Narzędzia:

10 lipca 2015 r.

10.07.2015

Komisja Ustawodawcza poparła bez poprawek ustawę – Prawo konsularne, która zastąpi ustawę z 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe przepisy określają m.in. zasady powoływania konsulów, ich zadania, działalność konsulów honorowych, tryb postępowania przed konsulem, opłaty konsularne, przyjmowanie i przechowywanie przez konsula w depozycie dokumentów, środków finansowych i przedmiotów wartościowych.

W tym samym dniu komisja zajęła się także wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 10 lutego 2015 r. (sygn. akt P 10/11) dotyczącym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Marek Jarentowski wyjaśnił, że Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją uznał pozbawienie od 1 stycznia 2000 r. podatników podatku dochodowego od osób prawnych możliwości amortyzacji prawa użytkowania udziału w nieruchomości, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych przed 1 stycznia 1999 r. Stało się tak, ponieważ ustawodawca nowelizując ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, przeniósł normy zawarte w rozporządzeniu do ustawy i nie przewidział przepisu przejściowego. Legislator Marek Jarentowski podkreślił, że w tym wyroku nie ma mowy o jego wykonaniu; był on wydany w odpowiedzi na pytanie prawne sądu administracyjnego. Zwrócił też uwagę, że orzeczenie dotyczy tylko amortyzacji prawa użytkowania udziału w nieruchomości, a brak przepisu przejściowego obejmuje też inne środki podlegające amortyzacji. Ponadto część podatników mogła kontynuować amortyzację po 1999 r., a organy skarbowe tego nie kwestionowały. W ocenie Marka Jarentowskiego można zmienić przepisy uwzględniając wyrok TK, ale raczej jest to zbędne, gdyż trudno będzie znaleźć osoby, które mogłyby z tego skorzystać, z powodu braku dokumentów.

Z opinią tą zgodził się przedstawiciel Ministerstwa Finansów. Stwierdził, że resort nie ma możliwości określenia liczby adresatów takiej zmiany, ponieważ amortyzacja i jej koszty nie są uwzględniane w deklaracjach podatkowych.

Senator Piotr Zientarski zgłosił wniosek o nieinicjowanie prac legislacyjnych mających na celu nowelizację ustawy ww. zakresie. Komisja przyjęła ten wniosek.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji klimatu o przyszłości parków narodowych w Polsce

W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku obradowała obradowała Komisja Klimatu i Środowiska. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parków narodowych z całej Polski.

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.