Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu z ambasadorem Austrii

sprawy międzynarodowe 25.11.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

25 listopada 2021 r. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął nowo mianowanego Ambasadora Republiki Austrii w Polsce, Andreasa Stadlera.

Podczas spotkania rozmówcy nawiązali do niedawnej wizyty w Polsce Prezydenta Federalnego Republiki Austrii Alexandera Van der Bellena i omówili stan relacji dwustronnych. Podnieśli temat potrzeby godnego upamiętnienia polskich ofiar systemu obozów Mauthausen-Gusen i wysiłków podejmowanych przez władze austriackie w celu wykupu z rąk prywatnych terenów, na których znajdują się pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Marszałek Senatu oraz Ambasador Austrii dyskutowali także o formach współpracy międzyparlamentarnej angażujące Senat RP, Radę Federalną i Radę Narodową Republiki Austrii oraz o planach na najbliższą przyszłość.

Marszałek Tomasz Grodzki i Ambasador Andreas Stadler rozmawiali także o bezpieczeństwie w Europie oraz europejskiej jedności. Rozmowa dotyczyła ponadto współpracy na poziomie samorządów, miast partnerskich, społeczeństwa obywatelskiego i organizacji młodzieżowych. Poruszono kwestie związane z walką z pandemią COVID-19, zdecydowanymi obostrzeniami wprowadzonymi w Austrii, polsko-austriacką współpracą medyczną oraz osiągnięciami obu krajów w dziedzinie transplantologii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta studyjna Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w Kaliszu

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej złożyli wizytę studyjną w Kaliszu. Wizyta poprzedza uroczyste posiedzenie komisji, organizowane w ramach obchodów 100. Rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

II Kongres Praw Zwierząt – zapowiedź

W Senacie 3 października br. odbędzie się II Kongres Praw Zwierząt „25 lat ustawy o ochronie zwierząt. Czas na zmiany?”.

Prace w komisjach senackich – 27 września 2022 r.

Obradowała Komisja Infrastruktury.