Narzędzia:

8 lipca 2015 r.

08.07.2015

Komisja Nauka, Edukacji i Sportu przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Podczas posiedzenia nowelizację, uchwaloną przez Sejm na podstawie projektu poselskiego, omówiła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz.

Nowela modyfikuje jeden z warunków niezbędnych do uzyskania uprawnienia do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim na określonym kierunku i poziomie kształcenia przez podstawową jednostkę organizacyjną uczelni nieposiadającą uprawnień do nadawania stopni naukowych w obszarze i dziedzinie, do których przyporządkowany jest kierunek studiów. Obecnie takim warunkiem jest uzyskanie co najmniej pozytywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej na prowadzonych na tym kierunku studiach pierwszego lub drugiego stopnia o profilu praktycznym. Taki warunek muszą także spełnić kierunki studiów o profilu ogólnoakademickim, prowadzone przez jednostki przed wejściem w życie ustawy z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw, czyli przed 1 października 2014 r., które zgodnie z art. 23 tej ustawy mają się dostosować do wymagań określonych w znowelizowanym art. 11 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy, literalne brzmienie przepisów wskazuje, że podstawowe jednostki organizacyjne uczelni nieposiadające uprawnień do nadawania stopni naukowych w obszarze i dziedzinie, do których przyporządkowany jest kierunek studiów, które chciałyby kontynuować nauczanie w profilu ogólnoakademickim, zatrudniają wymaganą kadrę i prowadzą badania naukowe powinny mimo to zmienić profil kształcenia na praktyczny i dopiero po pozytywnej ocenie profilu praktycznego przez Polską Komisję Akredytacyjną będą mogły wystąpić ponownie o nadanie uprawnienia do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim. Zdaniem autorów projektu taki schemat postępowania jest nieracjonalny i komplikuje sytuację tym jednostkom, które chcą prowadzić studia o profilu ogólnoakademickim. W związku z tym nowela wprowadza zmianę polegającą na wyeliminowaniu z art. 11 ust. 3 pkt 2 lit. b tiret pierwsze ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym wyrazów „o profilu praktycznym”. W efekcie jednym z warunków niezbędnych do uzyskania uprawnienia do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim na określonym kierunku i poziomie kształcenia będzie nadal uzyskanie co najmniej pozytywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej na studiach prowadzonych przez jednostkę na tym kierunku, niezależnie jednak od profilu kształcenia. Oznacza to, że uczelnie nie będą musiały zmieniać profilu studiów ogólnoakademickich na praktyczny, jeśli spełniają pozostałe warunki, tzn. warunek dotyczący minimum kadrowego i prowadzenia badań naukowych.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń do rozpatrywanej nowelizacji. Ustawa nie budziła także zastrzeżeń senatorów.

W wyniku głosowania, na wniosek senatora Kazimierza Wiatra, komisja nauki opowiedziała się za zarekomendowaniem Senatowi przyjęcia bez poprawek nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji klimatu o przyszłości parków narodowych w Polsce

W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku obradowała obradowała Komisja Klimatu i Środowiska. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parków narodowych z całej Polski.

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.