Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (nr 2) w dniu 13-12-2023
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (2.)

w dniu 13 grudnia 2023 r.

Porządek obrad:

1. Wybór zastępców przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Ryszard Bober)

Przewodniczący Ryszard Bober:

Otwieram oficjalne pierwsze posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi XI kadencji…

(Głos z sali: Pierwsze?)

Drugie, ale moje pierwsze. Dziewczyny znowu mnie poprawiają. Pierwsze otwierała pani marszałek, a ja oficjalnie debiutuję w roli przewodniczącego i dla mnie jest to pierwsze posiedzenie, któremu mam przyjemność przewodniczyć.

Informuję państwa senatorów, panów tak naprawdę, że posiedzenie jest transmitowane w internecie.

Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje jeden punkt: wybór zastępców przewodniczącego komisji rolnictwa.

Czy ktoś z panów senatorów ma uwagi do porządku? Nie.

Dziękuję.

Stwierdzam, że porządek obrad został przyjęty.

Punkt 1. porządku obrad: wybór zastępców przewodniczącego komisji

Przechodzimy do rozpatrzenia punktu: wybór zastępców przewodniczącego komisji.

Przypominam, że zgodnie z Regulaminem Senatu komisja wybiera ze swego składu i odwołuje zastępcę przewodniczącego. Za zgodą Prezydium Senatu komisja może wybrać ze swego grona więcej niż 1 zastępcę przewodniczącego. Taka prośba została zatwierdzona przez prezydium i zgodnie z uchwałą prezydium możemy dokonać wyboru 2 zastępców przewodniczącego komisji rolnictwa.

Zgodnie z regulaminem, żeby wybór był prawomocny, musi być przeprowadzony w obecności co najmniej 1/3 członków komisji. Stwierdzam, że na posiedzeniu jest wymagana większość, aby dokonać prawomocnego wyboru senatorów. Minimalny skład osobowy to 4 senatorów.

Przechodzimy teraz do zgłaszania kandydatów na zastępcę przewodniczącego komisji.

Pozwolą koledzy senatorowie, że zgłoszę pana senatora Beniamina Godylę – senatora X i XI kadencji, człowieka, który związany jest z rolnictwem trochę od innej strony, ale, co nie ulega wątpliwości, prowadzi działalność w tym obszarze. Proszę Wysoką Komisję o poparcie kandydatury senatora Beniamina Godyli na funkcję zastępcy przewodniczącego komisji rolnictwa.

Czy są inne zgłoszenia?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

No…

(Senator Zdzisław Pupa: Czy nie?)

Chyba tak, wypada. No, ja mogę zgłosić, Panie Senatorze.

Proszę bardzo – udzielam głosu senatorowi Pupie.

Senator Zdzisław Pupa:

Zgłaszamy przewodniczącego w poprzedniej kadencji, senatora Jerzego Chróścikowskiego, na wiceprzewodniczącego senackiej komisji środowiska…

(Przewodniczący Ryszard Bober: Rolnictwa.)

Przepraszam, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przepraszam.

(Przewodniczący Ryszard Bober: Stres, widzę, Panie Senatorze, ale to jest…)

(Senator Przemysław Błaszczyk: Zaskoczenie.)

Jesteśmy zaskoczeni. Nie byliśmy przygotowani…

Przewodniczący Ryszard Bober:

Ja rozumiem. Przepraszam za to, że wszystko się dzieje z zaskoczenia.

(Senator Zdzisław Pupa: Oczywiście wody mineralnej…)

Dobrze, ale to potem.

Ja w tej chwili pytam, czy są jeszcze inne kandydatury? Nie ma.

Dziękuję.

Zamykam listę zgłoszonych kandydatów.

Jeden ma imię na „b”, a drugi… No dobrze, to będziemy głosowali w takiej kolejności, jak byli zgłoszeni.

W związku z tym, że głosowanie winno być na każdego z kandydatów osobno, zarządzam głosowanie nad kandydaturą pana senatora Beniamina Godyli na zastępcę przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kto z panów senatorów jest za? (8)

Dziękuję bardzo.

Czy są głosy…

(Senator Zdzisław Pupa: Nie ma.)

Nie ma, bo jest jednogłośnie. Tak jest.

I poddaję pod głosowanie kandydaturę pana senatora Jerzego Chróścikowskiego na zastępcę przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kto z panów senatorów jest za kandydaturą pana senatora? (8)

(Senator Zdzisław Pupa: Gratulujemy.)

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że…

(Senator Jerzy Chróścikowski: Dziękuję. I wychodzę na posiedzenie drugiej komisji, bo…)

Komisja na swym posiedzeniu wybrała na zastępców przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana senatora Beniamina Godylę oraz pana senatora Jerzego Chróścikowskiego.

Serdecznie panom gratuluję…

(Głos z sali: Dziękujemy.)

I na tym posiedzenie dobiegło końca…

W związku z tym, że jest to prawdopodobnie nasze ostatnie spotkanie w tym roku – błogosławionych, rodzinnych świąt i wszelkiej pomyślności.

W nowym roku spotkamy się prawdopodobnie w trybie roboczym. Na pierwszym posiedzeniu na pewno będziemy mieli budżet. Odpowiednie zawiadomienie dotrze do panów senatorów. Będzie również prośba, aby, tak jak było do tej pory, każdy z panów przygotował dział, za który będzie bardziej odpowiedzialny, z całokształtu budżetu dedykowanego w obszarze rolnictwa. Ja będę prosił, żeby była taka zmiana, żeby najpierw prezentowały ten budżet osoby, które są odpowiedzialne za dany rozdział w budżecie. Bo mieliśmy tak to poukładane, że senatorowie budżet KOWR, budżet KRUS i budżety wszystkich innych podmiotów, agencji restrukturyzacji, KRUS… To wszystko było oddzielnie. A w tej chwili będę prosił, żeby przygotowały się osoby odpowiedzialne – dyrektorzy odpowiednich jednostek. Oczywiście poza ministrem, który przedstawi całokształt budżetu rolnictwa. A wy, jako odpowiedzialni za dany segment, za dany rozdział, żebyście mieli do tego odniesienie i w sposób szczególny dopilnowali uwag. Prawdopodobnie budżet nie będzie odbiegał od budżetu złożonego w tej chwili. Zobaczymy, jakie będą uwagi, ale tryb jest przyspieszony i prace nad budżetem pewnie będą mocno skrócone. I będą wymagały od nas podjęcia stosownej decyzji w krótkim okresie.

Mam jeszcze prośbę, abyście, Panowie, jeżeli macie jakieś uwagi co do pracy naszej komisji, rolnictwa… Co wiedzielibyście jako takie punkty merytoryczne?

Ja na pewno będę chciał – bo coraz więcej jest problemów w obszarze windykacji, w obszarze zadłużenia gospodarstw – zrobić na ten temat konferencję z instytucjami, które są odpowiedzialne za restrukturyzację. Chodzi o to, żeby ten problem przybliżyć, ale przede wszystkim o to, żeby rzeczywiście edukacja ekonomiczna była wdrażana i mocno akcentowana czy to przez ODR-y, czy przez inne jednostki. No bo ten problem narasta ze zdwojoną siłą. Takie mamy z tym…

Na pewno w miesiącach późniejszych, gdzieś w maju – jeszcze zobaczymy, jak kalendarz pozwoli – po wyborach samorządowych zrobimy wyjazdowe posiedzenie komisji. Ja jestem po wstępnych rozmowach i prawdopodobnie będzie to na Warmii i Mazurach, w Giżycku i… Zobaczymy, jak to poukładamy tematycznie. Będzie to spotkanie poświęcone mleczarstwu – chodzi o problemy z nim związane, jak również to, co mamy jako Polska do zaoferowania w tym obszarze. Tak że tyle z mojej strony.

Proszę bardzo, pan senator Górski.

Senator Maciej Górski:

Panie Przewodniczący, mając na uwadze to, że będą eurowybory w przyszłym roku, ja poprosiłbym o to, żeby w planie pracy na pierwsze półrocze nowego roku znaleźć czas i zaprosić komisarza Wojciechowskiego. Chodzi o to, żeby przedstawił stan dyskusji o tematyce rolnej w Komisji Europejskiej, w Brukseli, i żebyśmy wiedzieli, na czym kończymy i jakie jeszcze wyzwania przed nami stoją.

Przewodniczący Ryszard Bober:

Oczywiście. Rok 2027, który będzie kolejnym rokiem nowej perspektywy wspólnej polityki rolnej, że tak powiem, już jest dedykowany. I już jest zaawansowana dyskusja w różnych obszarach, bo przed nami są naprawdę bardzo duże wyzwania, które stoją przed rolnictwem. Z informacji, które docierają z Brukseli, wynika, że dziś jest zupełnie inna filozofia, bardziej ukierunkowana, niestety, na obszar przetwórstwa i te wszystkie organizacje proekologiczne niż na rolnictwo i organizacje typu COPA COGECA czy inne, które na szczeblu Parlamentu Europejskiego i komisji rolnictwa do tej pory miały wiodący wpływ na opiniowanie tych projektów. Dziś one mają być odsunięte. Przede wszystkim to trzeba mieć na uwadze. I trzeba włożyć duży wysiłek w to, żebyśmy stworzyli takie ramy programowe dla przyszłości rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej, mając na uwadze również sytuację w Ukrainie i te stosunki. Bo musimy pamiętać o tym, że tu zupełnie się zmieni geografia. Czy Ukraina będzie stowarzyszona? Z jakąś perspektywą wejścia do wspólnego rynku. Na jakich zasadach ten wspólny rynek im udostępniać? To są na pewno te wszystkie wyzwania, które są przed nami jako komisją.

Będę starał się również współpracować z sejmową komisją rolnictwa i być może w tym obszarze będziemy mieli wspólne posiedzenia, bo nie ma sensu tego dublować, jeżeli to będą wspólne tematy, które są wiodące, istotne dla polskiego rolnictwa.

Dziękuję bardzo.

(Brak nagrania)

Przewodniczący Ryszard Bober:

…Wyłączył się.

Musi być amen, czyli: zamykam posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dziękuję za udział.

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 10)