Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu z ambasadorem Austrii

sprawy międzynarodowe 25.11.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

25 listopada 2021 r. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął nowo mianowanego Ambasadora Republiki Austrii w Polsce, Andreasa Stadlera.

Podczas spotkania rozmówcy nawiązali do niedawnej wizyty w Polsce Prezydenta Federalnego Republiki Austrii Alexandera Van der Bellena i omówili stan relacji dwustronnych. Podnieśli temat potrzeby godnego upamiętnienia polskich ofiar systemu obozów Mauthausen-Gusen i wysiłków podejmowanych przez władze austriackie w celu wykupu z rąk prywatnych terenów, na których znajdują się pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Marszałek Senatu oraz Ambasador Austrii dyskutowali także o formach współpracy międzyparlamentarnej angażujące Senat RP, Radę Federalną i Radę Narodową Republiki Austrii oraz o planach na najbliższą przyszłość.

Marszałek Tomasz Grodzki i Ambasador Andreas Stadler rozmawiali także o bezpieczeństwie w Europie oraz europejskiej jedności. Rozmowa dotyczyła ponadto współpracy na poziomie samorządów, miast partnerskich, społeczeństwa obywatelskiego i organizacji młodzieżowych. Poruszono kwestie związane z walką z pandemią COVID-19, zdecydowanymi obostrzeniami wprowadzonymi w Austrii, polsko-austriacką współpracą medyczną oraz osiągnięciami obu krajów w dziedzinie transplantologii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Komisja Nadzwyczajna ds. nielegalnej inwigilacji wysłuchała senatora Krzysztofa Brejzy

Komisja Nadzwyczajna ds. nielegalnej inwigilacji wysłuchała senatora Krzysztofa Brejzy oraz ekspertów z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Gdańskiego

Prace w komisjach senackich – 19 stycznia 2022 r.

Obradowały komisje senackie, m.in. rolnictwa, rodziny, praw człowieka i samorządu terytorialnego, budżetu i finansów publicznych.

Prace w komisjach senackich – 18 stycznia 2022 r.

Obradowała Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.