Narzędzia:

Spotkanie senatorów demokratycznej większości z liderami opozycji

29.06.2022
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

29 czerwca br. senatorowie wraz z liderami ugrupowań, tworzących demokratyczną większość w Izbie Wyższej dyskutowali o dalszej współpracy oraz o bieżącej sytuacji w kraju. Gospodarzem spotkania był Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Udział w nim wzięli przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego  Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej senator Wojciech Konieczny, przedstawiciel Polski 2050 Michał Kobosko, reprezentant Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek oraz przedstawiciel senatorów niezależnych, Krzysztof Kwiatkowski. W spotkaniu uczestniczyli także Wicemarszałkowie Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, Bogdan Borusewicz i Michał Kamiński oraz liczni senatorowie.

W swoich wystąpieniach liderzy opozycji podkreślali rolę i znaczenie Senatu oraz wolę kontynuacji współpracy, zapoczątkowanej w formie paktu senackiego w 2019 roku. „Staramy się wykorzystać każdy moment, aby zbliżać się do tego wielkiego wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest zwycięstwo opozycji w następnych wyborach i zmiana tego złego stanu rzeczy, w którym znalazła się Polska" - powiedział przewodniczący Donald Tusk. Prezes Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że zadaniem polityków opozycji jest przedstawienie rozwiązań na walkę z kryzysem - w zakresie inflacji, cen energii czy bezpieczeństwa żywnościowego.  "Chciałbym, żeby Senat nie był tylko miejscem wolnej debaty - o co dba marszałek Grodzki - ale by był miejscem pokazywania inspiracji i pokazywania planu na rządzenie wszystkich partii demokratycznych, siedzących przy tym stole. To zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy wierzą dzisiaj, że lepsza Polska jest możliwa" - mówił .

Senator Wojciech Konieczny podkreślił, ze praca Senatu jest bardzo istotna. „Liczba obnażonych błędów i niekompetencji w ustawach, przysyłanych z Sejmu, przeraża” – zauważył. W jego ocenie senacka większość jest dowodem na to, że nie tylko współpraca teraz, ale także w przyszłości jest możliwa. „Zrobimy wszystko, aby Senat był jeszcze mocniejszy” – zadeklarował.  

O woli współpracy mówił także wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko, wyliczając problemy, z jakimi aktualnie w jego ocenie mierzą się Polacy. Dariusz Wieczorek w imieniu szefa Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego mówił, że obecna kadencja pokazała, jak bardzo Senat jest potrzebny. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski wskazał natomiast na problem zgłaszania przez Senat inicjatyw ustawodawczych w interesie obywateli, które trafiają do sejmowej zamrażarki albo prowadzone są nad nimi „fikcyjne prace” w Sejmie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Promocja oficerska WAT z udziałem Zastępcy Szefa Kancelarii Senatu

Minister Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wziął udział w promocji oficerskiej absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Uroczystości powstańcze w Warszawie z udziałem przedstawicieli Senatu

Senatorowie Barbara Borys-Damięcka i Kazimierz Michał Ujazdowski oddali hołd ludności cywilnej na warszawskiej Woli, a Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski wziął udział w upamiętnieniu wyzwolenia obozu „Gęsiówka”.

47. posiedzenie Senatu – pierwszy dzień

Zakończył się pierwszy dzień obrad.