Narzędzia:

Wizyta Marszałka Senatu RP w woj. pomorskim

społeczeństwo 06.07.2020
Wizyta Marszałka Senatu RP w woj. pomorskim - Kartuzy (fot. Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu)

Polska stoi samorządem, a reforma samorządowa to jedna z lepszych, która przebudowała polską rzeczywistość – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki w Kartuzach na Kaszubach. Marszałek zaapelował także do rządu, by zostawił samorządy w spokoju i zajął się uczciwą dystrybucją pieniędzy polskich podatników.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 6 lipca br., będącej częścią wizyty Marszałka Senatu w woj. pomorskim prof. Tomasz Grodzki powiedział, że rząd rozdaje samorządowcom przed wyborami prezydenckimi czeki bez pokrycia. Podkreślił, że władza publiczna może działać na podstawie prawa, a nie ma jeszcze żadnej ustawy, która upoważniałaby rząd do rozdawnictwa publicznych pieniędzy w taki sposób, jak czynią to obecnie rządzący. „To rozdawnictwo czeków jest bezprawne, to nie są standardy państwa demokratycznego” – zaznaczył Marszałek Grodzki. Dodał, że rząd nie może oszukiwać swoich obywateli i musi poinformować, jaka jest realna szansa, że te czeki zostaną zrealizowane. Marszałek przywołał także słowa byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który mówił, że najgorsza fraza w języku angielskim brzmi: jestem z rządu i przyszedłem, żeby pomóc. „Niech rząd zostawi samorządowców i nasze wspólnoty, niech zajmie się uczciwą dystrybucją naszych pieniędzy, niech rząd zacznie się kierować regułami demokratycznymi. Niech da rozwinąć skrzydła takim samorządom jak tu, na Kaszubach” – mówił Marszałek Senatu. Ocenił, że samorządy nie są ulubieńcami władzy i wyraził opinię, że nadchodzące wybory prezydenckie będą także wyborem wizji – czy będą rządzić wspólnoty i samorządy, czy Polska stanie się scentralizowana. „Nie ma Polski bez samorządu, tak jak nie ma Polski bez Kaszub, a bez Kaszub Polski” – oświadczył Marszałek Senatu.

Na spotkaniu z kaszubskimi samorządowcami Marszałek podkreślił, że Polacy są wielkim i dumnym narodem, którego nikt nie ma prawa dzielić na Kaszubów, górali, Ślązaków, czy innych. „Tworzymy jedną wspólnotę, której bogactwem jest różnorodność, bo za różnorodnością idzie kreatywność i wielkość naszego państwa” – podkreślił prof. Grodzki. Zapewnił też, że Senat jest zawsze otwarty na postulaty i potrzeby samorządowców. Jak powiedział, Izba Wyższa będzie stać na straży praw i godności samorządów i samorządności.

W Kartuzach Marszałek Senatu spotkał się także z mieszkańcami i wziął udział w otwarciu parku miejskiego. Marszałek odwiedził także Sierakowice, gdzie m.in. spotkał się z samorządowcami regionu i złożył kwiaty przed pomnikiem z figurą Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, upamiętniającym odparcie nawały bolszewickiej przed 100 laty. Marszałek odwiedził też zabytkowy drewniany kościół i obejrzał ołtarz papieski z pielgrzymki Jana Pawła II wybudowany przez rzemieślników z Sierakowic, przy którym Papież-Polak odprawił mszę w Pelplinie w 1999 r.

Podczas rozmów z Marszałkiem Senatu samorządowcy zarówno w Kartuzach, jak i w Sierakowicach informowali o bieżących problemach, jakie napotykają w swojej pracy na rzecz mieszkańców, spowodowanych m.in. pandemią. Rozmawiano także o lokalnych inwestycjach, nowych połączeniach kolejowych oraz o działaniach Senatu na rzecz samorządności.

W Słupsku Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z prezydent miasta Krystyną Danilecką-Wojewódzką, samorządowcami oraz mieszkańcami miasta. Na briefingu prasowym Marszałek powiedział, że nawet jeśli reforma samorządowa wymaga poprawy, to zmiany powinny być dokonywane w debacie i w drodze kompromisu, a nie w drodze autorytarnych decyzji rządzących. „Chodzi o to, aby zachować istotę samorządności i uznać ją za jeden z filarów Rzeczypospolitej” – podkreślił.  Zwrócił jednocześnie uwagę, że władze lokalne z każdą kolejną decyzją rządu o przyznaniu nowych zadań nie dostają jednocześnie dodatkowych środków. Jako przykład wskazał likwidację gimnazjów, której koszty w zakresie np. przebudowy budynków szkolnych spadły na samorządy. Jak dodał, Sejm i Senat powinny być do dyspozycji samorządów i zwrócił uwagę, że w Senacie zasiada mocna ekipa samorządowców. Zaapelował także, by cieszyć się z dokonań ostatniego 30-lecia w samorządach i życzyć im w trzydziestolecie ich istnienia, by nadal były solą polskiej ziemi.  

Na spotkaniu z samorządowcami Marszałek wspominał swoje doświadczenia z pracy w samorządzie miasta Szczecina, gdzie przez trzy kadencje  był radnym – pełnił funkcje szefa klubu radnych, przewodniczącego komisji zdrowia, był też twórcą komisji inicjatyw społecznych, która dała początek budżetowi obywatelskiemu w Szczecinie. Marszałek Senatu zapewnił obecnych na spotkaniu, że Izba Wyższa jest otwarta na inicjatywy oddolne i że to, co wpływać będzie od ludzi, Senat tam gdzie to możliwe, będzie przekuwał w projekty inicjatyw ustawodawczych.

Wizyta Marszałka Senatu w woj. pomorskim była związana z 30-leciem odrodzonego samorządu terytorialnego. Marszałkowi Senatu RP towarzyszyli senatorowie Kazimierz Kleina, Stanislaw Lamczyk i Ryszard Świlski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Kierunki reform sądownictwa w Polsce i "Marsz 1000 tóg dla lepszej Europy”

W Senacie odbyły się konferencja poświęcona propozycjom zawartym w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” i otwarcie zjazdu Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów