Narzędzia:

19 marca 2013 r.

19.03.2013

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji na wspólnym posiedzeniu przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy i wnoszą o wprowadzenie do niego poprawek.

Projekt dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2012 r., umożliwiając wniesienie skargi do sądu na postanowienia organu wyborczego, we wszystkich rodzajach wyborów, o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, odmowie rejestracji listy w całości lub poszczególnych kandydatów, skreśleniu z listy kandydata oraz unieważnieniu zarejestrowanej listy.

Obecny na posiedzeniu komisji szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki poparł rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy, zgłosił jednak kilka uwag. W jego ocenie, projekt znacznie wykracza poza wyrok Trybunału Konstytucyjnego, a tytuł dodawanego rozdziału jest niezgodny z jego zawartością. Szef KBW odniósł się też do propozycji wprowadzenia instancyjności organów wyborczych w kodeksie wyborczym, w którym dotychczas była mowa o komisjach wyborczych wyższego stopnia. Zwrócił się do senatorów z prośbą o dokonanie zmiany w art. 218 § 2, który w projekcie został uchylony. W opinii przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości Dariusza Korszenia, zakres projektu nie powinien wykraczać poza wyrok Trybunału Konstytucyjnego, nie ma też potrzeby zmiany instancji odwoławczych. Zwrócił także uwagę, że poszerzenie kognicji sądów powszechnych wiąże się z nieokreślonymi w projekcie kosztami dla budżetu państwa. Zdaniem senatora Janusza Sepioła, rozszerzenie wyroku może spowodować wiele protestów i procesów w sprawie wielu czynności wyborczych. Z kolei w opinii senatora Michała Seweryńskiego, sądowa kontrola powinna być wprowadzona i nie wydłuży to czasu rozpatrywania spornych spraw, ponieważ kwestie dotyczące wyborów należy rozstrzygać w ograniczonym czasie. Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski wyjaśnił, że skargi i protesty mają być rozpatrywane przez organa wyborcze w pierwszej instancji, a wprowadzenie nadzoru sądowego jest konieczne ze względów konstytucyjnych.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Marek Jarentowski przedstawił poprawki o charakterze redakcyjnym, zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które formalnie zgłosił senator Witold Gintowt-Dziewałtowski. W wyniku głosowania komisje przyjęły te poprawki.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa