Narzędzia:

W Senacie inauguracja obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej

edukacja i kultura 11.01.2024
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

W Senacie 11 stycznia 2024 r. – w 100. rocznicę uchwalenia ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, której autorem był premier Władysław Grabski– zainaugurowane zostały obchody Roku Edukacji Ekonomicznej, ustanowionego przez Senat uchwałą z 7 września 2023 r. W uroczystości wzięli udział m.in. Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska i senatorowie, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, przedstawiciele: resortów nauki i edukacji, Komitetu Organizacyjnego, a także Komitetu Honorowego Roku Edukacji Ekonomicznej, Warszawskiego Instytutu Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Związku Harcerstwa Polskiego, organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego.

Marszałek Senatu, która zasiada w Komitecie Honorowym Obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej, zapewniła, że Izba będzie wspierała inicjatywy i działania popularyzujące wiedzę ekonomiczną i finansową. Jak podkreśliła, we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie edukacja w tym zakresie jest niezbędna nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych.

O potrzebie edukacji ekonomicznej w kontekście rozwoju polskiej gospodarki mówił przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej Krzysztof Pietraszkiewicz. W jego ocenie jest ona konieczna, aby przygotować młodych ludzi do udziału w budowaniu nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki narodowej. Podkreślił, że obchody Roku mają też służyć poznaniu, jakiej wiedzy i wsparcia potrzebują nauczyciele w przekazywaniu wiedzy ekonomicznej. Zapowiedział, że zostanie przygotowany raport, podsumowujący działania realizowane podczas obchodów, a także rekomendacje.

Zdaniem przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej Waldemara Zbytka, obchody przyczynią się nie tylko do wzrostu poziomu wiedzy ekonomicznej, ale będą również okazją do przypomnienia znaczenia reform i inicjatyw gospodarczych Władysława Grabskiego oraz idei edukacji ekonomicznej przedstawionej przez Janusza Korczaka w „Bankructwie Małego Dżeka”. Poinformował, że dzisiaj odbyła się ogólnopolska lekcja online „Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania”, poprowadzona przez prof. Witolda Orłowskiego, w której uczestniczyło 15,5 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Agnieszka Wachnicka z Komitetu Programowego Roku Edukacji Ekonomicznej podkreśliła, że komitet chce zainicjować dyskusję na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym na temat stworzenia w Polsce systemu edukacji ekonomicznej, uwzględniającego współczesne wyzwania, jak na przykład cyber bezpieczeństwo. Planowane są też m.in. wystawa i seminarium poświęcone edukacji ekonomicznej.

Wiesław Rozłucki, prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 1991–2006, przypomniał, że w ramach edukacji ekonomicznej Giełda Papierów Wartościowych i Fundacja GPW we współpracy z Fundacją im. Lesława A. Pagi od 20 lat organizuje Szkolną Internetową Grę Giełdową dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych. Dotychczas wzięło w niej udział prawie 400 tys. uczniów. Na formy edukacji ekonomicznej prowadzone przez Związek Harcerstwa Polskiego zwrócił uwagę jego przewodniczący hm. Krzysztof Pater. Przede wszystkim są to akcje zarobkowe drużyn, obowiązkowe dobre planowanie gospodarki finansowej czy popularyzowanie kart płatniczych jako bezpiecznego sposobu dokonywania transakcji.  

W 2024 r. przypada 100-lecie reform gospodarczych Władysława Grabskiego, powstania polskiego złotego i Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego, a także wydania książki Janusza Korczaka „Bankructwo Małego Dżeka”. Senat, ustanawiając rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej, chce przypomnieć znaczenie tych wydarzeń w historii odradzającego się państwa polskiego oraz podkreślić znaczenie edukacji ekonomicznej we współczesnym świecie. „Kierując się słowami Władysława Grabskiego: «Edukacja ekonomiczna stanowi fundament dobrobytu narodowego i osobistego», chcemy wzmocnić dążenia świata ekonomii i edukacji do podmiotowej obecności edukacji ekonomicznej w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym” – czytamy w uchwale Senatu z 7 września 2023 r.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.