Narzędzia:

8 lipca 2015 r.

08.07.2015

Komisja Ustawodawcza wspólnie z Komisją Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrzyły projekt ustawy o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, wprowadziły do niego poprawki i zaproponują Izbie jego przyjęcie.

Projekt ustawy, wniesiony przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, realizuje postulat petycji indywidualnej, skierowanej do marszałka Senatu 7 lipca 2014 r., przyznania uprawnień do odszkodowania lub zadośćuczynienia od Skarbu Państwa dzieciom matek więzionych na podstawie uznanych za nieważne orzeczeń wydanych w latach 1944–1956, urodzonych w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia lub których matka w okresie ciąży przebywała w takich miejscach.

Przedstawiciel wnioskodawców senator Robert Mamątow poinformował, że proponowane rozwiązania dotyczą ok. 40 osób. Podkreślił też, że wszystkie instytucje, do których komisja praw człowieka zwróciła się o zaopiniowanie projektu ustawy, oceniły go pozytywnie. Dodał, że Instytut Pamięci Narodowej i Naczelny Sąd Administracyjny wskazały, że projekt nie powinien się ograniczać tylko do dzieci matek pozbawionych wolności wskutek orzeczeń wydanych w latach 1944–1956, ponieważ takie przypadki zdarzały się także później.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Szymon Giderewicz zaproponował 4 poprawki do projektu. Pierwsza z nich rozszerzała krąg osób uprawnionych o dzieci matek więzionych wskutek orzeczeń wydanych w latach 1956–1989. Druga wydłużała z 1 roku do 3 lat termin na złożenie wniosku o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Trzecia zmiana przewidywała, że w przypadku śmierci dziecka matki pozbawionej wolności, uprawnionymi do odszkodowania są: jego małżonek lub dziecko albo rodzic. Czwarta poprawka uwzględniała postulat rzecznika praw obywatelskich, aby ustawą objąć także osoby, których poniesiona szkoda i doznana krzywda wynikają z wydania decyzji lub orzeczenia, a nie tylko z ich wykonania. Legislator poinformował, że ostatnia propozycja wymaga konsultacji w celu oszacowania kosztów jej wprowadzenia.

Senator Robert Mamątow formalnie zgłosił tylko 3 poprawki Biura Legislacyjnego, argumentując, że przyjęcie propozycji rzecznika spowoduje opóźnienie prac nad projektem. W wyniku głosowań komisje wprowadziły do projektu ustawy 3 zmiany.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji klimatu o przyszłości parków narodowych w Polsce

W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku obradowała obradowała Komisja Klimatu i Środowiska. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parków narodowych z całej Polski.

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.