Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych (nr 1) w dniu 12-01-2022
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych (1.)

w dniu 12 stycznia 2022 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 19 minut 07)

(Posiedzeniu przewodniczy marszałek Tomasz Grodzki)

Marszałek Tomasz Grodzki:

Szanowni Państwo!

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych.

Informuję państwa, że posiedzenie komisji jest transmitowane w internecie.

Nie mamy połączeń senatorów zdalnych, tak że, jeżeli państwo pozwolicie, pominę te formułki dotyczące zdalnego uczestnictwa.

Zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji w tym wypadku trzeba zrobić osobiście, ponieważ nie ma głosujących zdalnie.

Teraz chciałbym sprawdzić kworum. I stwierdzam, że wszyscy członkowie komisji są obecni.

Porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji przewiduje punkt: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad?

Pan senator Rybicki.

(Senator Marcin Bosacki: Do porządku obrad?)

Porządek obrad to jest…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Punkt 1. porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego komisji

Tak. Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego.

Rozumiem, że kworum jest, porządek jest zatwierdzony.

Przypominam, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego.

Proszę teraz państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Pan senator Rybicki.

Senator Sławomir Rybicki:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Chciałbym zgłosić kandydaturę senatora Marcina Bosackiego na funkcję przewodniczącego komisji nadzwyczajnej. To jest kandydatura oczywista, myślę, dla wszystkich członków komisji. Przewodniczący Bosacki jest szefem największej frakcji parlamentarnej – demokratycznej większości w Senacie, ale też oczywiście ma właściwe kompetencje, aby kierować naszą komisją w sposób profesjonalny.

Przypomnę tylko dla porządku, że w swoim dorobku zawodowym był dziennikarzem bardzo poważnego polskiego dziennika, był też bardzo ważnym dyplomatą – był ambasadorem Rzeczypospolitej w Kanadzie. Jest to bardzo dobre połączenie dociekliwości dziennikarskiej i wiedzy dyplomatycznej, protokolarnej, która na pewno będzie ułatwiała prowadzenie skomplikowanych kwestii – bo przecież nie tylko dotyczących właściwości krajowych, ale również tematyki, która jest związana z funkcjonowaniem instytucji poza granicami Polski. Dziękuję bardzo.

Marszałek Tomasz Grodzki:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Marcin Bosacki:

Tak, Panie Marszałku, wyrażam zgodę.

Marszałek Tomasz Grodzki:

Dziękuję bardzo.

Czy są inne kandydatury?

Nie widzę zgłoszeń.

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Panie i Panowie Senatorowie, przypominam, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków. Komisja została powołana w składzie 9 senatorów, z czego 7 jest obecnych – bo 2 wakaty należą do nieobsadzonych miejsc Prawa i Sprawiedliwości – zatem musi być obecnych co najmniej 4 senatorów.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów. W związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystępujemy do głosowania.

Ponieważ nie mamy głosowania zdalnego, pragnę poinformować, że senatorowie obradujący w sali posiedzeń głosują na dotychczasowych zasadach, czyli poprzez podniesienie ręki.

Kto z państwa senatorów jest za kandydaturą pana senatora Marcina Bosackiego na przewodniczącego komisji? Proszę o podniesienie ręki.

Dziękuję bardzo.

Kto jest przeciw?

No nie ma, ale…

Kto się wstrzymał?

Też nie ma.

Stwierdzam, że za wyborem pana senatora Marcina Bosackiego na kandydata na przewodniczącego komisji głosowało 7 senatorów, przeciw – 0, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że komisja wybrała pana senatora Marcina Bosackiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych.

Czy pan senator Bosacki chciałby zabrać głos?

Senator Marcin Bosacki:

Poproszę, Panie Marszałku.

Dziękuję. Bardzo krótko.

Bardzo dziękuję państwu za, przede wszystkim, zgłoszenie się do tej komisji. Myślę, że jest to bardzo kompetentny, pełen fachowców i patriotów skład. I w tym składzie spróbujemy wyjaśnić aferę Pegasusa w Polsce, dla dobra polskiej demokracji i państwa polskiego. I dziękuję za zaufanie i wybranie mnie na przewodniczącego.

Myślę, że powinniśmy zacząć bardzo szybko. W najbliższych… Na pewno do jutra zaproponuję państwu termin pierwszego posiedzenia komisji. Dziękuję.

Marszałek Tomasz Grodzki:

Dziękuję bardzo.

Chciałbym zapytać: kto z państwa senatorów przedstawi kandydaturę pana senatora Marcina Bosackiego na kandydata na przewodniczącego komisji na posiedzeniu plenarnym Senatu?

(Senator Magdalena Kochan: No to może pan senator Sławomir Rybicki.)

Czy pan senator Rybicki się zgadza?

(Senator Magdalena Kochan: Zgodził się.)

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji został wyczerpany.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych.

(Koniec posiedzenia o godzinie 19 minut 13)