Narzędzia:

81. rocznica powstania Batalionów Chłopskich

08.10.2021
Fot. Michał Karaszewski, Kancelaria Senatu

8 października br. Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego złożył wieniec przed pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet w Warszawie.

Podczas uroczystości dla uczczenia 81 rocznicy powstania Batalionów odbył się Apel Pamięci, odmówiona została także modlitwa w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy BCh.

Bataliony Chłopskie (BCh) powstały w sierpniu 1940 r. W momencie największego rozwoju liczyły ok. 170 tys. członków, wyłącznie z terenów wiejskich – Bataliony nie operowały w miastach. Liderem formacji był Komendant Główny, Franciszek Kamiński.

Szacuje się, że w trakcie otwartych walk, działań dywersyjnych i w wyniku aresztowań poległo ok. 7 tys. żołnierzy BCh.  Do najgłośniejszych osiągnięć Batalionów należało dostarczenie materiałów wywiadowczych o próbach z niemieckimi rakietami V-1 i V-2. Na co dzień oddziały głównie przejawiały aktywność przy niszczeniu trakcji kolejowej i łączności, odbijaniu więźniów z aresztów gestapo i obronie mieszkańców wsi przed pacyfikacjami. Organizacja była najbliższa Armii Krajowej, zajmując stanowisko antykomunistyczne i antynacjonalistyczne, ostatecznie połączyła się z AK w 1943 r.

.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wystawa „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia”

27 października 2021 r. w Senacie została otwarta wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Prace w komisjach senackich – 27 października 2021 r.

Obradowały senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych, Infrastruktury, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Ustawodawcza, Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Szef Kancelarii Senatu na uroczystości zmian w rządzie

Minister Adam Niemczewski wziął udział w uroczystości, podczas której Prezydent RP dokonał zmian w składzie Rady Ministrów.