylko w tej formie. Dlatego powinny być one przyjazne dla każdego, także dla osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z nowymi przepisami podmioty publiczne będą miały teraz obowiązek „przyjaznego” udostępniania także tych informacji, które umieszczają na nienależących do niego e-stronach i w aplikacjach mobilnych. Doprecyzowano także wymagania dotyczące dostępności cyfrowej aplikacji mobilnych. Nowe przepisy mają wejść w życie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej zapoznali się z informacją ministra obrony narodowej na temat funkcjonowania szpitali wojskowych, przedstawioną przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Wiśniewskiego oraz towarzyszących mu pracowników MON.

Wiceminister Wiśniewski przypomniał, że wojskowa służba zdrowia realizuje zadania związane z zabezpieczeniem medycznym Polskich Sił Zbrojnych oraz wojsk sojuszniczych i ich personelu cywilnego przebywającego na terenie kraju w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny, a także poza granicami naszego kraju, co wynika z umów i zobowiązań sojuszniczych, jak również zapisów doktryn NATO. W ostatnim czasie udało się zwiększyć dostępność świadczeń opieki zdrowotnej dla żołnierzy w oparciu o podmioty lecznicze nadzorowane przez ministra obrony narodowej poprzez wprowadzenie na bazie szpitali wojskowych systemu bezkolejkowego. Wdrożono również specjalne świadczenia dla żołnierzy o szczególnych wymaganiach zdrowotnych w ramach programów „Zdrowy pilot”, „Specjals”, „Skoczek” oraz „Nurek”. W celu wzmocnienia polskiej ściany wschodniej planowane jest także utworzenie nowych jednostek Wojskowej Służby Zdrowia oraz wzmocnienie zasobów jednostek organizacyjnych realizujących zadania nadzoru sanitarnego epidemicznego na rzecz jednostek wojskowych stacjonujących we wschodniej części Polski.

Na terenie kraju funkcjonują obecnie 64 jednostki organizacyjne, w tym trzy wojskowe instytuty badawcze, tj. Wojskowy Instytut Medyczny, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, 45 samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej, w tym cztery szpitale kliniczne, zlokalizowane we Wrocławiu, w Bydgoszczy, Krakowie i Lublinie, siedem szpitali i trzy filie w Szczecinie, Żarach Wałczu, Gdańsku, Dęblinie, Helu, Opolu oraz w Legionowie, filia I Wojskowego Szpitala Klinicznego w Ełku i filia szpitala wojskowego w Żaganiu, a także cztery szpitale uzdrowiskowo-rehabilitacyjne – w Ciechocinku, Busku-Zdroju, Krynicy-Zdroju i Lądku-Zdroju, 30 przychodni lekarskich oraz 8 stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa, zlokalizowanych w różnych miastach, oraz centrala krwiodawstwa w Warszawie. Na terenie kraju funkcjonuje także pięć wojskowych inspektoratów sanitarnych – w Gdyni, Bydgoszczy, Nowym Dworze Mazowieckim, we Wrocławiu i w Krakowie. W 48 podmiotach leczniczych pracują łącznie 19364 osoby, w tym wśród personelu medycznego jest obecnie 367 żołnierzy w służbie czynnej.

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o współpracy prawnej w sprawach karnych, podpisanej w Abu Dhabi dnia 22 września 2022 r.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych będzie rekomendowała Senatowi wprowadzenie dwóch poprawek do ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw.

Poprawka zaproponowana przez senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego i grupę senatorów umożliwia wszystkim piekarniom i cukierniom zakup gazu po obniżonej cenie, wynoszącej 200,17 zł za MWh. Czyli będą one mogły korzystać z pomocy państwa  bez spełniania warunku tzw. kryterium kodu podstawowego i bez zastosowania kryterium procentowego udziału kosztów związanych ze sprzedażą pieczywa i wyrobów cukierniczych w całej działalności podmiotu. Drugą poprawkę o charakterze legislacyjnym zaproponował senator Krzysztof Mróz. Dotyczy ona zmiany podmiotów dokonujących sprawozdawczości w zakresie wydawania środków z funduszu covid.

Dyskusja na posiedzeniu koncentrowała się wokół zmian, które nie dotyczyły zasadniczego celu ustawy i zostały wprowadzonych na etapie prac nad projektem ustawy w komisjach sejmowych – pomocy państwa dla producentów pieczywa. Senatorowie wskazywali, że po raz kolejny dodano przepisy do ustawy ze złamaniem procedury legislacyjnej.

Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ma na celu usprawnienie działań dotyczących wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenia jej efektywności oraz wprowadzenia rozwiązań, które umożliwiają przymusowe dochodzenie należności związanych z podatkiem VAT, rozliczanym w procedurach szczególnych. Chodzi zwłaszcza o sytuację, kiedy miejscem zamieszkania lub siedziby podatnika, poddawanego procedurze egzekucyjnej, jest inne państwo niż Polska.Ustawa ma usprawnić korzystanie z Rejestru Należności Publicznoprawnych poprzez umożliwienie automatycznego uzyskiwania danych przez podmioty uprawnione oraz rezygnacji z pisemnej formy upoważnienia osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej do uzyskania jej danych.

Komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Infrastruktury, Nadzwyczajna ds. Klimatu i Ustawodawcza przeprowadziły pierwsze czytanie i przyjęły projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Celem nowelizacji jest wprowadzenie rozwiązań prawnych pozwalających na zwrot pracownikom kosztów używania prywatnych samochodów o napędzie alternatywnym, do celów służbowych związanych z wykonywaniem pracy na rzecz pracodawcy, co jest adekwatne do bieżących warunków technologicznych. Istotą projektu jest objęcie możliwością używania do celów służbowych, na podstawie umowy cywilnoprawnej, wszystkich samochodów, w tym również napędzanych alternatywnie, tj. stanowiących pojazdy elektryczne, hybrydowe oraz napędzane wodorem.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.