Narzędzia:

20 lutego 2013 r.

20.02.2013

Komisja Ustawodawcza przystąpiła do rozpatrzenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 listopada 2012 r. (sygn. akt K 21/11),dotyczącego ustawy – Prawo łowieckie.

Trybunał Konstytucyjny podzielił wątpliwości rzecznika praw obywatelskich i uznał zaskarżone przez niego przepisy, dotyczące dyscyplinarnego sądownictwa łowieckiego,za niezgodne z konstytucją. Trybunał podkreślił, że do wykonania wskazań zawartych w wyroku niezbędna jest zmiana prawa łowieckiego, która nie może polegać jedynie na prostym przeniesieniu do ustawy postanowień statutu Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) w sprawie postępowania dyscyplinarnego.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Marek Jarentowski poinformował, że grupa posłów przygotowuje projekt ustawy nowelizujący prawo łowieckie. W jego ocenie, nie uwzględniono w nim wskazówek TK, gdyż przeniesiono do niego postanowienia statutu PZŁ. W związku z tym celowe jest wykonanie wyroku z uwzględnieniem 4 zasad: dwuinstancyjności postępowania dyscyplinarnego; określenia katalogu kar – sankcji dyscyplinarnych, od których służy odwołanie do sądu powszechnego; wprowadzenia skargi na odmowę przyjęcia do PZŁ lub koła łowieckiego także do sądu powszechnego; ustalenia maksymalnej wysokości składki członkowskiej i wpisowego.

W trakcie dyskusji senator Piotr Zientarski poddał pod rozwagę, czy dodatkowo obciążać sądy powszechne sprawami dyscyplinarnymi, czy też można pozostawić je tylko sądownictwu administracyjnemu. Ekspert Roman Stec wskazał na potrzebę dokładnego uregulowania kwestii opłat uiszczanych na rzecz PZŁ, zagwarantowania skutecznego prawa do obrony w postępowaniu dyscyplinarnym oraz zagwarantowania kontroli sądowej orzeczeń dyscyplinarnych. Zaakcentował też problem odpowiedzialności Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ. Wiceminister środowiska Janusz Zaleski poinformował, że jego resort zwrócił się do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu z prośbą o zwolnienie go z obowiązku opracowania założeń do projektu ustawy. Byłaby wtedy możliwość opracowania zmiany ustawy bezpośrednio, czyli skorzystania z krótszej ścieżki legislacyjnej. Ekspert Miłosz Kościelniak-Marszał zauważył, że obywatele UE, którzy mają uprawnienia łowieckie w swoich krajach, a polują na terenie Polski, ponoszą ograniczoną odpowiedzialność dyscyplinarną. Wskazał też na potrzebę uwzględnienia konsekwencji utraty uprawnień łowczych w aspekcie ponownego starania się o pozwolenie na broń zgodnie z ustawą o broni i amunicji.

W wyniku głosowania senatorowie poparli wniosek senatora Piotra Zientarskiego o powołanie zespołu roboczego, który razem z gośćmi obecnymi na posiedzeniu przygotuje ostateczny kształt inicjatywy ustawodawczej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.