Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 1) w dniu 13-11-2015
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (1.)

w dniu 13 listopada 2015 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 05)

(Posiedzeniu przewodniczy marszałek Stanisław Karczewski)

Marszałek Stanisław Karczewski:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

Informuję państwa senatorów, że posiedzenie komisji jest transmitowane w internecie.

Porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmuje punkt dotyczący wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad?

Wobec braku głosów stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Punkt 1. porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego komisji

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Przypominam, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego składu kandydata na przewodniczącego. Wybór kandydata, zgodnie z Regulaminem Senatu, odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Informuję, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco. Za chwilkę poproszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego. Po przerwie w obradach przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Teraz bardzo proszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Pan senator Wach.

Senator Piotr Wach:

Dziękuję uprzejmie.

W imieniu klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska chciałbym zgłosić kandydaturę pana senatora Marka Rockiego na przewodniczącego komisji.

W uzasadnieniu chciałbym powiedzieć, że pan senator Rocki był senatorem szóstej, siódmej, ósmej i jest senatorem obecnej, dziewiątej, kadencji. Urodził się w 1953 r. w Warszawie. Pod względem wykształcenia, zdobywania stopni naukowych i zawodowo był związany z Wyższą Szkołą Planowania i Statystyki w Warszawie – SGH…

(Głos z sali: SGPiS.)

Jest specjalistą w zakresie ekonometrii, w tej dziedzinie zdobywał stopnie naukowe, zajmuje się również badaniami makroekonomicznymi i badaniami związanymi z bezrobociem. Jako ciekawostkę powiem, że przez wiele lat był i nadal jest prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, a także był członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jeżeli chodzi konkretnie o funkcję przewodniczącego komisji, to powiem, że przez ostatnie dwie kadencje pan senator Marek Rocki był członkiem i wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i posiada zarówno ogólne doświadczenie senackie, jak i specjalistyczne, związane ze sprawami zagranicznymi, a sprawy zagraniczne wchodzą obecnie w zakres tej poszerzonej komisji, o poszerzonym spektrum. Tak że w naszym odczuciu posiada pełne kwalifikacje do prowadzenia tej komisji i umiejętności do tego potrzebne. Dziękuję bardzo.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy pan senator Marek Rocki wyraża zgodę na kandydowanie na…

Senator Marek Rocki:

Tak.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo.

Czy są inne jeszcze zgłoszenia? Nie widzę i nie słyszę.

Wobec wyrażenia zgody stwierdzam, że pan senator Marek Rocki został zgłoszony jako kandydat na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Za chwilę zarządzę przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania.

Proszę o zgłoszenie się trzech senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji.

(Głos z sali: Ja mogę być.)

Pan senator Dowhan…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pani senator Czudowska i pan…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Pierwszy był pan senator Ambroziak. Tak? Ambrozik, sorry.

(Senator Dorota Czudowska: Panie Marszałku, odstępuję miejsca panu…)

Ale już za późno, już jest… (wesołość na sali)… Teraz ja odczytuję… Dziękuję bardzo.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji wyznaczam pana senatora Rafała Michała Ambrozika, panią senator Dorotę Czudowską i pana senatora Roberta Dowhana.

Zarządzam pięciominutową przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Stanisław Karczewski:

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Panie i Panowie Senatorowie, przypominam, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków.

Komisja została powołana w składzie osiemnastu senatorów, zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej sześciu senatorów. Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów, nawet znacznie większa liczba, w związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Bardzo proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania tajnego, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.

Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak „x”. Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak „x” lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

Czy wszyscy senatorowie już otrzymali… Jeśli wszyscy senatorowie otrzymali karty, to bardzo proszę o wrzucanie wypełnionych kart do głosowania tajnego do urny.

Bardzo proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam pięciominutową przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo. Wznawiam obrady.

Odczytuję protokół głosowania tajnego.

Protokół głosowania tajnego z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie wyboru senatora Marka Rockiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie, senator Robert Dowhan, senator Dorota Czudowska i senator Rafał Ambrozik, stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Marka Rockiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oddano głosów 13, w tym głosów ważnych 13. Za głosowało 13 senatorów.

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej wybrała pana senatora Marka Rockiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Czy pan senator Marek Rocki, kandydat na przewodniczącego komisji, pragnie zabrać głos? Panie Senatorze?

Senator Marek Rocki:

Pragnę podziękować członkom komisji za wskazanie mnie jako kandydata na przewodniczącego. Mam nadzieję, że… Mam pewność, że we współpracy z członkami komisji udźwigniemy ten połączony ciężar, dwa zakresy obowiązków. Dziękuję bardzo.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo.

Kto z państwa senatorów przedstawi kandydaturę pana senatora Marka Rockiego?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan senator Wach. Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że porządek obrad pierwszego posiedzenia został wyczerpany.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 17)