Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 24 listopada 2020 r.

legislacja edukacja i kultura sprawy międzynarodowe budżet i finanse przedsiębiorczość i praca 24.11.2020
Komisje: rodziny oraz gospodarki narodowej (fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu)

Senatorowie z Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zaproponowali kilkadziesiąt poprawek do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Wśród nich znalazły się zmiany zgłoszone przez senatorów Krzysztofa Kwiatkowskiego i Wadima Tyszkiewicza, dotyczące objęcia tarczą 6.0 kolejnych branż, m.in. firm cateringowych, prowadzących działalność targową i wystawienniczą, dietetyczną, a także przedsiębiorców związanych z turystyką, działalnością artystyczną czy rozrywkową. Akceptację senatorów uzyskały także poprawki Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym. Jednocześnie w ramach tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej wniesiono inicjatywę ustawodawczą w trybie art. 69 Regulaminu Senatu. Projekt, którego wnioskodawcąbył senator Adam Szejnfeld, zakłada m.in. przyznanie pomocy także firmom zatrudniającym pracowników na innej podstawie niż stosunek pracy, 100-procentowy zasiłek chorobowy dla osób odbywających kwarantannę lub chorych na Covid-19 czy skrócenie okresu zwrotu VAT do 14 dni.

Podczas posiedzenia tzw. tarczę branżową przedstawił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Jak zaznaczył, jest to zestaw punktowych rozwiązań dla 32 branż szczególnie dotkniętych obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19. Pomoc, która wyniesie 4 mld zł, będzie przyznana za listopad, ale rząd będzie mógł w drodze rozporządzenia przedłużyć ją na kolejne miesiące. Ustawa adresowana jest do firm najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii koronawirusa, m.in. gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej i edukacyjnej.

W trakcie dyskusji senatorowie Koalicji Obywatelskiej apelowali o merytoryczne pochylenie się nad poprawkami zgłaszanymi przez Senat. Według senatora Szejnfelda w trudnej sytuacji pandemii pomoc Senatu jest niestety „bezdusznie odrzucana” przez większość sejmową; odrzucane są propozycje, które mogą pomóc Polakom w przetrwaniu kryzysu spowodowanego Covid-19. Zdaniem senatora Władysława Komarnickiego gospodarka nie znosi barw politycznych. Senatorowie za niedopuszczalne uznali dzielenie przedsiębiorców na lepszych i gorszych. Zarzucali też rządowi działanie z opóźnieniem. Według senator Magdaleny Kochan wszystkie firmy, które z powodu wprowadzanych obostrzeń i zakazów straciły swoje dochody, powinny być objęte pomocą. Wspólnie z senator Danutą Jazłowiecką podkreślały, że w dramatycznej sytuacji polskich przedsiębiorców rząd wetuje projekt budżetu UE. Także w ocenie senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego (niezależny) władza jest cały czas spóźniona, zaskakując jednocześnie swoimi decyzjami przedsiębiorców, a przecież „pomoc powinna być udzielana przed szkodą, a nie po szkodzie”. Jak zaznaczył, tarcza, pomija szereg branż, które zostały zamknięte na skutek wprowadzonych obostrzeń. Z tymi argumentami polemizowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz i Maria Koc. W ocenie senatora rząd uważnie wsłuchuje się w postulaty dotyczące rozszerzenia tarczy 6.0 o kolejne branże, musi jednak uwzględniać możliwości budżetowe. Zdaniem senator Marii Koc o przemyślanej i skutecznej pomocy dla naszych przedsiębiorców świadczy 6-procentowe bezrobocie w Polsce, a także optymistyczne prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej czy  Banku Światowego. W tej sytuacji nie można zarzucać rządowi, że nie zależy mu na gospodarce. Według senator ta pomoc nie byłaby możliwa bez działań podejmowanych przez 5 lat rządów Zjednoczonej Prawicy, opartych m.in. na dobrym gospodarowaniu, stymulowaniu rozwoju i uszczelnieniu systemu finansów publicznych. „Jeżeli taka pandemia wydarzyłaby się wcześniej, w sytuacji wysokiego zadłużenia, sytuacja Polski byłaby znacznie gorsza” – przekonywała senator Maria Koc.

Nowelizacja ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej nie budziła zastrzeżeń senatorów z Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Komisja zaproponuje Izbie przyjęcie ustawy z 2 poprawkami legislacyjnymi, przedstawionymi przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Nowela przewiduje utworzenie wyodrębnionego rachunku bankowego, na który udzielający pomocy wpłacaliby środki dla beneficjentów w okresie powtórnej oceny pomocy przez Komisję Europejską. 

Senatorowie na posiedzeniu Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji omawiali sytuację dotyczącą działań podejmowanych przez funkcjonariuszy Policji wobec uczestników demonstracji, która miała miejsce w Warszawie 18 listopada 2020 r.

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że działania funkcjonariuszy wobec uczestników pokojowej demonstracji były przekroczeniem ustawy o Policji. Zaznaczył, że pośród wielu odnotowanych naruszeń za szczególnie skandaliczne uznaje wykorzystanie do rozpędzania protestujących specjalnej grupy kontrterrorystycznej.

Senator Bogdan Klich wyraził opinię, że obecne działania policji pokazują, że powoli formacja ta zaczyna działać pod politycznymi naciskami. Jego zdaniem nie zajmuje się obecnie ochroną obywateli lecz „staje się narzędziem ochrony władzy przed obywatelami”.

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka mówiła o brutalnym i nieadekwatnym działaniu policji wobec protestujących, również wobec dziennikarzy i parlamentarzystów, którzy wykonują swoje obowiązki lub próbują interweniować w czasie zajść. Podkreśliła, że eskalacja działań policji dotyczy nie tylko Warszawy, ale także wszystkich innych miejsc w Polsce, w których odbywają się protesty. Przytoczyła przykład Katowic, gdzie sama uczestniczyła w spacerze protestacyjnym.

Senatorowie wśród nadużyć służby mundurowej wymieniali także powszechne odmowy legitymizowania się przez funkcjonariuszy, niepodawanie podstawy prawnej zatrzymania, nadużycie kontroli osobistej czy utrudnianie kontaktu z adwokatami i opiekunami prawnymi.

O swoich doświadczeniach opowiedziały senatorom osoby zatrzymane przez policję. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaznaczył, że w wielu przypadkach zatrzymania były bezzasadne, nielegalne lub nieprawidłowe i osoby te mogą składać do sądu zażalenie w tej sprawie. Także w ocenie prawników występujących w obronie zatrzymanych w większości powinni oni zostać jedynie wylegitymowani i wezwani na komisariaty. Na listę nadużyć międzynarodowych standardów praw człowieka wskazywała także przedstawicielka Amnesty International.

Na posiedzenie, pomimo zaproszenia, nie przybyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ani Komendanta Głównego Policji. Przewodniczący komisji senator Aleksander Pociej mówił, że jest to wyraz lekceważenia Senatu i senatorów.

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zapoznała się z informacjami:  Ministerstwa Edukacji Narodowej o realizacji programów i dofinansowania zadań polonijnych w 2020 r. oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na temat działalności w zakresie wspierania Polonii i Polaków za granicą w 2019 i 2020 r.

Z informacji przedstawionej przez wiceministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego wynika, że główny obszar działania resortu w ramach zadań polonijnych obejmuje kształcenie dzieci obywateli polskich mieszkających za granicą. Szkoły polskie przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, konsularnych, wojskowych poza granicami RP należą do struktury Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). W 2020 r. funkcjonowało ich 68 w 36 krajach na 4 kontynentach, realizują program uzupełniający (język polski i wiedza o Polsce). Pracowało w nich ponad 540 nauczycieli, uczących 17 tys. uczniów. 1 września 2020 r., w odpowiedzi na potrzeby polonijne, uruchomiona została szkoła polska przy Ambasadzie RP w Reykjaviku. Funkcjonują ponadto Zespół Szkół w Atenach, prowadzący dodatkowo nauczanie ramowe, a także 4 sekcje polskie w szkołach międzynarodowych we Francji. W liceach ogólnokształcących i szkołach podstawowych, będących w strukturze ORPEG, dzięki edukacji na odległość obowiązek szkolny realizuje ponad 300 tys. uczniów w polskim systemie oświaty i ponad 1 tys. w systemach innych krajów. Jak podkreślił wiceminister, ten sposób nauczania sprawdza się w wypadku dużego rozproszenia uczniów za granicą, a w obecnej sytuacji epidemicznej okazuje się jedyny możliwy do zastosowania.

W ramach zadań polonijnych Ministerstwo Edukacji Narodowej zajmuje się również delegowaniem do szkół w Unii Europejskiej nauczycieli, którzy zajmują się edukacją dzieci polskich urzędników unijnych. W 2020 r. skierowano tam 40 nauczycieli, 22 do sekcji polskiej w Brukseli i 15 ‒ w Luksemburgu. Łącznie uczy się tam ponad 750 uczniów. Z kolei do 4 sekcji polskich w szkołach międzynarodowych we Francji oddelegowano 200 nauczycieli, zajmują się tam edukacją ok. 500 uczniów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspomaga także nauczanie języka polskiego i wiedzy o Polsce w środowiskach polonijnych. Organizuje m.in. kursy doskonalenia zawodowego i warsztaty dla nauczycieli uczących w języku polskim. W 2020 r. wzięło w nich udział ponad 3 tys. osób, w dużej mierze on-line, co pozwoliło skorzystać z nich większej liczbie chętnych. Za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą resort edukacji przekazuje również szkołom organizacji Polaków za granicą podręczniki i pomoce dydaktyczne. W tym roku wpłynęło 160 takich wniosków, łącznie zostanie przekazanych 60 tys. podręczników i pomoce dydaktycznych. Wiceminister edukacji narodowej poinformował również, że trwają prace nad opracowaniem podręcznika do języka polskiego dla Polonii w Ameryce Łacińskiej.

W trakcie dyskusji przewodniczący komisji senator Kazimierz Michał Ujazdowski pytał, jakie środki pozostały niewydatkowane z powodu pandemii. Jak wynika z danych resortu, nie wydano 2 mln zł przeznaczonych na szkolenia nauczycieli, a także 4,5 mln zł na wypoczynek letni dla dzieci polskiego pochodzenia, którego w tym roku ze względów epidemicznych w ogóle nie udało się zorganizować.

Omawiając działalność w zakresie wspierania Polonii i Polaków za granicą, dyrektor ds. programowych Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Zenona Bańkowska poinformowała, że w 2019 r. 38 mln zł z budżetu stowarzyszenia, wynoszącego ok. 45 mln zł, pochodziło z dotacji Senatu. Znały się w nim też środki z resortów: edukacji narodowej (3 mln zł), sportu (35 tys. zł), kultury (152 tys. zł), spraw zagranicznych (28 tys. zł) i spraw wewnętrznych (5 mln zł). Środki te przeznaczano m.in. na wsparcie 120 ośrodków polonijnych na całym świecie, w tym m.in. na utrzymanie biur i działalność statutową, inwestycje i remonty szkół, domów polskich, na organizację wydarzeń sportowych, wsparcie społecznych szkół i przedszkoli, na pomoc charytatywną, a także dofinansowanie m.in. 36 redakcji mediów polonijnych.

Jak poinformowała dyrektor Zenona Bańkowska, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” kontynuowało  działalność wspierającą środowiska polonijne, w 2020 r. dysponując budżetem w wysokości ponad 20,5 mln zł, w tym z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (14 mln zł), a także resortów: edukacji narodowej (900 tys. zł), spraw zagranicznych (4 mln 750 tys. zł) i sportu (755 tys. zł). W ramach tych środków m.in. realizowano 6 dużych projektów edukacyjnych (ok. 6 mln zł), wzmacniano działalność środowisk polonijnych (ok. 5 mln zł), wspierano przedsięwzięcia kulturalne, z powodu pandemii głównie w sieci (ok. 2 mln zł) i media polonijne (ok. 876 tys. zł). Dofinansowanie przeznaczono też m.in. na szkolenia dla nauczycieli, kursy i pakiety edukacyjne (ok. 900 tys. zł)  oraz 8 projektów sportowych (ok. 755 tys. zł).

Wiceprzewodniczącego komisji senatora Wojciecha Ziemniaka interesowało, jakie są przyczyny nieprzyznania środków organizacjom polonijnym, w których imieniu wnioski składało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Senator Kazimierz Michał Ujazdowski zapowiedział kontynuację dyskusji  w tej sprawie.

Komisja Infrastruktury zapoznała się z dokumentem „Kierunki rozwoju transportu intermodalnego do 2030 z perspektywą do 2040”, przygotowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Podczas posiedzenia dokument omówili p.o. dyrektora CUPT Joanna Lach i Krzysztof Rodziewicz, przewodniczący zespołu badawczego, który opracował projekt. Jego celem jest określenie działań niezbędnych do rozwoju transportu intermodalnegow naszym kraju, a także uwzględnianie potrzeb w tym zakresie w ramach dofinansowania w unijnej perspektywie finansowej na lata 2021–27. W projekcie wskazano m.in. kluczowe trasy kolejowe, określono wytyczne co do lokalizacji terminali kontenerowych istotnych dla przewozów intermodalnych, a także podstawowe działania w zakresie ich modernizacji, budowy czy wyposażenia. W projekcie dokumentu określono też potrzeby dotyczące taboru kolejowego służącego przewozom skonteneryzowanym, rozwoju systemów telematycznych i informacyjnych związanych z transportem ładunków wykorzystujących transport intermodalny. Wskazano również na działania służące usuwaniu barier w rozwoju przewozów intermodalnych, m.in. opracowanie planu likwidacji barier prawnych i infrastrukturalnych. Jak poinformował dyrektor Krzysztof Rodziewicz, zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju od 26 października 2020 r. trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu przedstawionego przez CUPT, które zakończą się 30 listopada 2020 r.

Komisje: Infrastruktury, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawcza przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i wniosą o jego przyjęcie.

Projekt nowelizacji, przygotowany z inicjatywy grupy senatorów, doprecyzowuje przepisy dotyczące zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów kolejowych. Zgodnie z proponowanymi regulacjami zwolnione z podatku byłyby tylko budynki i budowle oraz zajęte pod nie grunty wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów ustawy o transporcie kolejowym, które są udostępniane przewoźnikom kolejowym, wykorzystywane są do przewozu osób lub tworzą linie kolejowe o szerokości torów większej niż 1435 mm, z wyłączeniem budynków, budowli i gruntów wchodzących w skład infrastruktury kolejowej, wykorzystywanych na cele inne niż określone w tej ustawie. Takie rozwiązanie ma zapobiec unikaniu opodatkowania przez niektóre podmioty. Jak podkreślali uczestniczący w posiedzeniu komisji przedstawiciele samorządu terytorialnego, wprowadzone w 2017 r. zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów kolejowych okazały się nieuzasadnione. Korzystają z niego także prywatne terminale, a straty finansowe jednostek samorządu terytorialnego z powodu utraconych podatków sięgają kilku milionów zł rocznie.

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji odbyło się pierwsze czytanie 2 projektów ustaw nowelizujących Kodeks karny wykonawczy i Kodeks postępowania karnego oraz ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Komisje zaproponują Izbie ich przyjęcie.

Jak wyjaśnił reprezentujący wnioskodawców, grupę senatorów, senator Aleksander Pociej, celem projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy jest zapewnienie osobie tymczasowo aresztowanej pełnej realizacji prawa do obrony. Projekt zakłada, że organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, z chwilą otrzymania informacji o ustanowieniu obrońcy przesyła niezwłocznie do dyrektora aresztu śledczego, w którym przebywa tymczasowo aresztowany, zarządzenie o zgodzie na wielokrotne widzenie tego obrońcy z osobą tymczasowo aresztowaną.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, przygotowany przez Komisję Ustawodawczą, przewiduje zwiększenie maksymalnej kwoty zwrotu utraconego wynagrodzenia lub dochodu przysługującego świadkom w postępowaniach karnych i cywilnych z 4,6% do 10% równowartości kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Przewodniczący komisji praw człowieka senator Aleksander Pociej poinformował, że w 2020 r. maksymalna kwota zwrotu wynosi 82,31 zł. Podkreślił, że jest ona niższa nawet od przeciętnego dziennego wynagrodzenia osoby otrzymującej płacę minimalną. Na potrzebę zmian w tym zakresie wskazał rzecznik praw obywatelskich.

Komisja Ustawodawcza przeprowadziła pierwsze czytanie 3 projektów uchwał i zarekomenduje ich podjęcie przez Senat.

W projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 50. rocznicy wydarzeń Grudnia ʼ70, przygotowanym z inicjatywy grupy senatorów, Izba, przekonana o szczególnym znaczeniu wydarzeń Grudnia ʼ70 dla dalszych dziejów Polski, oddaje hołd jego Wszystkim Ofiarom. Przypomina, że protesty były  heroicznym zrywem Polaków przeciwko komunistycznej władzy, stanowiły odpowiedź na drastyczne podwyżki cen żywności. Władze komunistyczne do stłumienia ich użyły sił wojska, milicji i służby bezpieczeństwa.

We wniesionym przez senatorów Wojciecha Koniecznego i Gabrielę Morawską-Stanecką projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku oraz poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą Izba składa hołd bohaterom, bojownikom o odrodzenie państwa polskiego, niepodległość i suwerenność Polaków. Przypomina, że rewolucja 1905 r. była zrywem społeczeństwa w obronie wartości narodowych i praw społecznych.

Komisja zaakceptowała również projekt uchwały w 650. rocznicę śmierci króla Kazimierza Wielkiego, przygotowany z inicjatywy senatora Aleksandra Pocieja. Czytamy w nim m.in., że panowanie tego władcy stało się fundamentem potęgi Polski w następnych stuleciach. Król jest przykładem w historii nie tylko Polski, że w świadomości potomnych można zostać Wielkim niekoniecznie ze względu na zasługi wojenne, ale dzięki zajmowaniu się gospodarką i prawem.

25 listopada 2020 r. komisje: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej będą kontynuowały prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Podczas posiedzenia zostaną przegłosowane poprawki zgłoszone w czasie dyskusji przez senatorów Jadwigę Rotnicką, Zygmunta Frankiewicza, Jana Hamerskiego, Janusza Pęcherza i Wadima Tyszkiewicza. Komisje podejmą także decyzję w sprawie zmian zaproponowanych przez senackie biuro legislacyjne, a przejętych przez senatorów Jadwigę Rotnicką i Janusza Pęcherza.

Podczas posiedzenia ustawę przedstawiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Jej zdaniem ma ona znacząco usprawnić tworzenie społecznego zasobu mieszkań na wynajem. Jak zaznaczyła, ustawę przygotowano z uwzględnieniem uwag jednostek samorządu terytorialnego, towarzystw budownictwa społecznego i środowisk lokatorskich. Ustawę pozytywnie ocenił senator Janusz Pęcherz. Uznał ją za dobrą inicjatywę służącą poszerzeniu puli mieszkań na wynajem oczekiwanych przez wiele osób, których nie stać na zakup własnego lokalu. Uwagi do ustawy zgłosiły m.in. Unia Metropolii Polskich Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Tebeesy i Związek Miast Polskich.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa zakłada m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, poprawę warunków mieszkaniowych w lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w Towarzystwie Budownictwa Społecznego, ułatwienia dla osób, mających książeczki mieszkaniowe, a także pomoc dla najemców, dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii.

Komisja Kultury i Środków Przekazu wysłuchała informacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na temat pomocy dla środowisk kultury w czasie pandemii COVID-19. Senatorowie szczególnie zainteresowani byli rozdziałem środków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury po doniesieniach o kontrowersjach, dotyczących rozdziału środków.

Senatorowie wskazywali, że problemy w związku z pandemią dotknęły całą branżę kreatywną. Senator Barbara Borys-Damięcka zaznaczyła, że wsparcie dla wszystkich jest potrzebne, jednak jej zdaniem należałoby zastanowić się nad wprowadzeniem kategorii podmiotów i wyznaczeniem adekwatnych dla nich kryteriów przyznawania dotacji. Wskazała, że takie instytucje kultury jak np. teatry nie otrzymują tantiem, tak jak chociażby twórcy muzyki rozrywkowej, co - także w czasie pandemii - stanowi istotną część ich dochodów. Podkreśliła też, że wsparcia wymagają nie tylko artyści lecz także pracownicy techniczni czy rzemieślnicy, którzy utrzymują się ze współpracy z twórcami i bez których niemożliwe byłoby zrealizowanie większości przedsięwzięć artystycznych. Podział funduszu na kategorie postulował także wicemarszałek Bogdan Borusewicz. Zaniepokoił go też fakt wstrzymania wypłaty dotacji wszystkim beneficjentom na czas ponownej oceny wniosków, które zostały zakwestionowane. O kolejny termin ogłoszenia wyników dopytywała senator Ewa Matecka. Senatorowie wyrażali także zaniepokojenie sytuacją osób nie prowadzących działalności ani niezatrudnionych, lecz współpracujących jako tzw. freelancerzy.

Komisja wnioskowała o wprowadzenie przesunięcia okresu rozliczenia przez beneficjentów środków z funduszu z końca grudnia 2020 r. i 15 stycznia 2021 r. na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Jak uzasadniała pomysł senator Barbara Borys-Damięcka, byłby to impuls do opracowywania nowych przedsięwzięć artystycznych i przygotowania premier na kolejny sezon. 

Senatorowie wskazywali, że nawet po ustaniu pandemii instytucje kultury będą miały problem z powrotem do poprzedniego poziomu aktywności. Po tak długim czasie będzie trzeba pracować nad powrotem publiczności do teatrów, kin, czy filharmonii. Dlatego komisja przychylnie zaopiniowała pomysł przedstawicieli kultury, aby opracować wsparcie w postaci bonu kulturalnego.

Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka wyjaśniła, że fundusze były rozdzielone według kategorii, jednak nie pokrywały się one z propozycją senatorów. Oddzielne kryteria dotyczyły oceny samorządowych instytucji kultury, inne organizacji pozarządowych i jeszcze inne przedsiębiorców. Jej zdaniem proponowane przez senatorów wprowadzenie kryteriów zgodnie z typem merytorycznej działalności i próba oddzielenia np. działalności teatralnej od rozrywkowej czy muzyki mogłoby nie wyznaczać wystarczająco ostrych granic podziału. Przypomniała także, że fundusz został pomyślany jako forma aktywizacji branży i wsparcie utrzymania miejsc pracy, a nie jako pomoc socjalna. Odniosła się także do kwestii wstrzymania wypłat. Podkreśliła, że wpłynęły skargi dotyczące kilkudziesięciu wniosków dlatego zdecydowano  o analizie całego programu. Wskazała, że kwestia wsparcia dla freelancerów jest jednym z filarów nowej, szóstej tarczy antykryzysowej. Wiceminister zadeklarowała natomiast zastanowienie się nad bonem kulturalnym. Przyznała także, że rozważane jest przedłużenie czasu na rozliczenie się z przyznanych dotacji.

Komisja zdecydowała także o pozytywnym zaopiniowaniu przyjęcia przez Senat ustawy o ratyfikacji Konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego, przyjętej w Paryżu 2 listopada 2001 r., a także przychyliła się do propozycji zorganizowania w Senacie wystawy „Dekalog Wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?”.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgodziła się na to, by spółki komandytowe i spółki jawne zostały opodatkowane podatkiem CIT. Będzie rekomendować Senatowi wyłączenie tych spółek z zakresu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Komisja będzie rekomendować m.in. poprawkę senatora Zygmunta Frankiewicza wyrównującą jednostkom samorządu terytorialnego straty, spowodowane abolicją podatkową przewidzianą w ustawie. Senatorowie opowiedzieli się za zwiększeniem limitu do 5 mln euro dla podatników chcących się rozliczać podatkiem ryczałtowym. Kolejna poprawka zmierza do skreślenia w ustawie o podatku od osób prawnych zobowiązania podatników do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy. Komisja opowiedziała się też za skreśleniem regulacji zawężających możliwość korzystania z tzw. ulgi abolicyjnej. Komisja proponuje ponadto kilka poprawek legislacyjnych.

Senatorowie Grzegorz Bierecki i Krzysztof Mróz zapowiedzieli wniosek mniejszości odnoszący się do modyfikacji przepisów w zakresie obowiązków podmiotów powiązanych, dotyczących dokumentacji w sprawach cen transferowych.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw ma - w ocenie rządu, który był wnioskodawcą -  poprawić kondycję sektora firm małych i średnich, pogorszoną przez pandemię. Nowe przepisy mają na celu uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych, by zapewnić powiązanie wysokości podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa, w szczególności międzynarodowe, z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu.

Po rozpatrzeniu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw komisja budżetu postanowiła zarekomendować Senatowi objęcie spółek komandytowo-akcyjnych i spółdzielni tzw. estońskim CIT. Komisja opowiedziała się za przyjęciem poprawek, które zmierzają do objęcia spółek komandytowo-akcyjnych rozwiązaniem znanym jako "estoński CIT". Polega on na przesunięciu czasu poboru podatku na okres wypłaty zysków oraz umożliwienia im zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na wyodrębnione w kapitale rezerwowym tych spółek fundusze na cele inwestycyjne. Na podobnych zasadach tym podatkiem miałyby zostać objęte spółdzielnie. Senatorowie opowiedzieli się ponadto za przyjęciem kilku poprawek legislacyjnych.
 
Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, która była projektem rządowym zakłada, że przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy też woli rozliczać się tak, jak dotychczas. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne.

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej na posiedzenie, poświęcone stanowisku rządu wobec łączenia zasady praworządności z działaniem mechanizmu finansowego Unii Europejskiej, zaprosiła ekspertów reprezentujących środowiska akademickie oraz organizacje pozarządowe. W posiedzeniu nie mógł uczestniczyć wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański ze względu na trwające negocjacje unijne.

Zdaniem przewodniczącego komisji senatora Bogdana Klicha obecna strategia rządu to błąd, m.in. dlatego że nasz kraj wyłamuje się z obowiązującej w Unii zasady solidarności. Uważa, że PiS próbuje sobie w ten sposób „kupić bezkarność kosztem europejskich podatników”. Uczestniczący w posiedzeniu eksperci wskazywali na różnorakie negatywne aspekty związane z wetowaniem przez Polskę  budżetu unijnego i instrumentu ratunkowego po pandemii.  

Komisja po rozpatrzeniu 4 ustaw ratyfikacyjnych postanowiła zarekomendować Izbie wyrażenie zgody na ratyfikację Umowy o partnerstwie strategicznym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kanadą, z drugiej strony, sporządzonej w Brukseli dnia 30 października 2016 r., Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie udziału w niektórych wyborach przez obywateli jednego Państwa zamieszkujących na terytorium drugiego Państwa, podpisanej w Warszawie dnia 29 maja 2020 r., Konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego, przyjętej w Paryżu dnia 2 listopada 2001 r. oraz Poprawek do Konwencji o pracy na morzu, przyjętej w Genewie dnia 23 lutego 2006 r., zatwierdzonych przez Międzynarodową Konferencję Pracy w Genewie w dniu 5 czerwca 2018 r.

Komisja rozpatrzyła ponadto projekty aktów prawnych UE. Po rozpatrzeniu wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tymczasowego odstępstwa od niektórych przepisów dyrektywy 2002/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wykorzystywania technologii przez dostawców usług łączności interpersonalnej niewykorzystujących numerów do przetwarzania danych osobowych i innych danych do celów zwalczania niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w Internecie – COM(2020) 568 komisja poparła jego projekt wraz z uwagami rządu.

W odniesieniu do zmienionego wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ramy na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej i zmieniającego rozporządzenie (UE) 2018/1999 (Europejskie prawo o klimacie) – COM(2020) 563 komisja postanowiła poprzeć jedynie projekt aktu prawnego.

Komisja zdecydowała ponadto, że wystąpi o stanowisko rządu w sprawie 3 aktów nieustawodawczych.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Kierunki reform sądownictwa w Polsce

Konferencja poświęcona kierunkom reform sądownictwa w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”