Narzędzia:

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i UE wśród sygnatariuszy listu ws. Białorusi

sprawy międzynarodowe 05.10.2020
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich znalazł się w gronie sygnatariuszy listu do władz Unii Europejskiej w sprawie sytuacji w Republice Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenta.

W liście, skierowanym do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassioliego, parlamentarzyści wchodzący w skład Konferencji Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) zwracają się do szefów instytucji Unii Europejskiej, parlamentów narodowych i rządów państw członkowskich Unii Europejskiej m.in. o nałożenie skutecznych sankcji na białoruskich urzędników, którzy są odpowiedzialni lub przyczynili się do fałszowania wyników wyborów prezydenckich na Białorusi i są odpowiedzialni lub przyczynili się do łamania praw obywatelskich i praw człowieka na Białorusi. Autorzy listu zachęcają także państwa członkowskie UE  do udzielania w razie potrzeby azylu obywatelom Białorusi oraz do ograniczenia wszelkiego wsparcia finansowego lub innego dla instytucji państwowych Białorusi. Sygnatariusze listu zwracają się także do rządów krajów członkowskich UE do zwrócenia szczególnej uwagi na trudną sytuację w Republice Białorusi oraz do aktywnego reagowania na wydarzenia w tym państwie o strategicznym znaczeniu dla całej Unii Europejskiej.

Wśród sygnatariuszy listu obok senatora Bogdana Kllicha znaleźli się także m.in. parlamentarzyści z Austrii, Belgii, Niemiec i Czech.

List do władz Unii Europejskiej w sprawie sytuacji w Republice Białorusi

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

26 października Senat zajmie się ustawą o walce z pandemią

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zbierze się na posiedzeniu w najbliższy poniedziałek, by rozpatrzeć ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Seminarium poświęcone konstytucyjnej roli Senatu przy wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich

19 października 2020 r. w Senacie, z inicjatywy przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senatora Aleksandra Pocieja, dyskutowano o konstytucyjnej roli Senatu przy wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Raport "Zrozumieć COVID" na posiedzeniu Senackiego Zespołu - Zdrowie Polaków

Noszenie maseczek, trzymanie dystansu społecznego, dbanie o higienę, strategia testowania to aktualne zalecenia dla społeczeństwa w walce z epidemią – wynika z raportu „Zrozumieć COVID”