Narzędzia:

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

sprawy międzynarodowe 24.10.2021

23-24 października br. Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk złożył wizytę w Konfederacji Szwajcarskiej. W sobotę, 23 października Wicemarszałek Senatu odwiedził Muzeum Polskie w Rapperswilu, gdzie złożył kwiaty pod Kolumną Barską oraz na mogiłach założyciela Muzeum, Władysława Platera i jednego z głównych jego ofiarodawców, Henryka Bukowskiego. Spotkał się także z przedstawicielami Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego i Polskiej Fundacji Kulturalnej "Libertas", podczas którego rozmawiano o aktualnej sytuacji Muzeum oraz o perspektywach kontynuowania jego działalności.

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził również klasztor benedyktyński w Einsiedeln. Miejsce to jest najważniejszym sanktuarium kultu maryjnego w Szwajcarii, którym w 1984 r. przebywał papież Jan Paweł II. Wicemarszałek Pęk spotkał się z opatem klasztoru Urbanem Federerem i zapoznał się z działalnością opactwa. 

W niedzielę, 24 października br. Wicemarszałek Senatu uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki i złożył kwiaty przed pomnikiem nagrobnym Generała. Odwiedził także Dom Kościuszki w Solurze i spotkał sie z przedstawielami kierownictwa placówki. 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

W Senacie o sytuacji organizacji pozarządowych

3 grudnia odbyła się konferencja #prosteNGO, zorganizowana przez Parlamentarny Zespół ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności

Parlamentarny Zespół ds. Obrony Praworządności uznał podczas posiedzenia 2 listopada br., że działania prokuratury w stosunku do prezesa Najwyższej Izby Kontroli naruszają praworządność.

Spotkanie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i UE z kandydatem opozycji na premiera Węgier

Senator Bogdan Klich i Peter Marki-Zay rozmawiali m.in. o sytuacji w obu krajach, relacjach polsko-węgierskich i zbliżających się wyborach parlamentarnych na Węgrzech.