Narzędzia:

Marszałek Senatu członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

15.10.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki został członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego (PTT). Wyróżnienie odebrał 15 października br. podczas odbywającego się w Jachrance pod Warszawą XV Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa. W uroczystości Marszałkowi Senatu towarzyszyła małżonka Joanna.

Jak powiedział w laudacji prezes PTT prof. Roman Danielewicz, prof. Tomasz Grodzki jest transplantologiem, specjalistą chirurgii ogólnej, chirurgii klatki piersiowej i transplantologii klinicznej. Stworzył w Szczecinie pełnoprofilowy zespół torakochirurgiczny przeszczepiający płuca, który jest kliniką uniwersyteczką Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. „W 1996 roku po raz pierwszy w Polsce przeszczepił płat płuca pochodzący od żywego dawcy, a w 2011 r. jego zespół rozpoczął program przeszczepiania płuca” – podkreślił prof. Danielewicz. Dodał, że obecny Marszałek Senatu RP był także w przeszłości prezesem Klub Torakochirurgów Polskich, konsultantem wojewódzkim i krajowym chirurgii klatki piersiowej, jest także członkiem zarządów polskich i światowych towarzystw naukowych.

Dziękując za wyróżnienie prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że zajmie ono szczególne miejsce w jego sercu, bo pochodzi od tych, z którymi pracuje. Dodał, że traktuje je jako nagrodę całego swojego zespołu. „Transplantologia to gra zespołowa, także traktuję to jako wyróżnienie dla całego naszego zespołu, dla wszystkich, którzy na rubieżach Rzeczypospolitej w Szczecinie, w szpitalu, który był wtedy w połowie sanatorium, pomogli stworzyć i  rozwinąć prawdziwy program transplantacyjny” – podkreślił Marszałek Senatu. Wyraził też przekonanie, że „mimo wysiłków polityków transplantologia dobrze się rozwija” i apelował do młodych transplantologów, aby mimo trudności nie zbaczali z objętej drogi, pamiętając jednocześnie o swoich nauczycielach.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie poświęcone podsumowaniu prac Specjalnej Komisji ds. Walki z Rakiem PE

Wydarzenie będzie miało miejsce 1 grudnia br. a wezmą w nim udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz przewodniczący Komisji i poseł do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz.

Wicemarszałkini Senatu RP na posiedzeniu Unii Międzyparlamentarnej

Gabriela Morawska-Stanecka, która jest Wiceprzewodniczącą Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, wzięła udział w 143. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej, które odbywało się w Madrycie.

Debata o przyszłości polskiej gospodarki

We wtorek, 30 listopada w Senacie odbędzie się dyskusja pt. "Dokąd zmierza polska gospodarka – piasek w tryby rozkręconej gospodarki rynkowej”.