Narzędzia:

Apel senackiego zespołu o szybkie wdrożenie programu szczepień przeciwko wirusowi HPV

27.04.2021
Senacki Zespół Zdrowie Polaków (fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu)

Senacki Zespół – Zdrowie Polaków dyskutował 27 kwietnia 2020 r. w Senacie na temat „Narodowej strategii onkologii – szczepień HPV”. Zespół zwróci się z apelem do ministra zdrowia, aby jak najszybciej realizować założenia tej ustawy i wprowadzić świadczenie gwarantowane pod postacią programu profilaktyki zdrowotnej mającego na celu zaszczepienie 12-letnich dziewczynek, a w przyszłości także chłopców przed wirusem HPV. 

Na początku posiedzenia przewodnicząca zespołu senator Beata Małecka-Libera przypomniała założenia narodowej strategii onkologicznej, w której zapisano, że do 2028 r. zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV ma być 60 % 12-letnich dziewczynek. Uważa ona, że aby zrealizować ten cel, w bieżącym roku szczepienia te powinny być już wdrożone i realizowane. „Jesteśmy w niedoczasie, nie wiemy, kto ma szczepić i jak. Dlaczego to się tak powoli posuwa do przodu?” – pytała.   

Jarosław Pinkas, krajowy konsultant ds. zdrowia publicznego, przywołał przykład Australii, kraju, który praktycznie jest wolny od raka szyjki macicy dzięki masowym szczepieniom. Powiedział, że życzyłby sobie, aby w tej kwestii w Polsce było jak najmniej ideologii, a jak najwięcej wiedzy. Jego zdaniem, trzeba zrobić wszystko, aby dostępna była bezpłatna szczepionka dla każdej dziewczynki, a w następnych latach i dla chłopców, przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego wywołującemu także pochodne nowotwory np.  głowy i szyi. „Szczepionka populacyjna to najlepiej wydane pieniądze na zdrowie publiczne” – oświadczył.

„Zależy nam, żeby ten program został zrealizowany w pełni i dobrze”- powiedziała Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Dodała, że program powinien opierać się o pediatrę, a nie o aptekarza, być całkowicie refundowany i mieć w sobie założenia edukacyjne.

Senator Alicja Chybicka zwróciła uwagę na fakt, że wiele samorządów, np. Wrocław, szczepi dziewczynki przeciwko wirusowi HPV. „Jeżeli program rządowy nie wejdzie w życie, to może samorządy podjęłyby się tego zadania” – zapytała.

Profesor Andrzej Nowakowski, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Centrum Onkologii na Ursynowie, był zdania, że akcja samorządów to jedynie kropla w morzu potrzeb, dlatego zaapelował o zgodę ponad podziałami politycznymi i poparcie narodowej strategii onkologicznej.

Senator Ewa Matecka wyraziła ubolewanie, że obecny model realizowania szczepień zwalczających  nie tylko raka szyjki macicy, ale przecież także cały szereg innych nowotworów pochodnych od wirusa HPV,  wpisany w strategię, jest niestety mało skuteczny. 

Profesor Mariusz Bidziński, krajowy konsultant ds. ginekologii onkologicznej, wskazał, że polska strategia ma na celu zaszczepienie 60% dziewczynek, natomiast w krajach unijnych dąży się do 90 %. „Jest to jedyna droga, aby zredukować liczbę zachorowań. Jedyna słuszna strategia to powszechność szczepień”- dodał.

Joanna Konarzewska z Fundacji Onkologicznej Nadzieja mówiła, że Polska powinna wzorować się na krajach, które odniosły sukces w walce z HPV, że refundacja apteczna nie zapewni wysokiego poziomu szczepień, tak jak to się okazało w innych krajach np. w Bułgarii czy Francji. Opowiedziała się za wprowadzeniem łatwego dostępu do szczepień (poprzez Państwową Opiekę Zdrowotną) i krótkiej ścieżki (zgłoszenie i  szczepienie).

Podsumowując, senator Beata Małecka-Libera powiedziała, że wszystkie strony spotkania są absolutnie zgodne co do tego, iż przyszła pora na działanie, na korzystanie z doświadczeń innych krajów i na jak najszybsze wprowadzenie szczepienia powszechnego. Uważa ona, że aby w 2028 r. osiągnąć zakładany cel (60%), należy szczepić już w tym roku. Wyraziła nadzieję, że pieniądze są zagwarantowane ustawowo. Zapowiedziała, że zespół wystosuje w tej sprawie apel do ministra zdrowia. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Kierunki reform sądownictwa w Polsce

Konferencja poświęcona kierunkom reform sądownictwa w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”