Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkał się z ambasador Słowenii

21.07.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki 21 lipca 2022 r. przyjął ambasador Republiki Słowenii Boženę Forštnarič Boroje, która złożyła wizytę pożegnalną w związku z zakończeniem swojej czteroletniej misji w Rzeczypospolitej Polskiej.

Marszałek Senatu podziękował ambasador Słowenii za jej wkład we wzmacnianie relacji polsko-słoweńskich. Rozmówcy podsumowali dwustronne przedsięwzięcia podejmowane w ostatnim czasie i nawiązali do wizyty złożonej w Polsce w maju br. przez Prezydenta Słowenii Boruta Pahora, który spotkał się m.in. z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim.

Marszałek Senatu i ambasador Słowenii wymienili się uwagami na temat wojny w Ukrainie, sytuacji gospodarczej w Europie i na giełdach światowych, a także na temat rezygnacji przez państwa europejskie z zakupów gazu ziemnego od Rosji. Rozmawiali też o wspólnej postawie państw sprzeciwiających się agresji rosyjskiej na Ukrainę. Marszałek Tomasz Grodzki wspomniał o przebiegu Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej, której gospodarzami były w marcu br. obie izby słoweńskiego parlamentu – Zgromadzenie Narodowe i Rada Narodowa.

Tematami spotkania były również: sytuacja polityczna w Słowenii po wyborach parlamentarnych, które odbyły się w kwietniu br., droga państw Bałkanów Zachodnich do członkostwa w UE oraz kolejna fala pandemii COVID-19 w Europie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Promocja oficerska WAT z udziałem Zastępcy Szefa Kancelarii Senatu

Minister Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wziął udział w promocji oficerskiej absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Uroczystości powstańcze w Warszawie z udziałem przedstawicieli Senatu

Senatorowie Barbara Borys-Damięcka i Kazimierz Michał Ujazdowski oddali hołd ludności cywilnej na warszawskiej Woli, a Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski wziął udział w upamiętnieniu wyzwolenia obozu „Gęsiówka”.

47. posiedzenie Senatu – pierwszy dzień

Zakończył się pierwszy dzień obrad.