Narzędzia:

9 lipca 2015 r.

09.07.2015

Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o ustanowieniu Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

Podczas posiedzenia ustawę, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy poselskiej, przedstawił poseł sprawozdawca Piotr Babinetz. Jak podkreślił, ustawa składa hołd ofiarom obławy augustowskiej z lipca 1945 r. – bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, zamordowanym z rozkazu Stalina na terenie północno-wschodniej Polski. Poseł przypomniał, że wyjątkowość tej zbrodni polega m.in. na tym, że była to największa zbrodnia Sowietów na Polakach po II wojnie światowej, dokonana już po zawarciu pokoju i zakończeniu działań wojennych w Europie. Piotr Babinetz zaznaczył, że obława augustowska jest jednocześnie największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej. Nadal nieznana jest pełna skala tej zbrodni, a także miejsce spoczynku doczesnych szczątków ofiar.

Ustawa ustanawia 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Zgodnie z intencją projektodawców stanowi to wyraz hołdu ofiarom obławy augustowskiej, „bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy nie pogodzili się z nową sowiecką okupacją, zamordowanym z rozkazu Józefa Stalina na terenie ziemi augustowskiej, sejneńskiej, sokólskiej i suwalskiej.

W trakcie dyskusji senatorowie zdecydowanie poparli inicjatywę ustanowienia 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Podkreślano także konieczność podjęcia wśród polskiego społeczeństwa, a szczególnie wśród młodego pokolenia, działań informacyjnych i edukacyjnych zmierzających do upowszechnienia wiedzy i prawdy o tej zbrodni.

Do rozpatrywanej przez komisję kultury ustawy żadnych uwag nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu nie miało żadnych uwag o charakterze legislacyjnym.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji klimatu o przyszłości parków narodowych w Polsce

W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku obradowała obradowała Komisja Klimatu i Środowiska. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parków narodowych z całej Polski.

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.