Narzędzia:

2 kwietnia 2013 r.

02.04.2013

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych na tym posiedzeniu zakończyła rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw.

Przewodniczący obradom senator Kazimierz Kleina przypomniał, że na poprzednich posiedzeniach komisji w sprawie tej ustawy senatorowie zgłosili wnioski o wprowadzenie zmian. Dodał, że komisja przyjęła już 35 poprawek, a jej mniejszość – 16. Następnie zaproponował kolejne, nowe poprawki oraz zmiany redakcyjne dotyczące wcześniej przyjętych zmian.

Obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował o wątpliwościach, jakie pojawiły się w trakcie prac nad ustawą, i przyznał, że większość poprawek ma charakter redakcyjny i legislacyjny, porządkujący i doprecyzowujący.

Senator Leszek Czarnobaj przypomniał o problemach zgłaszanych na poprzednim posiedzeniu komisji, dotyczących m.in. zapisów ustawy o SKOK i prawa bankowego – równorzędnego traktowania podmiotów oraz vacatio legis dla poszczególnych części ustawy. Senator Henryk Cioch odniósł się do opinii prof. dr. hab. Marka Chmaja na temat oceny zgodności rozpatrywanej ustawy z Konstytucją RP, szczególnie zbyt jej krótkiego, 14-dniowego vacatio legis. Senator zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy.  Przedstawiciel Ministerstwa Finansów, odnosząc się do uwag senatora Henryka Ciocha, poinformował, że prace nad ustawą trwają od sierpnia ubiegłego roku. Radca prawny Kasy Krajowej SKOK Paweł Pelc stwierdził natomiast, że tekst ustawy w trakcie prac legislacyjnych został poważnie zmieniony, a 14-dniowe vacatio legis uznał za nierealne. Senator Kazimierz Kleina przypomniał, że przedstawiciele SKOK uczestniczyli w pracach nad ustawą na wszystkich etapach. Następnie senator zwrócił się do członków komisji z prośbą o wyrażenie zgody na modyfikację części poprawek przyjętych na poprzednim posiedzeniu oraz o głosowanie nad nowymi zmianami, przedstawionymi na tym posiedzeniu. Komisja wyraziła zgodę na zaproponowany sposób procedowania.

Przedstawiciele Krajowej Kasy SKOK – Paweł Pelc i Joanna Mędrzecka zgłosili szereg uwag do poprawek przedstawionych przez senatorów.

Senator Kazimierz Kleina stwierdził, że procedowana ustawa o SKOK oraz ustawa dotycząca prawa bankowego są podstawowymi rozwiązaniami prawnymi z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego obywateli. Dodał, że polski system bankowy jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych. Podkreślił, że w ustawie o SKOK przyjmowane są rozwiązania nowatorskie, zmieniające w sposób istotny obecnie obowiązujące zapisy.

Senator Beata Gosiewska zwróciła się do senatora Kazimierza Kleiny z prośbą o wycofanie poprawki, dotyczącej wprowadzenia regulacji, zgodnie z którą w wypadku gdy skarga na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o przejęciu kasy albo o przejęciu wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań kasy uznana zostanie za zasadną, sąd administracyjny będzie mógł orzec jedynie, iż była wydana z naruszeniem prawa. Senator Henryk Cioch dodał, że niepokój budzi kwestia związana z przejęciem wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań kas.

Ostatecznie komisja przyjęła 10 nowych poprawek i dokonała modyfikacji 5 zgłoszonych na poprzednim posiedzeniu. Komisja łącznie zaproponuje wprowadzenie do ustawy 45 poprawek, jej mniejszość zaś – 19 poprawek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.