Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (nr 120) w dniu 19-03-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (120.)

w dniu 19 marca 2019 r.

Porządek obrad:

1. Opinia komisji w sprawie wniosku prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego o zorganizowanie w Senacie wystawy „Profesor Andrzej Stelmachowski – Marszałek Senatu RP I kadencji”.

2. Opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senatora Kazimierza Wiatra o zorganizowanie w Senacie wystawy „Matematyka – wyzwania przyszłości w stulecie PTM”.

3. Opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego senatora Kazimierza Kleiny o zorganizowanie w Senacie wystawy „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii”.

4. Opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego senatora Kazimierza Kleiny o zorganizowanie w Senacie wystawy „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.”.

5. Opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury, Tradycji i Dziedzictwa Małych Ojczyzn wicemarszałek Marii Koc o zorganizowanie w Senacie wystawy „Drogi do niepodległości”.

6. Opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej senatora Jarosława Rusieckiego o zorganizowanie w Senacie wystawy „20. rocznica przystąpienia Polski do NATO”.

7. Opinia komisji w sprawie wniosku senatora Jerzego Fedorowicza o zorganizowanie w Senacie wystawy „Rola kart pocztowych w szerzeniu idei patriotycznych u progu odzyskania niepodległości Państwa Polskiego”.

(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 55)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jerzy Fedorowicz)

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Dzień dobry państwu. Otwieram posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu RP.

Punkty 1., 2., 3., 4., 5., 6. i 7. porządku obrad: opinia komisji w sprawie wniosku prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego o zorganizowanie w Senacie wystawy „Profesor Andrzej Stelmachowski – Marszałek Senatu RP I kadencji”; opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senatora Kazimierza Wiatra o zorganizowanie w Senacie wystawy „Matematyka – wyzwania przyszłości w stulecie PTM”; opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego senatora Kazimierza Kleiny o zorganizowanie w Senacie wystawy „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii”; opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego senatora Kazimierza Kleiny o zorganizowanie w Senacie wystawy „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.”; opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury, Tradycji i Dziedzictwa Małych Ojczyzn wicemarszałek Marii Koc o zorganizowanie w Senacie wystawy „Drogi do niepodległości”; opinia komisji w sprawie wniosku przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej senatora Jarosława Rusieckiego o zorganizowanie w Senacie wystawy „20. rocznica przystąpienia Polski do NATO”; opinia komisji w sprawie wniosku senatora Jerzego Fedorowicza o zorganizowanie w Senacie wystawy „Rola kart pocztowych w szerzeniu idei patriotycznych u progu odzyskania niepodległości Państwa Polskiego”

W porządku obrad mamy wyrażenie opinii komisji na temat 7 wystaw, które mają być zaprezentowane w Senacie.

Pozwolicie państwo senatorowie, że nie będę odczytywał tytułów poszczególnych wystaw, bo to jest w protokole.

Czy jest na to zgoda ze strony państwa senatorów? Dziękuję bardzo.

Poproszę panią dyrektor Pomianowską o zabranie głosu i o przedstawienie projektów.

Zastępca Dyrektora Centrum Informacyjnego Senatu Anna Pomianowska-Bąk:

Dzień dobry państwu.

Wszystkie proponowane wystawy spełniają kryteria formalne zawarte w zarządzeniu nr 7 marszałka Senatu w sprawie organizacji wystaw. Cześć z nich związana jest z rocznicami wydarzeń i uchwałami podjętymi przez Senat, część wniosków to wnioski senatorów.

Nie wiem, czy państwo życzą sobie, żebym przez chwilkę opowiedziała o każdej z wystaw, czy…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dobrze. W takim razie powiem tylko tyle. Pierwsza proponowana wystawa, która jest związana z dziesiątą rocznicą śmierci marszałka Stelmachowskiego, jest zaplanowana na 11 kwietnia i przygotowuje ją Wspólnota Polska. Jeśli chodzi o kwiecień, to nie mamy w tym terminie kolejnych wystaw.

Jest wniosek pana senatora Wiatra o zorganizowanie w dniu 8 maja wystawy „Matematyka – wyzwania przyszłości w stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego”. Jest to wystawa w związku z ustanowieniem przez Senat roku 2019 Rokiem Matematyki. Na termin tej wystawy nakłada się termin wystawy proponowanej we wniosku pana… Ale mamy do dyspozycji 2 czy 3 piętra. Prezydium Senatu to rozstrzygnie.

Następna wystawa to jest wystawa zaproponowana we wniosku pana senatora Kleiny, przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. To jest wystawa „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii”. To jest wystawa historyczna, wystawa z eksponatami archeologicznymi, przygotowana przy współpracy ambasady polskiej w Rydze i muzeum archeologicznego. To jest duża wystawa, ona nie jest związana z żadną rocznicą. Tyle o niej mogę powiedzieć.

Kolejny wniosek to też wniosek pana senatora Kleiny, a chodzi o wystawę „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.”. To jest wystawa, która byłaby we wrześniu.

I następna wystawa, wniosek pani senator marszałek Marii Koc i zespołu do spraw dziedzictwa. To jest wystawa planowana w terminie 10–24 czerwca. Otwarcie byłoby dziesiątego, poza terminem posiedzenia Senatu, ze względu na to, żeby mogła uczestniczyć w tym młodzież. To jest wystawa, która prezentuje drogi do niepodległości lokalnych ojczyzn, a chodzi o Mińsk Mazowiecki i jego okolice, przygotowana w większości przez tamtejszych działaczy i przez tamtejszą młodzież.

Kolejny wniosek to wniosek senatora Rusieckiego, przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Ta wystawa ma uczcić dwudziestą rocznicę przystąpienia Polski do NATO. No i tu mamy pewną koincydencję… Tak jak mówię, to jest do rozstrzygnięcia.

No i kolejna wystawa, wniosek pana senatora Fedorowicza o zorganizowanie wystawy „Rola kart pocztowych w szerzeniu idei patriotycznych u progu odzyskania niepodległości Państwa Polskiego”. Państwo chyba mieli możliwość zobaczenia tych kart. Nasza propozycja, zaakceptowana przez pana senatora, jest taka, żeby tej wystawy nie otwierać w dniu posiedzenia Senatu, tylko ją przedstawić, pokazać w czasie corocznie odbywającej się Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja, w nocy z 18 maja na 19 maja. Wtedy młodzież miałaby możliwość zobaczenia… Oczywiście nie tylko młodzież – wszyscy nasi goście. Średnio w tym czasie ok. 4, 5 tysięcy osób przychodzi zwiedzać Senat. I tu pewna dygresja: goście częściej przychodzą do nas, kiedy jest Noc Muzeów, niż w dni rocznicowe, np. 11 listopada czy 3 maja. No, to chyba jest taki znak…

(Głos z sali: Czasu.)

…czasu. I to tyle w największym skrócie.

Tak jak powiedziałam, wszystkie proponowane wystawy spełniają kryteria zawarte w zarządzeniu. Decyzja pewnie będzie… Jeśli państwo chcą, to mogę powiedzieć, które wystawy, że tak powiem, zahaczają się terminowo. Oznacza to dla nas tyle, że musimy określić miejsce ich zaprezentowania. Nie wiem, czy państwo chcą to określać, czy też wolą, żeby się tym zajęło i uzgodniło… Decyzję ostateczną o zorganizowaniu wystawy, zaprezentowaniu wystawy podejmuje Prezydium Senatu. Czy państwo życzą sobie sami rozstrzygać o dacie, czy też wolą pozostawić to prezydium? Jestem do dyspozycji i mogę przekazać wszystkie informacje na ten temat. Dziękuję.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Dziękuję bardzo.

Chciałbym uprzejmie poinformować państwa senatorów, że z panią dyrektor spotykaliśmy się w tej sprawie i jestem przygotowany do ewentualnej dyskusji, jeżeli będą jakieś zgłoszenia.

Czy ktoś z państwa senatorów chce zabrać głos w tej sprawie? Pan senator Jackowski.

Senator Jan Maria Jackowski:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Dziękuję, Pani Dyrektor. Ja myślę, że te wystawy są jak najbardziej celowe i chyba nie wzbudzają żadnych… nie ma potrzeby specjalnej dyskusji nad ich zasadnością.

Rozwijając sugestię pani dyrektor, proponowałbym, żebyśmy ustalenie terminów pozostawili Prezydium Senatu i po prostu jako komisja nie wchodzili w to, bo tak będzie łatwiej organizacyjnie. Kancelaria Senatu będzie w jakiś sposób organizacyjnie brała udział w realizacji tych wystaw. Tak będzie najprościej, bo jak będziemy dyskutować o tych datach… Tym bardziej że kalendarz naszych posiedzeń jest dosyć dynamiczny i ulega pewnym modyfikacjom w stosunku do ustaleń, które były jeszcze parę tygodni temu.

I stawiam wniosek, jeżeli Biuro Legislacyjne… żebyśmy w jednym głosowaniu wyrazili opinie, tak żeby nie trzeba było siedem razy głosować. Dziękuję.

Przewodniczący Jerzy Fedorowicz:

Dziękuję bardzo.

Czy jeszcze ktoś z państwa senatorów chce zabrać głos? Nie.

Ja przychylam się do opinii pana przewodniczącego Jackowskiego i proponuję, aby Wysoka Komisja wyraziła w jednym głosowaniu opinie na temat przygotowywanych wystaw.

Kto z członków komisji jest za? Proszę o podniesienie ręki? (9)

Jednogłośnie. Dziękuję bardzo.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Sprawozdawca tu jest niepotrzebny…

(Głos z sali: Nie, nie.)

Oczywiście.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 04)