Narzędzia:

17 kwietnia 2013 r.

17.04.2013

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaproponuje Senatowi wprowadzenie 3 poprawek redakcyjnych do ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, którą rozpatrzyła na tym posiedzeniu.

Nowelizacja dotyczy: kryteriów oceny kwalifikacji sędziów sądów powszechnych, sędziów sądów administracyjnych, a także sędziów sądów wojskowych w wypadku kandydowania przez nich na stanowiska sędziowskie w sądach powszechnych; zakresu spraw związanych z systemem oceny pracy i planowania rozwoju zawodowego sędziego, przekazanych do uregulowania w drodze rozporządzenia; kwalifikacji wymaganych od osób ubiegających się o stanowiska asystentów sędziów, a także obowiązku odbycia przez niektórych asystentów stażu asystenckiego; wymagań wobec osoby zajmującej stanowisko asystenta sędziego w kontekście ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego oraz możliwości przystępowania przez asystentów do egzaminu sędziowskiego bez konieczności odbycia aplikacji sędziowskiej. W noweli zrezygnowano z ustawowego wymogu, aby wszyscy asystenci sędziów legitymowali się ukończoną aplikacją ogólną lub zdaniem jednego z prawniczych egzaminów zawodowych. Według inicjatorów projektu ustawy, zmiana wynikała z konieczności zwiększenia liczby osób spełniających ustawowe kryteria i – w konsekwencji – obsadzenia licznych wakatów na stanowiskach asystentów sędziów. Zgodnie z nowymi przepisami, stanowiska te będą mogli obejmować absolwenci wyższych studiów prawniczych, ale zostaną zobowiązani do odbycia specjalnego stażu w ciągu pierwszych 2 lat pracy. Prezesi sądów apelacyjnych mają organizować staże asystenckie, teoretycznie i praktycznie przygotowujące ich uczestników do wykonywania czynności asystenta sędziego.

Przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Katarzyna Konieczko przedstawiła uwagi ogólne do ustawy i zaproponowała 3 poprawki o charakterze redakcyjnym. Formalnie zgłosił je senator Michał Seweryński, a komisja wszystkie je przyjęła.

Głównym tematem dyskusji stał się przedstawiony przez Biuro Legislacyjne zarzut niespójności i braku przejrzystości w aktach normatywnych regulujących wymagania stawiane kandydatom na stanowisko sędziego. Senatorowie zastanawiali się również, czy nowelizacja doprowadzi do osiągnięcia zamierzonego celu, jakim ma być zwiększenie liczby asystentów sędziowskich.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.