Narzędzia:

Petycja wielokrotna z dnia 17 lutego 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu przyznania prawa do świadczenia w kwocie 500 zł emerytom (wdowom, wdowcom), których współmałżonkowie odprowadzali składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PW10-01/23).

Petycja wielokrotna wniesiona przez osoby fizyczne.

Dotyczy:zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504).

Autorzy petycji wnoszą o przyznanie prawa do świadczenia w kwocie 500 zł emerytom (wdowom, wdowcom), których współmałżonkowie odprowadzali składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W uzasadnieniu podniesiono, że powyższa kwota jest im niezbędna na pokrycie kosztów utrzymania, opłat mieszkaniowych. Wraz ze śmiercią współmałżonka zmniejsza się budżet w gospodarstwie domowym, co stawia ich w dużo gorszej sytuacji, niż małżeństwa gospodarujące wspólnie.

Z uwagi na wypełnienie przesłanek z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (od 24 lutego 2023 r. wpłynęły kolejne 2 petycje, które są tożsame z petycją z 17 lutego br.) zachodzi możliwość łącznego rozpatrywania petycji – petycja wielokrotna.

Przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji 29 marca 2023 r. zarządził łączne rozpatrywanie petycji i na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o petycjach ogłosił okres oczekiwania na dalsze petycje do dnia 17 kwietnia 2023 r.

Informacje dotyczące przebiegu prac nad petycją wielokrotną PW10-01/23 przekazywane będą za pośrednictwem strony:  http://www.senat.gov.pl/petycje/

28 marca 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

29 sierpnia 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję, zapoznała się z postulatem petycji oraz jego uzasadnieniem. Opinię o przedmiocie petycji zaprezentował przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który negatywnie odniósł się do wnioskowanego świadczenia. W dyskusji senatorowie również nie podzielili argumentów przedstawionych w petycji.

Komisja w głosowaniu podjęła decyzję o zakończeniu prac nad petycją.