Narzędzia:

Szef Kancelarii Senatu uczcił pamięć ofiar obozów koncentracyjnych

14.06.2022
Szef Kancelarii Senatu uczcił pamięć ofiar obozów koncentracyjnych

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski 14 czerwca 2022 r., w imieniu Marszałka Senatu RP, złożył wieniec pod Pomnikiem-Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady został ustanowiony w 2006 r., w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali do nowo założonego obozu w Auschwitz 728 Polaków, m.in. żołnierzy kampanii wrześniowej, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjalistów, studentów, harcerzy, a także niewielką grupę polskich Żydów. Był to pierwszy masowy transport więźniów do tego obozu, dlatego ten dzień jest uznawany za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie senatorów demokratycznej większości z liderami opozycji

29 czerwca br. senatorowie wraz z liderami ugrupowań tworzących demokratyczną większość w Izbie Wyższej dyskutowali o dalszej współpracy oraz o bieżącej sytuacji w kraju.

Prace w komisjach senackich – 29 czerwca 2022 r.

Obradowały senackie komisje: budżetu, ustawodawcza, nauki, praw człowieka, samorządu, obrony i infrastruktury.

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

Deputowani spotkali się w Senacie z członkami Komisji Spraw Zagranicznych i UE oraz Polsko-Irańskiej Grupy Przyjaźni. Przewodniczący obu Grup podpisali wspólne oświadczenie upamiętniające pomoc Iranu dla armii gen. Andersa.