Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (nr 26) w dniu 16-12-2020
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (26.)

w dniu 16 grudnia 2020 r.

Porządek obrad:

1. Przygotowanie projektu uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

2. Opinia komisji w sprawie odwołania senator Lidii Staroń do Prezydium Senatu od zarządzenia Marszałka Senatu dotyczącego obniżenia uposażenia i diety parlamentarnej.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 02)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Sławomir Rybicki)

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Otwieram dwudzieste szóste posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Szanowni Państwo, informuję, że posiedzenie komisji jest transmitowane w internecie.

Państwa senatorów, którzy są obecni w sali, proszę o nieuruchamianie aplikacji do połączenia zdalnego, gdyż doprowadzi to do sprzężeń akustycznych.

Szanowni Państwo, chciałbym sprawdzić, czy wszyscy senatorowie, którzy chcieli wziąć udział w posiedzeniu komisji, zostali już włączeni do posiedzenia. Tak, dostałem potwierdzenie. Dziękuję.

Wszystkich państwa senatorów obradujących zdalnie proszę o upewnienie się, czy państwa iPady są podłączone do zasilania, a kamery w nich włączone. Proszę także, aby obiektyw kamery był tak ustawiony, żeby byli państwo widoczni podczas połączenia.

Zapisywanie się do głosu przez senatora obradującego zdalnie może nastąpić przez czat w aplikacji lub werbalnie. Sposób zgłaszania się opisany jest w instrukcji, którą otrzymaliście państwo mailowo. Zabranie głosu będzie możliwe dopiero po jego udzieleniu przez przewodniczącego komisji. Przed zabraniem głosu należy samodzielnie włączyć mikrofon. Po zakończeniu wypowiedzi mikrofon trzeba wyłączyć.

Poprawek nie będziemy, jak sądzę, zgłaszać, więc tę kwestię pominę.

Przypominam ponadto, że do dyspozycji senatorów obradujących zdalnie jest specjalny numer telefonu, pod który możecie państwo dokonywać zgłoszeń problemów technicznych.

Proszę państwa, chciałbym teraz sprawdzić kworum. Czy wszyscy państwo senatorowie, członkowie komisji biorący udział w posiedzeniu w sposób zdalny, są podłączeni? Tak, dziękuję. Stwierdzam, że możemy obradować, mamy kworum.

Przechodzę do przedstawienia porządku posiedzenia, który w punkcie pierwszym obejmuje przygotowanie projektu uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich. Punkt drugi to opinia komisji w sprawie odwołania senator Lidii Staroń do Prezydium Senatu od zarządzenia marszałka Senatu dotyczącego obniżenia uposażenia i diety parlamentarnej.

Czy są uwagi do tego porządku?

Nie ma zgłoszeń na sali, nie widzę też zgłoszeń od senatorów pracujących zdalnie, więc stwierdzam, że porządek został przyjęty.

Punkt 1. porządku obrad: przygotowanie projektu uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich

Przechodzimy do punktu pierwszego.

Proszę państwa, w materiałach jest projekt uchwały Senatu w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

„§1. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, odwołuje senatora Włodzimierza Bernackiego z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej; senatora Stanisława Ożoga z Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu; senatora Aleksandra Szweda z Komisji Kultury i Środków Przekazu.

§2. Senat wybiera senatora Włodzimierza Bernackiego do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich; senatora Aleksandra Szweda do Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej”.

Otwieram dyskusję.

Czy są w tej sprawie pytania bądź jakieś wnioski?

Jeśli nie ma, to poddam pod głosowanie projekt uchwały Senatu w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu?

(Starszy Sekretarz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Białek: 3 głosy za na sali.)

Kto jest przeciw?

(Starszy Sekretarz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Białek: Nikt.)

Kto się wstrzymał?

(Starszy Sekretarz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Białek: Nikt.)

Dziękuję bardzo.

Wśród senatorów głosujących zdalnie, jak rozumiem, również…

(Starszy Sekretarz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Białek: Czekamy na wynik, zaraz będzie wiadomo.)

Jednogłośnie. Było 7 głosów za, wszyscy byli za.

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam zatem, że komisja przyjęła projekt uchwały Senatu w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

(Starszy Sekretarz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Białek: Sprawozdawca.)

Sprawozdawca? No, ja bym prosił panią marszałek, panią senator Borys-Damięcką, aby zechciała być sprawozdawcą. Dziękuję bardzo.

Punkt 2. porządku obrad: opinia komisji w sprawie odwołania senator Lidii Staroń do Prezydium Senatu od zarządzenia Marszałka Senatu dotyczącego obniżenia uposażenia i diety parlamentarnej

Przechodzimy do punktu drugiego porządku posiedzenia komisji: opinia komisji w sprawie odwołania senator Lidii Staroń do Prezydium Senatu od zarządzenia marszałka Senatu dotyczącego obniżenia uposażenia i diety parlamentarnej.

Proszę państwa, marszałek Senatu przesłał do komisji decyzję, którą znajdziecie państwo w materiałach. Otóż na podstawie art. 22 ust. 7 Regulaminu Senatu marszałek wnosi o przygotowanie opinii komisji w sprawie odwołania się pani senator Lidii Staroń od zarządzenia wicemarszałka Senatu dotyczącego obniżenia uposażenia i diety parlamentarnej w związku z brakiem usprawiedliwienia nieobecności na posiedzeniach Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W naszych kompetencjach leży to, aby taką opinię wydać.

W materiałach na posiedzenie komisji jest również pismo, w którym pani senator Lidia Staroń informuje o przyczynach braku tych usprawiedliwień. Jest to zawarte w piśmie, które wszyscy państwo macie przed sobą. Pani senator wskazuje na okoliczności związane a to z urlopem, a to z chorobą, a to z innymi obowiązkami, a także na zamieszanie związane z wprowadzaniem w obowiązki nowych pracowników. No, jest tu przedstawiony splot okoliczności, które według pani senator wyjaśniają złamanie zarządzenia marszałka Senatu o obowiązku składania usprawiedliwień z tytułu nieobecności senatora na posiedzeniach komisji.

Pani senator nie ma niestety na posiedzeniu. Nie skorzystała z zaproszenia, więc musimy podjąć decyzję bez możliwości rozmowy z samą zainteresowaną.

Przypomnę, że komisja nie wydaje tutaj merytorycznej decyzji o upomnieniu bądź skorzystaniu z jakiegoś środka regulaminowego, a jedynie opiniuje odwołanie pani senator w sposób pozytywny bądź negatywny.

Proszę państwa, musimy podjąć decyzję sami, bez konsultacji z panią senator, więc otwieram dyskusję w tej sprawie.

(Senator Marek Borowski: Można?)

Proszę bardzo, pan marszałek, senator Marek Borowski.

Senator Marek Borowski:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Ja zapoznałem się starannie zarówno z wnioskami, które zostały sporządzone przez przewodniczącego komisji, jak i z opisem sytuacji, a także z pismem pani senator Lidii Staroń, no i mogę powiedzieć, że moim zdaniem pani senator nie dopilnowała do końca tych spraw, nie wypełniła tego obowiązku zgodnie z uchwałą Prezydium Senatu w sprawie trybu składania i rozpatrywania usprawiedliwień z tytułu nieobecności. No, to jest, że tak powiem, godne ubolewania. Powiem tak: nie dziwię się, że był taki wniosek ze strony przewodniczącego komisji. Nie dziwię się też, że wicemarszałek podjął decyzję o pozbawieniu pani senator pewnej części uposażenia i diety.

Niemniej jednak w świetle odwołania… My pierwszy raz rozpatrujemy coś takiego. Uważam, że już sam fakt, iż zostało to trochę nagłośnione, pokazuje, że tak powiem, niezgodę na tego rodzaju praktyki, a to może być wystarczające. Innymi słowy, pozytywna opinia o nałożeniu kary mogłaby być uzasadniona w przypadku tzw. recydywy, no a tu mamy do czynienia z pierwszym takim przypadkiem. Jak powiadam, zostało to nagłośnione, więc wydaje mi się, że jest to wystarczające ostrzeżenie dla pani senator. Rozumiem decyzję wicemarszałka Kamińskiego, który w takiej sytuacji po prostu musiał zareagować tak, jak zareagował, ale w świetle odwołania pani senator… Weźmy także pod uwagę jej sprawy zdrowotne. Pamiętamy o tym, że pod tym względem ma ona za sobą dość trudny czas. Do tego dochodzi okres pandemii, więc uważam, że powinniśmy zwrócić się do marszałka Grodzkiego o uznanie tego odwołania, czyli, krótko mówiąc, o uchylenie tej decyzji. To się chyba nazywa zaopiniowanie wniosku o odwołanie. Bo my opiniujemy wniosek…

(Przewodniczący Sławomir Rybicki: …pani senator.)

…o odwołanie, tak?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

To proponuję zaopiniować ten wniosek pozytywnie. Niemiej jednak te obowiązki muszą być wykonywane precyzyjnie, więc zwróciłbym się do pani senator z prośbą, aby w przyszłości przywiązywała większą wagę do tej kwestii. Dziękuję.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję bardzo.

Rozumiem, że my opiniujemy odwołanie pani senator Staroń. Tak?

(Głos z sali: Tak, to jest tylko opinia komisji. Komisja nie podejmuje ostatecznej decyzji.)

Tak, dziękuję bardzo.

Czy są kolejne głosy w dyskusji? Może ktoś ze zdalnych uczestników chce zabrać głos? Nie.

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, ja się zgadzam z argumentacją, którą przedstawił senator Marek Borowski. Myślę, że w naszej opinii – czy ona będzie pozytywna, za chwilę okaże się w głosowaniu – powinniśmy zawrzeć również stanowisko, które odnosiłoby się do obowiązków senatora. No, udział w posiedzeniach komisji i głosowaniach jest po prostu obowiązkiem senatora. Na przyszłość powinniśmy brać to pod uwagę. Inne obowiązki, na które powołuje się pani senator, nie powinny być ważniejsze niż obowiązki, które wynikają wprost z przepisów prawa dotyczących sprawowania mandatu.

(Senator Marek Borowski: No a w razie wyższej konieczności usprawiedliwienia powinny być przedstawiane w trybie przewidzianym przepisami.)

Tak jest, to też powinno wybrzmieć. Jeżeli w przyszłości pani senator z jakichś powodów ponownie nie dochowa staranności i się nie usprawiedliwi… No, przypomnę, że art. 22 Regulaminu Senatu mówi w ust. 3, że nieobecność senatora bez usprawiedliwienia na 3 posiedzeniach komisji w ciągu roku podlega rozpatrzeniu w trybie art. 25, czyli artykułu, na mocy którego komisja podejmuje decyzję, czy należy zwrócić senatorowi uwagę, upomnieć go bądź udzielić mu nagany. Tak więc chciałbym, żeby to wybrzmiało i dotarło do pani senator Lidii Staroń.

Jeżeli nie ma innych głosów, to podejmiemy decyzję w drodze głosowania. Rozumiem, że głosujemy za wydaniem pozytywnej opinii w sprawie odwołania pani senator Lidii Staroń.

Kto jest za przyjęciem pozytywnej opinii komisji?

(Starszy Sekretarz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Białek: 2 głosy za.)

Kto jest przeciw?

(Starszy Sekretarz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Białek: Nie ma głosów przeciw.)

Kto się wstrzymał?

(Starszy Sekretarz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Białek: 1 senator.)

Było 7 głosów za, nikt nie był przeciw, 1 senator się wstrzymał.

Dziękuję.

Stwierdzam, że Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich pozytywnie zaopiniowała odwołanie pani senator Lidii Staroń od decyzji marszałka w sprawie nieusprawiedliwionych nieobecności.

Rozumiem, że akceptujemy taką redakcję, w której poza pozytywną opinią będą też zawarte zasadnicze uwagi co do tego, co się wydarzyło, a także pewnego rodzaju pouczenie na przyszłość. Tak?

(Głos z sali: Tak jest.)

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, zamykam posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 17)