Narzędzia:

Prace w komisjach senackich - 28 lipca 2020 r.

edukacja i kultura 28.07.2020
Komisja Kultury i Środków Przekazu (fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu)

Przedstawiciele techników estradowych, organizatorzy spotkań i wydarzeń oraz menadżerowie artystów, podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu  mówili o zapaści swojej branży, bez której trudno będzie przetrwać polskiej kulturze.

Komisja we wtorek debatowała nt. sytuacji branży eventowej w czasie pandemii COVID-19.

Przedstawiciele tej branży mówili, że są w rozpaczliwej sytuacji. Ich działalność została najwcześniej zamrożona, a teraz najwolniej jest odmrażana i w perspektywie wzrostu zachorowań jesienią nie ma widoków na jej normalne funkcjonowanie.

Proponowali konkretne rozwiązania ułatwiające wyjście z kryzysu. Bartosz Bieszyński z Rady Przemysłu, Spotkań i Wydarzeń jako jedno z rozwiązań zaproponował pobudzenie popytu. "Narzędziem szeroko stosowanym w tym celu w Unii Europejskiej jest obniżenie stawek VAT, żeby zachęcić klienta zarówno indywidualnego jak i biznesowego do zakupu biletu, koszulki itp." - podkreślił. VAT powinien zostać zmniejszony do poziomu od 5 do 8 proc. w zależności od możliwości.

B. Bieszyński powiedział, że banki komercyjne nie przedłużają linii kredytowych branżom takim, jak turystyka, rozrywka, wydarzenia, transport autokarowy, hotele. "To się dzieje nawet przy podniesieniu gwarancji de minimis do 80 proc. Naszą propozycją jest, aby 18-19 proc. subwencji PFR-u mogło być automatycznie umarzane" - mówił. Zwrócił uwagę, że pod koniec czerwca kończą się zwolnienia z ZUS-u, świadczenia postojowe, dopłaty do wynagrodzeń.

Grzegorz Łapczyński z Polskiej Izby Techniki Estradowej zaznaczył, że polscy organizatorzy imprez takich jak festiwale, koncerty, żeby sprostać wymogom artystów m.in. zagranicznych, zadłużali się inwestując w sprzęt, którego teraz z braku pracy nie mogą spłacać. Jego zdaniem za chwilę sprzęt zostanie sprzedany za 10-15 proc. wartości,  polskie firmy zostaną przejęte przez zagraniczne, a pracownicy z doświadczeniem znajdą pracę w innych państwach. „My już nie możemy czekać” –mówił do senatorów.

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk poinformowała, że w przyszłym tygodniu do Sejmu zostanie wniesiony projekt ustawy przedłużającej o cztery miesiące, począwszy od czerwca, narzędzia tarczy covidowej: zwolnienie przedsiębiorców z ZUS-u oraz świadczenie postojowe.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu  Barbara Zdrojewska zaprosiła przedstawicieli ministerstwa kultury  i ministerstwa rozwoju na posiedzenie komisji w podobnym składzie we wrześniu oraz przedstawienie  przez oba resorty dokładnie jakie środki przeznaczono do tej pory na pomoc tej branży i jakie są dalsze możliwości w tym zakresie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 12 sierpnia 2020 r.

Obradowały komisje senackie

Marszałek Grodzki: Senat przyjmie rezolucję w sprawie Białorusi

Podczas rozpoczętego we wtorek, 11 sierpnia br. trzydniowego posiedzenia Senat przyjmie rezolucję w sprawie wydarzeń na Białorusi. Poinformował o tym na briefingu prasowym przed rozpoczęciem obrad Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

14. posiedzenie Senatu – pierwszy dzień

Przerwa w obradach do 12 sierpnia 2020 r. do 10.30