Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkał się z prezydentem Izraela

29.10.2014
Foto Michał Józefaciuk

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz 29 października 2014 r. przyjął w Senacie  prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.  Politycy rozmawiali o sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także na Ukrainie. Izraelski prezydent poruszył też  kwestię obowiązującego w Polsce zakazu uboju rytualnego. Prezydent Riwlin przedstawił nową ambasador Państwa Izrael w Polsce Annę Azari.

Politycy rozmawiali o sytuacji w Strefie Gazy po najpoważniejszym od 2008 r. konflikcie między Hamasem a Izraelem,  o działaniach  Hezbollahu i zagrożeniach płynących ze strony Iranu. Prezydent Izraela scharakteryzował rolę Hamasu jako czynnika uniemożliwiającego pokojowe rozwiązanie problemu palestyńskiego. Zaznaczył, że warunkiem pokoju jest bezpieczeństwo, zaś jakiekolwiek rozwiązania federacyjne lub dwupaństwowe są niemożliwe, jeżeli oznaczałyby istnienie dwóch osobnych armii. Zdaniem Reuwena Riwlina, ugrupowania takie jak Bracia Muzułmańscy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla każdej państwowości arabskiej. Przedstawił on położenie Izraela jako demokracji zagrożonej przez państwa odmawiające mu prawa do istnienia.

Marszałek Senatu  mówił o nowej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Europie po aneksji Krymu przez Rosję i interwencji wojskowej na wschodniej Ukrainie. Podkreślił, że precedens jednostronnej zmiany granic w Europie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Prezydent Izraela poruszył kwestię obowiązującego   w Polsce  zakazu uboju rytualnego i wnosił o jego likwidację.  Podkreślił, że osobiście jest wegetarianinem, ale  w sytuacji, gdy jednej  z grup religijnych zakazuje się realizacji własnych zasad,  to może stanowić problem. Apelował o rozwiązanie tej kwestii.

Prezydent Izraela złożył wizytę w Polsce w związku z otwarciem stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas spotkania marszałek Borusewicz nawiązał do swojej wizyty w Knesecie w czerwcu 2009 r., tj. za czasów przewodnictwa Reuvena Rivlina, przy okazji podróży studyjnej parlamentarzystów zorganizowanej przez czeską prezydencję w Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Prezydent Reuwen wyjaśnił genezę niezmiennie 120-osobowego składu Knesetu pomimo kilkukrotnego wzrostu liczby obywateli Izraela. Obaj rozmówcy nawiązywali do tysiącletniej wspólnej historii. Prezydent Rivlin podkreślił bezprzykładną wolność, jaką cieszyli się w Polsce Żydzi w zakresie wyznania, ducha i kultury, zanim „z winy nazistów Polska została zamieniona w cmentarz narodu”. Bogdan Borusewicz i Reuwen Rivlin zgodzili się, że Muzeum Historii Żydów Polskich jest wspaniałym pomnikiem, który uświadamia podobieństwo tradycji i kultury obu narodów.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja „Zielone rolnictwo: potencjał polskiej agrobiotechnologii”

11 czerwca 2021 r. w Senacie dyskutowano na temat potencjału polskiej agrobiotechnologii.

Posiedzenie Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu RP

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 10 czerwca br., dyskutowali między innymi o Krajowym Planie Odbudowy oraz o Polskim Ładzie.

Wicemarszałkowie Senatu pożegnali prof. Samsonowicza

Gabriela Morawska-Stanecka oraz Bogdan Borusewicz wzięli udział w uroczystościach pożegnalnych prof. Henryka Samsonowicza, które odbyły się 10 czerwca br. na warszawskich Powązkach Wojskowych.