Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 2) w dniu 18-11-2015
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (2.)

w dniu 18 listopada 2015 r.

Porządek obrad:

1. Wybór zastępcy przewodniczącego komisji.

2. Organizacja pracy komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Marek Rocki)

Przewodniczący Marek Rocki:

Witam państwa. Myślę, że możemy zaczynać, minęła godzina 13.00.

Otwieram drugie posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu Rzeczypospolitej IX kadencji.

Przypomnę, że to drugie posiedzenie komisji nowej, połączonej z dotychczasowych dwóch.

Proponuję, aby porządek dzisiejszego posiedzenia obejmował wybór zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz organizację prac komisji. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad? Wobec braku zastrzeżeń stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Punkt 1. porządku obrad: wybór zastępcy przewodniczącego komisji

Informuję państwa senatorów, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania oraz że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 członków komisji. Komisja została powołana w składzie 18 senatorów, zatem aby komisje mogły podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej 6 senatorów. Mamy listę obecności, a zresztą widać, że senatorów jest znacząco więcej, stwierdzam więc, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów.

Poproszę o zgłaszanie kandydatów na zastępcę przewodniczącego komisji. A zanim poproszę państwa o zgłoszenia, poinformuję jeszcze, że wystąpiłem do marszałka Senatu o zwiększenie liczby wiceprzewodniczących, wziąwszy pod uwagę, że zgodnie z regulaminem standardowo jest jeden wiceprzewodniczący, jednak natężenie prac Komisji Spraw Unii Europejskiej z wcześniejszych kadencji, liczba spraw, które były rozpatrywane, i połączenie Komisji Spraw Unii Europejskiej z Komisją Spraw Zagranicznych powodują, że w mojej opinii liczba wiceprzewodniczących powinna być znacząco większa niż standardowo do tej pory przyjmowano, czyli dwóch.

Dzisiaj proponuję wybór jednego wiceprzewodniczącego, zgodnie z zapisami regulaminu, a po uzyskaniu opinii czy zgody marszałka Senatu moglibyśmy na kolejnych posiedzeniach wybrać pozostałych wiceprzewodniczących.

Poproszę o zgłoszenia kandydatów, albo kandydata, na wiceprzewodniczącego komisji.

Bardzo proszę, pan senator.

(Senator Ryszard Majer: Panie Przewodniczący…)

Przepraszam, jeszcze sprawy organizacyjne. Ponieważ pracownicy biura komisji jeszcze nas wszystkich nie znają, to bardzo proszę o przedstawianie się.

Pan senator Majer.

Senator Ryszard Majer:

Ryszard Majer.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Pragnę zaproponować w imieniu członków Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko wiceprzewodniczącego komisji pana Jana Dobrzyńskiego. To jest wieloletni samorządowiec, radny miasta Białegostoku, wiceprezydent Białegostoku, radny sejmiku, wicewojewoda podlaski…

(Głos z sali: Wojewoda.)

Wojewoda, wojewoda.

(Głos z sali: Nigdy wicewojewodą…)

Tak, przejęzyczyłem się, przepraszam najmocniej. Wojewoda.

Z racji położenia miasta miał wielokrotne kontakty z zagranicą. Rekomenduję go na stanowisko zastępcy przewodniczącego.

Przewodniczący Marek Rocki:

Dziękuję bardzo.

Czy są inne kandydatury?

Czy pan senator wyraża zgodę?

Senator Jan Dobrzyński:

Zgadzam się, Panie Przewodniczący.

Przewodniczący Marek Rocki:

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania nad wyborem zastępcy przewodniczącego komisji.

Proszę o zgłoszenie się 3 senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem zastępcy przewodniczącego komisji. Bardzo proszę.

(Głos z sali: Ja się zgłaszam.)

(Głos z sali: Ja także.)

Stwierdzam, że do przeprowadzenia głosowania tajnego powołuję panią senator Zając, senatora Obremskiego i pana senatora Grodzkiego.

Zarządzam pięciominutową przerwę na przygotowanie kart do głosowania.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Marek Rocki:

Wznawiam obrady.

Proszę państwa senatorów powołanych do przeprowadzenia głosowania tajnego, już po rozdaniu kart, o zebranie kart. Karta do głosowania będzie głosem ważnym, jeśli senator na karcie postawi co najwyżej jeden znak „x”. Co do sposobu głosowania, to, jak rozumiem, mamy jasność.

Proszę o wrzucanie kart do przygotowanej urny.

Poproszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu. Protokół ten będzie podstawą do ogłoszenia wyników głosowania nad wyborem zastępcy.

Czy wszyscy państwo oddali głosy?

Zarządzam wobec tego przerwę, a senatorów powołanych do przeprowadzenia głosowania proszę o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Marek Rocki:

Odczytuję protokół głosowania tajnego: „W dniu 18 listopada 2015 r. w sprawie wyboru senatora Jana Dobrzyńskiego na zastępcę przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej powołani przez przewodniczącego komisji do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie Alicja Zając, Tomasz Grodzki i Jarosław Obremski stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Jana Dobrzyńskiego na zastępcę przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oddano głosów 16, w tym głosów ważnych – 16. Za głosowało 16 senatorów”.

Gratuluję i zapraszam tu pana senatora.

Czy pan senator chce zabrać głos?

(Senator Jan Dobrzyński: Tak, tak.)

Bardzo proszę.

Senator Jan Dobrzyński:

Szanowny Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zaufanie, za tak wyraziste poparcie. Zrobię wszystko, aby państwa godnie reprezentować zarówno w Senacie, jak i na zewnątrz naszego kraju. Dziękuję serdecznie jeszcze raz.

Przewodniczący Marek Rocki:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos odnośnie do tego punktu? Nie.

Punkt 2. porządku obrad: organizacja pracy komisji

Zamykam wobec tego punkt pierwszy, przechodzimy do punktu drugiego.

Przepraszam, że dopiero teraz witam pracowników działu, który związany jest z pracami komisji. Witam też dyrektora Biura Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej, pana dyrektora Kieniewicza. Poproszę o informacje związane z działem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, którego liczni pracownicy towarzyszą nam dzisiaj. I poproszę o wypowiedź panią Lidię Śmietanko, kierownika tego działu.

Kierownik Działu Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej w Biurze Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej Lidia Spyrko vel Śmietanko:

Dzień dobry.

Lidka Śmietanko, kierownik działu spraw Unii… Działu Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej – przepraszam, przez jakiś czas będziemy się mylić, ale postaram się jak najszybciej sprawić, żeby wszystko było w jednej komisji…

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej jest komisją specyficzną, ponieważ przez tę komisję przechodzi tak zwana legislacja europejska, i za zgodą przewodniczącego komisji w niedługim czasie, na następnym posiedzeniu komisji, postaramy się przedstawić sposób procedowania komisji, jeżeli chodzi o dokumenty legislacyjne przekazywane nam z Komisji Europejskiej, czyli tak zwane dokumenty Unii Europejskiej. To jest dosyć specyficzna procedura, która jest regulowana ustawą określającą współpracę rządu z parlamentem w omawianym zakresie. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ta procedura zostanie państwu przekazana i wyjaśniona. Jeżeli będą jakiekolwiek dodatkowe pytania lub wątpliwości, dział spraw Unii Europejskiej będzie do państwa dyspozycji.

Struktura obsługi Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej na dzień dzisiejszy wygląda w ten sposób, że jest sekretariat komisji składający się z sekretarzy komisji, korespondentów IPEX – takiej specjalnej platformy wymiany informacji między parlamentami narodowymi państw członkowskich Unii Europejskiej – jest też zespół analityków, którzy przygotowują zarówno swoje opinie co do dokumentów legislacyjnych, jak i projekty opinii komisji. Zakres pracy analityków staraliśmy się dopasować do zakresu formacji rad Unii Europejskiej. Przekazaliśmy państwu za zgodą przewodniczącego ankiety, które pozwolą w przyszłości dzielić prace nad dokumentami według tych kompetencji rad Unii Europejskiej.

Jesteśmy – powinnam to powiedzieć na początku – w strukturze Biura Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej. Podkreślam to, ponieważ wszystkie komisje branżowe, sektorowe, są w innym biurze. Ta jedna komisja, czy raczej obsługa tej komisji, jest usytuowana w Biurze Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej.

Przekażemy – mam nadzieję, że za chwilę – rozpiskę z informacjami, ilu pracowników jest do państwa dyspozycji. Są tam kontakty, telefony, maile, numery pokoi. Jeśli będzie potrzeba, to zapraszamy. Myślę, że to tyle na wstępie, bo myślę, że każda dalsza informacja w obliczu tego, że nie jesteśmy jeszcze przygotowani co do trybu pracy komisji, mogłaby już być niezrozumiała, więc nie chciałabym zabierać państwu więcej czasu. Dziękuję.

Przewodniczący Marek Rocki:

Dziękuję bardzo za te informacje.

Czy co do tej części ktoś z państwa ma pytania?

Bardzo będę wdzięczny za wypełnienie wspomnianych ankiet, tak abyśmy jako prezydium komisji mieli informacje, dzięki którym będziemy mogli rozdzielać pracę zgodnie z państwa zainteresowaniami i kompetencjami.

Jeśli nie ma pytań, to poproszę o zebranie ankiet i zamykam dzisiejsze posiedzenie…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

A, bardzo proszę.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski:

Przepraszam, jestem tu w charakterze gościa. Dziękuję za udzielenie głosu.

Chciałbym tylko jako poseł do Parlamentu Europejskiego, który współpracował z analogiczną komisją senacką przez dwie poprzednie kadencje – i to była bardzo cenna współpraca – zadeklarować taką współpracę również w tej kadencji. Zapewne wiele będzie ważnych spraw, takich, których… Ja jestem wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Wiele spraw dotyczących polskiego rolnictwa, wiążących się z decyzjami Unii Europejskiej, będzie przedmiotem obrad tej komisji, tak że chętnie tutaj będę z państwem współpracował, tak jak dotychczas.

Panu przewodniczącemu i panu wiceprzewodniczącemu gratuluję wyboru na te ważne funkcje. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Marek Rocki:

W imieniu prezydium dziękujemy za gratulacje i oczywiście liczymy na współpracę naszych europosłów, bo bez takiej współpracy nasz zakres informacji czy wiedzy nie będzie w pełni wystarczający do podejmowania decyzji. Dziękuję bardzo.

Czy jeszcze ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Nie.

Zamykam posiedzenie komisji. Dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 18)