Narzędzia:

Komisja Obrony Narodowej na Salonie Obronnym w Kielcach

bezpieczeństwo 06.09.2022
fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

Członkowie senackiej Komisji Obrony Narodowej 6 września br. złożyli wizytę studyjną na XXX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego oraz XXVIII Międzynarodowych Targach Logistycznych LOGISTYKA w Kielcach.
W wizycie uczestniczyli: przewodniczący Komisji Jarosław Rusiecki, wiceprzewodniczący Rafał Ślusarz oraz senatorowie Jerzy Czerwiński i Robert Mamątow. Senatorom z Komisji Obrony Narodowej towarzyszył senator Krzysztof Słoń z okręgu kieleckiego.

Delegacja wzięła udział w otwarciu targów w Centrum Kongresowym, w którym uczestniczyli także m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Turcji Hulusi Akar, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej – partnera strategicznego MSPO – Sebastian Chwałek.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. „Jestem głęboko przekonany, że wiele z prezentowanego na MSPO sprzętu znajdzie się na wyposażeniu polskiej armii” – napisał prezydent.
Minister obrony narodowej Turcji w imieniu swojego kraju wyraził pełne poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy, również Krymu, i potępił rosyjską agresję militarną. Również minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na kontekst wojny w Ukrainie, który jego zdaniem dodatkowo wzmacnia znaczenie wydarzenia, jakim jest salon obronny w Kielcach.

Po inauguracji MSPO senatorowie spotkali się z prezesem zarządu Targów Kielce Andrzejem Mochoniem. Z okazji przypadającej w r. 2022 setnej rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP – w uznaniu zasług MSPO dla wzmacniania potencjału obronnego Polski – przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Jarosław Rusiecki wręczył na ręce prezesa medal Senatu. „Jest to dla nas historyczny moment, ponieważ senacka Komisja Obrony po raz pierwszy gości na tych niezwykle ważnych targach” – powiedział senator Rusiecki. Prezes Mochoń opowiedział senatorom o historii Targów oraz przybliżył specyfikę branży. Dyskutowano o konkurencyjności, rodzajach wystaw oraz współpracy międzynarodowej. Zgodnie stwierdzono, że produkcja nowoczesnej broni jest „smutną koniecznością”, ponieważ „kto chce pokoju, musi szykować się na wojnę”. Obie strony podkreślały defensywny charakter prezentowanych rozwiązań technologicznych. „Nieprzypadkowo nasz salon nazywa się salonem przemysłu obronnego, nie zbrojeniowego” – zaznaczył prezes Mochoń.

Członkowie Komisji Obrony Narodowej spotkali się także z wiceprezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztofem Solą oraz zapoznali się z ekspozycją firmy. Szczegółowo przedstawiono im zasady działania m.in. systemów broni modułowej, urządzeń noktowizyjnych czy karabinów wielkokalibrowych.

Ponadto senatotowie odbyli rozmowy z Raytheon Technologies – producentem systemów obronnych Patriot. W spotkaniu uczestniczyli Bob Fitzpatrick, szef rozwoju biznesu, szef zespołu Land Warfare & Air Defense Thomas Laliberty oraz Caroline Touchstone, szefowa polskiego oddziału firmy.

„Ziemia kielecka jest obecnie obszarem, w którym toczą się negocjacje ważne dla całego świata” – podsumował po wizycie na Salonie Obronnym przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Jarosław Rusiecki.

Celem MSPO jest kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, spotkania i debaty eksperckie, a także zawarcie umów pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Jest to trzecia co do wielkości – po targach w Paryżu i Londynie – tego rodzaju wystawa w Europie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Cieszynie

Małgorzata Kidawa-Błońska złoży wizytę w Cieszynie w związku obchodami 20-lecia przystąpienia Polski do UE, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.