Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (nr 53) w dniu 26-07-2023
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (53.)

w dniu 26 lipca 2023 r.

Porządek obrad:

1. Opinia komisji o projekcie budżetu Kancelarii Senatu na rok 2024.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Sławomir Rybicki)

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dzień dobry państwu.

Otwieram pięćdziesiąte trzecie posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Punkt 1. porządku obrad: opinia komisji o projekcie budżetu Kancelarii Senatu na rok 2024

W porządku posiedzenia mamy jeden punkt: opinia komisji o projekcie budżetu Kancelarii Senatu na rok 2024.

Czy są do tej propozycji porządku uwagi?

Nie ma, tak więc przyjmuję, że porządek został przyjęty.

Witam na posiedzeniu komisji szefa Kancelarii Senatu, pana ministra Adama Niemczewskiego. Witam również panią dyrektor Biura Finansowego Agnieszkę Szlązak. Witam serdecznie.

Proszę państwa, Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, zgodnie z kompetencjami, co roku opiniuje w procesie pracy nad budżetem państwa również część dotyczącą budżetu Kancelarii Senatu. Otrzymaliście wszyscy państwo w materiałach, przed posiedzeniem komisji, projekt budżetu na 2024 r.

Jest z nami pan minister, tak więc poproszę o syntetyczne przedstawienie głównych założeń tego budżetu, głównych przesłanek, które kierowały kancelarią w przygotowaniu tego budżetu.

Panie Ministrze, oddaję panu głos.

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Szanowni Państwo!

Budżet Kancelarii Senatu jest w załączonym projekcie.

Pozwolę sobie od razu przejść do wydatków budżetowych, bo dochody są incydentalne, związane zwykle ze sprzedażą majątku.

Projektowane wydatki na rok 2024 wynoszą 162 miliony 610 tysięcy zł. Są o 6,9% wyższe od kwoty ujętej na rok 2023. Ten wzrost jest spowodowany przede wszystkim zwiększeniem funduszu wynagrodzeń o 6,6% – to jest wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej – zwiększeniem pochodnych od tych wynagrodzeń w związku z planowanym wzrostem wynagrodzeń osobowych, a także wzrostem wysokości limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zwiększeniem dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników Kancelarii Senatu, czyli tzw. trzynastki, w związku ze skutkami finansowymi wynikającymi ze wzrostu w 2023 r. funduszu wynagrodzeń, wypłatą wynagrodzeń z tytułu umów-zleceń zawartych przez Kancelarię Senatu z osobami wskazanymi przez senatora na wykonanie czynności organizacyjno-technicznych związanych z likwidacją biura senatorskiego po zakończeniu kadencji Senatu, zwiększeniem poziomu wykorzystania przez senatorów limitu wydatków przeznaczonych na wynajem kwater prywatnych w Warszawie, w związku z tym, że prognozujemy wzrost liczby senatorów korzystających z prawa do wynajmu, oraz realizacją w 2024 r. zadania związanego z przygotowaniem do sprawowania przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w wymiarze parlamentarnym. To są głównie wydatki związane z organizacją spotkań eksperckich, parlamentarnych, przewodniczących komisji, działalnością promocyjno-informacyjną oraz zagranicznymi podróżami senatorów i pracowników odbywanymi w związku z organizacją prezydencji w 2025 r.

Planujemy także zmianę w zakresie finansowania kosztów poboru energii elektrycznej w zajmowanym przez kancelarię budynku A, który znajduje się w trwałym zarządzie Kancelarii Sejmu. Dotychczas te koszty były w pełni pokrywane przez budżet Kancelarii Sejmu, w zeszłym roku, jak państwo pamiętacie, Kancelaria Sejmu proponowała – ale już po opracowaniu budżetu – przeniesienie środków na finansowanie energii elektrycznej w tym budynku, który zajmujemy. Wtedy byliśmy przeciwko temu, ponieważ to było już po opracowaniu budżetu, nie byliśmy przygotowani na takie wydatki, w związku z tym teraz proponujemy, żeby to nastąpiło w taki prawidłowy sposób. Tzn. Kancelaria Sejmu, jak nam się wydaje, nie powinna mieć – oczywiście to jest poza naszą sprawą – środków na wydatki na energię elektryczną w tym budynku, a Kancelaria Senatu powinna otrzymać właśnie te wydatki. W budżecie państwa bilansuje się to na zero.

Zwiększany jest także odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w związku ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej i wzrostem cen realizacji zamówień publicznych w związku ze wzrostem m.in. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

I takie są ogólne założenia budżetu i przewidywane wzrosty.

Pozostajemy, oczywiście, do państwa dyspozycji, żeby udzielić szczegółowych odpowiedzi.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję, Panie Ministrze.

Rozpoczynam dyskusję.

Czy państwo senatorowie mają pytania do pana ministra i pani dyrektor Biura Finansowego?

(Senator Grzegorz Bierecki: Tak, pytanie, jeśli można.)

Tak. Proszę bardzo, senator Bierecki.

Senator Grzegorz Bierecki:

Dziękuję bardzo.

W projekcie budżetu ponownie znajdują się środki na współpracę z Polakami za granicą i Polonią. Czy są przewidywane jakieś programy związane z wykorzystaniem tych środków, czy to jest tylko pozycja budżetowa? Czy mamy zaplanowane jakieś działania w związku z wykorzystaniem tych środków?

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Proszę bardzo.

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski:

Działań zaplanowanych nie mamy. Jest to pozycja wynikająca z obowiązku, który nakłada na nas ustawa, w dalszym ciągu niezmieniona ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przewiduje ona w art. 4d, że opiekę nad Polonią i Polakami za granicą w zakresie zadań sprawują Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rada Ministrów. Wobec tego Senat ma obowiązek przynajmniej zaplanować te wydatki tak, żeby można było realizować zadania z tej ustawy. Dopóki ustawa nie będzie zmieniona, co roku Kancelaria Senatu planuje te wydatki. Choć jednocześnie, wziąwszy pod uwagę to, co było w poprzednich latach, gdzie to było ponad 100 milionów zł… Ale wtedy teraz te zadania są dzielone, znaczy gros tych zadań wykonuje Rada Ministrów i resorty. Wobec tego jeśli te środki będą, no, to oczywiście będziemy rozpisywać konkursy, żeby organizacje pożytku publicznego mogły otrzymywać środki od Senatu w tym zakresie.

Jeszcze dopowiem, że senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Senatu w tej części.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję bardzo.

Mam nadzieję, że w tym roku Sejm nie odrzuci projektu budżetu Kancelarii Senatu, również w tej pozycji.

Czy są pytania do pana ministra i pani dyrektor?

Wydaje się, że nie ma żadnych…

(Senator Marek Borowski: Jeśli można.)

Proszę, pan marszałek, senator Borowski.

Senator Marek Borowski:

Ja chciałbym spytać o windę. Czy w zeszłym roku były już jakieś prace z tym związane i czy zostały wykonane?

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski:

Winda w zeszłym roku… W zeszłym roku, w 2022 r., nie zgłosił się żaden oferent za tę kwotę, którą mieliśmy, żeby wykonać tę windę. W związku z tym wykonaliśmy tylko prace projektowe i całe to zadanie podzieliliśmy. W tym roku będzie wykonany jeszcze szyb tej windy, a w przyszłym roku – wnętrze windy. Tak więc to zadanie, ze względu na to, że ceny usług budowlanych znacząco wzrosły po pandemii, rozdzieliliśmy. W tym roku będzie wykonany szyb tej windy.

Senator Marek Borowski:

Znaczy, jak rozumiem, ta kwota, która tu jest zaplanowana, powinna na ten szyb wystarczyć, tak? Znaczy nie powtórzy się sytuacja, że wszyscy będą chcieli więcej?

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski:

Nie, nie, już jest oferta, to będzie wykonane.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję.

Czy są jeszcze jakieś pytania, uwagi, może propozycje do budżetu?

Skoro nie ma, proszę państwa, to pozostaje nam przyjąć opinię w sprawie projektu budżetu Kancelarii Senatu na 2024 r.

Proszę państwa, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 17 Regulaminu Senatu Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich na posiedzeniu w dniu 26 lipca 2023 r. rozpatrzyła projekt budżetu Kancelarii Senatu na rok 2024. Wnoszę o pozytywne zaopiniowanie tego projektu budżetu.

Kto z państwa senatorów jest za pozytywnym zaopiniowaniem budżetu Kancelarii Senatu na rok 2024? (4)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (4)

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Senatu na 2024 r.

(Głos z sali: Dziękuję bardzo.)

Zamykam posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 40)